Voiko alateitse synnyttää nukutuksessa?
Synnytys nukutuksessa
epätietoinen..
5274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
puuhastella lapsen maailmaan saattamiseksi. Tajuttomana lienee aika haasteellista, eli nukutuksessa synnytettäessä on kyseessä sektio ja yleensä hätäsellainen. suunnitelluissa sektioissa äiti on valveilla (yleensä) ja eoiduraali/spinaali jamitäniitänytonkaan puudutuksessa.
puuhastella lapsen maailmaan saattamiseksi. Tajuttomana lienee aika haasteellista, eli nukutuksessa synnytettäessä on kyseessä sektio ja yleensä hätäsellainen. suunnitelluissa sektioissa äiti on valveilla (yleensä) ja eoiduraali/spinaali jamitäniitänytonkaan puudutuksessa.
tietenkään!
Noh, avautuminen tapahtuisi varmaan nukkuessakin, (TOSIN, mitenkähän on, kun nukuttaessahan annetaan relaksanttia, jolloin lihakset veltostuvat, jotta saadaan hengitysputki laitettua, niin mitenkähän kohtulihas, tuskin sekään pystyy työskentelemään.. toisin sanoen, voihan olla, että kohtu ei edes avautuisi nukutuksessa.. ELLEI sitten olisi joku kevyt nukutus, jossa potilas itse hengittelee ym.)
Mutta kyllä se ponnistaminen on niin kovaa työtä, että ei se lapsi kyllä ponnistamatta maailmaan tule. Eli vaikka luonnollinen ponnistamisen tarve tulee ym., mutta ei se lapsi varmaankaan pihalle tule, jos ponnistaminen ei onnistu. Ajattelepa niitäkin tapauksia, joissa äiti on kovin uupunut ja väsynyt (mutta siltikin KOKO AJAN pyrkii ponnistamaan) ja lopulta joudutaan sektioon, kun äiti ei saa yrityksistä huolimatta lasta ponnistettua pihalle. Eli luulenpa kyllä, että jos äiti olisi nukutuksessa, niin alateitse ei kyllä synny. Sektiolla tietenkin kyllä.
ei tule ponnistamisen tarvetta.
Nukutusaineet siirtyvät muutamassa minutissa äidistä istukan kautta sikiöön, joten lapsi saa yhtä lailla nukutuksen (hengityslama). Tästä syystä nukutusta käytetään ainoastaan pakkotilanteissa (hätäsekstio kun puuduttaa ei ennätetä) ja pitkin hampain äidin niin ehdottomasti vaatiessa. Sillä nukutuksessa on TODELLA KIIRE saada lapsi ulos kohdusta ennen kuin nukutusaineet ehtivät vaikuttaa lapseen. Nyt järki käteen!!!