Tarvitsen neuvoja matkakohteen valitsemisessa. Olen kiinnostunut Thaimaasta ja aikaa on marras-joulukuussa lahes kolme viikkoa. Mihin kohteisiin suosittelisitte 30v naisen matkustavan? En ole aikaisemmin ollut Thaimaassa. Haluaisin kayda bangkokissa ja lomailla jossain rantakohteessa, jossa on paljon tekemista.
Tarvitsenko malaria laakitysta matkalle? Onko Thaimaa turvallinen matkakohde yksin matkustavalle naiselle? Kiitos paljon neuvoista!
Yksin matkalle!
6
606
Vastaukset 6
- paljon yksin matkustanut
Et tarvitse malarialääkitystä Thaimaahan jos et lähde maaseudulle "tiettömän taipaleen taakse".
Voit myös turvallisesti liikkua yksinkin kun pidät normaalin varovaisuuden mielessä. Mitä vaan voi sattua kotisuomessakin. - Bedu Iini
Muista sitten että menomatkalla et tarvitse kuin pikku repun, kaikki muu ostetaan paikan päältä. Vaatteiden yms tavaran vieminen Thaimaalle on kuin hiekan vieminen Saharaan.
- Inu Iitti
Olipa kiva vertaus ja aivan OIKEA!! Tai on sama kuin kuin veisi jääkaapin mukanaan Grönlannin matkalle!
Jos ap on jo valinnut menevänsä Bankok'iin, ei kannata tuhlata lyhyttä (alle 3vk) lomaa pitkiin Thaimaan sisällä tapahtuviin reissuihin. Eli lähialueet, mikä kiinnostaa? Rannat? Kulttuuri? Paikalliselämä ilman turisteja vai turistien kanssa? Lekottelu? Meri? Biletystä?
Malakanniemimaalle, etelä, etelä-lounas: Cha-am, Hua Hin ehkä vielä Pratchuap Khirikhan. Pieniä rauhallisia merenranta kaupunkeja, rantaa, ostoksia (Bankok siinä paras).
Pohjoiseen: Ayuthaya, kulttuuria
Etelään, etelä-kaakko: Pattaya, biletystä, baareja, MYÖS rantoja (ei Pattayan pääranta), ostoksia, aktiviteettejä (urheilu yms harrastus). Rayong kaakossa ja rannalla Ban Phe josta lautta Koh Samet'ille 40min, LOISTAVA "sopivan" rauhallinen rantalomakohde PITTORESKI paikka, pidät varmasti. Nämä kaakkoiskohteet ovat hintojensa puolesta Thaimaan lomakohteista halvimmasta päästä. - sunsine.
Inu Iitti kirjoitti:
Olipa kiva vertaus ja aivan OIKEA!! Tai on sama kuin kuin veisi jääkaapin mukanaan Grönlannin matkalle!
Jos ap on jo valinnut menevänsä Bankok'iin, ei kannata tuhlata lyhyttä (alle 3vk) lomaa pitkiin Thaimaan sisällä tapahtuviin reissuihin. Eli lähialueet, mikä kiinnostaa? Rannat? Kulttuuri? Paikalliselämä ilman turisteja vai turistien kanssa? Lekottelu? Meri? Biletystä?
Malakanniemimaalle, etelä, etelä-lounas: Cha-am, Hua Hin ehkä vielä Pratchuap Khirikhan. Pieniä rauhallisia merenranta kaupunkeja, rantaa, ostoksia (Bankok siinä paras).
Pohjoiseen: Ayuthaya, kulttuuria
Etelään, etelä-kaakko: Pattaya, biletystä, baareja, MYÖS rantoja (ei Pattayan pääranta), ostoksia, aktiviteettejä (urheilu yms harrastus). Rayong kaakossa ja rannalla Ban Phe josta lautta Koh Samet'ille 40min, LOISTAVA "sopivan" rauhallinen rantalomakohde PITTORESKI paikka, pidät varmasti. Nämä kaakkoiskohteet ovat hintojensa puolesta Thaimaan lomakohteista halvimmasta päästä.Kiitos vastauksista. Ajattelin viettaa 3vk bankok:ssa shopaillen ja pattaya:lla/phuketissa rannalla, juhlimassa ym. Matkalaukun saan varmasti tayteen ostoksista. En kesta odottaa.
- nonconquistador
sunsine. kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Ajattelin viettaa 3vk bankok:ssa shopaillen ja pattaya:lla/phuketissa rannalla, juhlimassa ym. Matkalaukun saan varmasti tayteen ostoksista. En kesta odottaa.
Moro! Olen marras-joulukuussa Thaimaassa itekin lomalla, ja aattelin Pattiksellakin poiketa shoppailemassa ja käydä vaikka Jomttienilla beachilla. Laita meiliä, jos tykkäät vaihtaa matkakokemuksia.Tarjoan kahvit taikka kylmän drinksun. [email protected] Olen ok miespuoleinen maailmanmatkaaja.
- antti175
Myös minä olen lähdössä samana ajankohtana reissuun. Vähän arveluttaa yksin matkustaminen, mutta eiköhän sekin onnnistu. Mikäli haluat matkaseuraa niin laita vaikka viestiä [email protected]
Olen kaikin puolin "kunnon mies" - ajattelin irrottautua oravanpyörästä kertaheitolla.
Olen siis ajatellut että olisin matkalla n 2-3 kk, mutta thaimaasta aloitan. Myöhemmin sitten Vietnam - Laos akselille - tai minne nenänpää osoittaa :))
-a
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051284Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91777Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118551Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö182498Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23497- 59483