imut ja yövaippa

kestoilija

Osa-aika kestoilijana olisin mielissäni, jos löytäisin hyvän ja pepun kuivana pitävän yövaipan. Muutoin kestoilen täysin, mutta öisin menee 1 kertsi -ja sekin on liikaa. nyt olis siis hakusessa hyvä yövaippa. ehdotuksia? poika nyt 7 kk:n ikäinen. olen koittanut hänelle bumgeniuksen luomu aio:ta ja muutaman laista taskua, mutta joko sänky on uinut tai poika on herännyt märkään oloon useasti yön aikana. nukkuu kertsillä 10-12 yöunet heräämättä, mutta kertsin käyttö tuntuu joka ilta luonnottomalta... Kuitenkin haluan jatkossakin nauttia yhtenäisistä yöunista. onko se mahdollista?

Toisekseen mitkä ovat parhaita imuja taskuvaippoihin?
Minulla on paljon fuzzin omia inserttejä jotka ovat hyvin imukykyisiä, mutta löytyykö jotain vielä parempaa? Entäs onko flanelleilla hyvä imuarvo, ajatellen tsi-imuja?

3

484

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........................................

      http://www.jossu.fi/page/5/vinkkeja-onnistuneeseen-yovaippailuun

      Tasku- tai AIO-vaipat eivät ole aina parhaita vaihtoehtoja, koska kyljissä ei ole imua.
      Fuzzin omat insertit ovat mikrokuitufroteeta, joka imee nopeasti mutta ei kovinkaan paljoa, toisin kuin esim. hamppu joka imee hitasti mutta paljon.
      Flanelleja täytyy pestä miljoonia kertoja (noin kuvaannollisesti) jotta hyvä imukyky löytyy.

      Extrapitoa saa laittamalla hahtuvaimun uloimmaiseksi taskuun/sisätaskuun.

    • nim. nimimerkki

      Ainakin iguleella ja KVK:lla on tarkoitukseen sopivia sisävaippoja (yövaippa), mutta tarkoitukseen käy mikä tahansa sisävaippa, jossa on sekä kunnollista (=bambua, hamppua tms. hyvin imevää) kiinteää imua että tasku lisäimulle. Sinne sujauttaa lisää bambu/hamppuimua ja vaikka pienen harson etummaiseksi "nielemään" pissaa vaipan sisään niin avot. Ihoa vasten tuleva kangas voisi olla coolmaxia (koska lapsi heräilee märkään oloon) ja päälle reilunpuoleinen (mutta sopiva), vuotosuojallinen kuori. Tai villikset.

    • Sekä että

      Olen itse tehnyt sisävaippoja ja lisäimuja froteesta ja ihoa vasten niissä on fleece. 8 tunnin yöunien jälkeen frotee on litimärkä mutta fleecepinta kuiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      106
      1075
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      804
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      697
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      67
      661
    7. 47
      620
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe