Keiden omistuksessa Annalankangas?

Uusi putaalainen

Kertokaa nyt että mitkä suvut sen Annalankankaan omistavat. Omistaako kunta sieltä mitään.

11

4830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuomas 53v

      Paljon on omistajia, itse omistan 113 ha. Ja tarkoitus olisi piakoin lyödä sileäksi ja myödä maat soranottoon. Itse muutan vähemmän verottavaan maahan lokoisia vapaahetkiä viettämään.

      • Kullinkaivaja

        Niin hyvää soraahan siellä on, jäkäläkankaiden alla... Hyvää soraa.


    • ktm125sxrepiihanvitusti

      hyvä aijjjaa rossilla ja myllätä taimet ja jäkälät!!

      • AnttiSeptinen

        Kannattas ne jäkälät myydä jaappanilaisille, ne syö niitä lääkkeeksi.


    • Vapaapudotusta

      Osa soramontuista hyvin vaarallisia, koska seinämät ei ole luonnollisesti kaltevia tai edes pystysuoria vaan jopa koveria... Siis vain sivusta päin näkee, että kieleke kaartuu 10 metriä syvän montun ylle. Jos menee reunalle kurkkimaan niin seisookin tyhjän päällä. Näitä on varsinkin keväisin kun maan pinta on jäässä, mutta myös kesällä.

    • Niilo

      Saako siel ajaa crossia

      • AikaVaihtaaMaisemaako

        Siellä on ainakin iät ja ajat ajettu crossipyörillä, eikä ole kukaan tullut valittamaan, mutta pururadoilla ja ulkoilureiteillä ei saa ajaa. Virpiniemessä ja isossa niemessä ja runtelin maastoissa on vielä vähän jäljellä herkästi rikkoutuvaa kuivaa kangasmetsää, jota on muinaisuudessa vesimassat ja jääkausi muovailleet. Runtelista on haettu rekoittain hiekkaa jo sotien aikaan. On sääli nyt alueet on kaivettu kokonaan hietikoiksi ja järkyttävän syviksi jopa kilometrien pituisiksi montuiksi joita on mahdoton ylittää. Eli jos niitä maastoja ei joku muu tuhoa, niin maanomistaja viimeistään...


      • Hander

        Maalaiset on iät ja ajat vedelleen pyörillä, kelkoilla, mopoilla ja autoilla missä sattuu sen kummemmin lupia kyselemättä. Näin on aina ollut ja tulee olemaan. Junttius on geneettistä.


    • MOPOILIJA

      Onko joku Annalankankaan montun omistajista niin reilu että antais käydä ihan luvan kanssa ajelemassa crossilla montullaan?

      • Rumamaa

        Siinä tulee samalla mukaan myös vastuukysymykset jotka tässä voi tuntua pikkuasioilta mutta oikeussalissa saattaa maksaa montun omistajalle isoja rahoja.

        Toiseksi minä en ainakaan halua omalle palstalleni ylimääräistä liikennettä ja mopopoikien koontumisia. Siellä on uesin mukana myös sitä porukkaa jotka särkevät koneita ja varastelevat polttoaineita. En jaksa olla koko ajan vahtimassa kun kännykkä piippaa uutta riistakamerakuvaa kun mopot vilistävät sinne ja tänne.

        Ajelkaa omalla montulla tai OuluZonella.


      • Badlands

        Alueella on jopa 10 metriä syviä suoraseinäisiä monttuja (talvella jopa koveria, niin että saattaa olla tyhjän päällä) ja muita salakuoppia joita lumi peittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17512
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      186
      12441
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      71
      6191
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      27
      5068
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      73
      5011
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      53
      4148
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3742
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3266
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3149
    Aihe