Kertokaa nyt että mitkä suvut sen Annalankankaan omistavat. Omistaako kunta sieltä mitään.
Keiden omistuksessa Annalankangas?
11
4612
Vastaukset
- Tuomas 53v
Paljon on omistajia, itse omistan 113 ha. Ja tarkoitus olisi piakoin lyödä sileäksi ja myödä maat soranottoon. Itse muutan vähemmän verottavaan maahan lokoisia vapaahetkiä viettämään.
- Kullinkaivaja
Niin hyvää soraahan siellä on, jäkäläkankaiden alla... Hyvää soraa.
- ktm125sxrepiihanvitusti
hyvä aijjjaa rossilla ja myllätä taimet ja jäkälät!!
- AnttiSeptinen
Kannattas ne jäkälät myydä jaappanilaisille, ne syö niitä lääkkeeksi.
- Vapaapudotusta
Osa soramontuista hyvin vaarallisia, koska seinämät ei ole luonnollisesti kaltevia tai edes pystysuoria vaan jopa koveria... Siis vain sivusta päin näkee, että kieleke kaartuu 10 metriä syvän montun ylle. Jos menee reunalle kurkkimaan niin seisookin tyhjän päällä. Näitä on varsinkin keväisin kun maan pinta on jäässä, mutta myös kesällä.
- Niilo
Saako siel ajaa crossia
- AikaVaihtaaMaisemaako
Siellä on ainakin iät ja ajat ajettu crossipyörillä, eikä ole kukaan tullut valittamaan, mutta pururadoilla ja ulkoilureiteillä ei saa ajaa. Virpiniemessä ja isossa niemessä ja runtelin maastoissa on vielä vähän jäljellä herkästi rikkoutuvaa kuivaa kangasmetsää, jota on muinaisuudessa vesimassat ja jääkausi muovailleet. Runtelista on haettu rekoittain hiekkaa jo sotien aikaan. On sääli nyt alueet on kaivettu kokonaan hietikoiksi ja järkyttävän syviksi jopa kilometrien pituisiksi montuiksi joita on mahdoton ylittää. Eli jos niitä maastoja ei joku muu tuhoa, niin maanomistaja viimeistään...
- Hander
Maalaiset on iät ja ajat vedelleen pyörillä, kelkoilla, mopoilla ja autoilla missä sattuu sen kummemmin lupia kyselemättä. Näin on aina ollut ja tulee olemaan. Junttius on geneettistä.
- MOPOILIJA
Onko joku Annalankankaan montun omistajista niin reilu että antais käydä ihan luvan kanssa ajelemassa crossilla montullaan?
- Rumamaa
Siinä tulee samalla mukaan myös vastuukysymykset jotka tässä voi tuntua pikkuasioilta mutta oikeussalissa saattaa maksaa montun omistajalle isoja rahoja.
Toiseksi minä en ainakaan halua omalle palstalleni ylimääräistä liikennettä ja mopopoikien koontumisia. Siellä on uesin mukana myös sitä porukkaa jotka särkevät koneita ja varastelevat polttoaineita. En jaksa olla koko ajan vahtimassa kun kännykkä piippaa uutta riistakamerakuvaa kun mopot vilistävät sinne ja tänne.
Ajelkaa omalla montulla tai OuluZonella. - Badlands
Alueella on jopa 10 metriä syviä suoraseinäisiä monttuja (talvella jopa koveria, niin että saattaa olla tyhjän päällä) ja muita salakuoppia joita lumi peittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?941855- 861313
- 1101143
- 761027
- 117986
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57863- 47781
- 36772
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693