voisiko venäläisille myyjille opettaa suomen kieltä, että suomalainenkin saisi kunnon palvelua?
niitä kun tuntuu olevan nykyisin joka kaupassa melkein enemmistönä myyjinä ja monella todella huono suomen kielen taito..
niitä kun tuntuu olevan nykyisin joka kaupassa melkein enemmistönä myyjinä ja monella todella huono suomen kielen taito..
Vastaukset 9
Vanhimmat
No mitä mä oon katellu niin jotkut venäläisistä myyjistä ovat jopa mukavempia kuin suomalaiset myyjät hymyilevät ja auttavat mielellään ja hyvää palvelua on ollut.
Joo kyllä minun mielestä jotenkin suomenkieltä pitäisi osata,eikä olla vaan että englannilla nyt vedetään.
Lapsille on helppoa oppia kieliä kun taas Aikuisille se on vaikeaa ja ihmisten pitää tehdä töitä ansaitakseen leipänsä,kai voidaan sanoa että jos ei venäläisistä tykkää niin ei tarvii valittaa ja vittuilla vaan menee sitten suomalaisen myyjän luo jos niin paljon häiritsee.
mie kans samaa mieltä et venäläiset myyjät ystävällisempiä kuin toiset suomalaiset mutta kyllä heidän kuitenkin pitäisi hallita suomen kieli.. Maassa maan tavalla, vai miten se oli:)
.. suomessa on kaksi virallista kieltä ja niillä piutää saada palvelua.
Kahdella kielellähän suomessa pitää kaikkialla saada palvelua ja ne kielet ovat saame ja ruotsi.
se on meidän juoppojen kieli. Lähdethän me luostolle lustin pithoon
Kuulin erään kauppiaan sanovan venäläiselle myyjälle, että jos asiakkaana on suomalaisia ja venäläisiä asiakkaita tulee myyjän palvella venäläistä ensin. Syy tähän on, että suomalaiset pyörivät kotimaansa kaupoilla kuitenkin ja venäläiset ovat käymässä meillä ostoksilla ja heillä on sitä rahaa mitä käyttää. Raha ratkaisee!!
Jos myymälässä on suomainen kauppias ja suomalaisia myyjiä, jotka eivät venäjää osaa tai osaavat vain auttavasti ja myös venäläinen myyjä, niin minkähän ihmeen takia olisikaan kauppias moisen ohjeen tälle venäläiselle myyjälle antanut.
Mieti, mieti MIETI, mietippä ihan itseksesi jos siihen pystyt.
Lappeenrannassa kaksi viraalista kieltä: venäjä ja suomi.
Onneksi on paljon verkkokauppoja mistä saa palvelua ilman, että 2 venäjänkielistä myyjää keskenään vittuilevat Suomenkieliselle asiakkaalle venäjäksi. Etenkin sähkötarvikkeet kannattaa tästä syystä tilata netistä....