En löytänyt oikein sopivaa paikkaa tälle, mutta laitanpa vaikka tänne. Olen siis kärsinyt jo lähes kuukauden päivä päivältä pahenevasta väsymyksestä ja mitä ihmeellisemmästä olosta. Itse epäilin etupäässä kilpirauhasen tulehdusta tai vajaatoimintaa (tulehdus yleistä synnytyksen jälkeen, olen siis saanut lapsen kuluneen vuoden aikana). Lähes kaikki oireeni olivat kilpirauhasen vajaatoimintaan viittaavia: Väsymys, vähentynyt hikoilu, pahoinvointi, huimaus, ruokahaluttomuus, ärtyneisyys jne. Lähes kaikki oireet, mitä vain saatoin netistä lukea vajaatoimintaan liittyen, tietenkään ei ihan kaikkia. Minulta hoidettiin vasta poskiontelontulehdus (josta nyt luin että hiiva voi myös aiheuttaa tätä). Lääkärit pistivät kaiken huonon olon ym. poskiontelon tulehduksen piikkiin, mutta olo vain pahenee vaikka punkteerattukin on ja antibiootteja olen syönyt. Sitä olen myös ihmetellyt, miksi virtsaamistarve on lisääntynyt vaikka en joisi edes paljoa nesteitä. Tämäkin oli yhtenä oireena hiivassa. Tavallista maitoa mahani ei enää kestä ollenkaan vaan lasillisenkin nauttimisen jälkeen tuntuu kuin peräusuolesta valuisi käynyttä sahtia pönttöön (maha menee ihan vesiripulille ja uloste on kuin käynyttä, verta ei tule koskaan). Uloste haisee pahalle, aivan hirveälle. Kahvia en voi juoda enää ollenkaan, sillä se oksettaa entistä enemmän. Minulla on todettu hiivaa kuluneen vuoden aikana emättimessä, mutta lääkäri käski minua vaan hakemaan apteekista jotain puikkoja, en saanut siihen ollenkaan antibioottia. Tuon hiivapuikon laiton jälkeen olikin vähän aikaa ihan hyvä olo mutta sitten alkoivat taas oireet. Luin jostain (valio...sivuilta) että hiiva voi aiheuttaa poskiontelontulehdustakin. Pitääkö tässä mennä lääkärin tutkimuksiin ja mitä sanon mennessäni, että epäilen hiivaa vai? Ottavatko tosissaan? Tämä olisi jo varmasti viides kerta kuukauden sisällä kun menen lääkäriin väsymyksen ja huonon olon takia (kolmella edellisellä kerralla sitä on hoidettu poskiontelontulehduksena).
Hiivasyndrooma
Kärsitkö??
2
1094
Vastaukset
- alkuperäinen kirjoittaja...
Kysyisin vielä, voiko olla perinnöllistä tai voiko alttius olla suurempi jos suvussa muillakin?
- hipsuliininen
hiivasyndroomasta. http://www.violetlight.fi/Ravinto ja terveys/hiivasyndrooma.htm
On hyvä lukea myös Jouko Pursiaisen kirjoittama kirja: Hiivasyndrooma ja luonnonmukaisen hoidon opas. oireet voivat olla hyvin moninaiset, mutta parantuakin voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678