Pitkän matikan lukijat!

Mikä teillä oli peruskoulussa matikan numerona? Ja onko se ihan kauheen vaikeeta?
Itselläni lukio vasta ensi vuonna edessä mutta ajattelen näitä jo nyt. Suku painostaa aika paljon että kannattaa ottaa pitkä matematiikka ja siitä on paljon hyötyä, mutta onko parempi olla hyvä lyhyessä matikassa vai huono pitkässä?
191334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

mulla on lyhyt matikka, joten en oikeestaan tiiä mitään tosta pitkästä. kavereilta oon kuullu että ei ainakaa näin aluks mitenkää mahdottoman vaikeeta oo, mutta en sit tiedä:) ja osalla noista kavereista päättötokarin numero oli 7 matikasta.
ei kannata tehä niinku suku käskee, jos itestä tuntuu huonolta ratkasulta. mullaki isä jotain muita painosti mua ottaa pitkän, mutta tiiän että en pääsis sitä läpi (oon aina ollu huono matikassa!) joten valitsin lyhyen.

jos yhtään tuntuu että haluut _ite_ (etkä vaa suvun takia) tonne pitkään, ota se. sen aina pystyy vaihtaa lyhyeen jos se tuntuu mahdottomalta ja et joudu edes alottaa lyhyttä alusta. lyhyenki toki pystyy vaihtaa pitkäks, mutta se on niin paljon hankalempaa kuin toisinpäin.
ja tosiaan, ysin lopussa tulee alustava lukion valintakortti, johon sun pitää valita jompikumpi matikka, mutta kun se tosiaan on alustava, sä pystyt vielä sen jälkee vaihtaan mieltäs

Äänestä
  • "sen aina pystyy vaihtaa lyhyeen jos se tuntuu mahdottomalta ja et joudu edes alottaa lyhyttä alusta. "

    Meitä kehotettiin vaihtamaan lyhyeeseen matiikkaan mahdollisimman alkuvaiheessa, koska ne kurssit joutuu käymään. MAA ja MAB alkaa ihan eri asioilla...

    Äänestä

Mä olen vikalla luokalla ja käyn just vikaa pakollista kurssia pitkää matikkaa. Kun lähdin peruskoulusta matikka oli 8. Nyt lukiossa kurssien numerot on vaihdellut tosi paljon, joistain on tullut 5 ja joistain 8, se vaihtelee tosi paljon kursseittain. Kaikista kursseista oon kuitenkin päässyt ekalla yrittämällä läpi, ei oo tarvinnut mennä edes uusintoihin kertaakaan.

Peruskoulun lopussa mietin tota samaa ja vaihdoin pitkään vasta oikeestaan kun tiesin että olin päässyt lukioon. Ajattelin, että voin sitten vaihtaa lyhyeeseen jos ei onnistu toi pitkä. No, kyl mä nyt aion kirjottaa lyhyen matikan mutta eipä tosta pitkän matikan opiskelusta ainakaan mitään haittaa ole ollut :)

Kannattaa koittaa sitä pitkää matikkaa jos se ei tunnu ihan mahdottomalt ajatukselta ! Aina siitä voi vaihtaa sit lyhyeeseen jos ei haluakaan jatkaa enää.

Äänestä
  • Minulla ihan sama tilanne, eli abi vuosi meneillään ja suoritan viimeistä pakollista kurssia pitkää matikkaa. Kaikki kurssit on menny ekalla yrittämällä lävitse (vaikken olis kursseilla paljon aina jaksanutkaan keskittyä). Arvosanat laskee selvästi loppua kohden mentäessä, mutta niinhän ne kurssitkin vaikenee loppua kohti :D Eli aluksi oli sellaista 8 luokkaa, nyt on ollut 6 ja 7. Peruskoulusta lähtiessäni matikka oli kiitettävä. Mulle pitkä matikka tuli jotenkin itsestään selvyytenä, vaikka tiesin jo ennen lukiota että vaikeaa tulee olemaan. Jos tuota pitkää nyt sitten vähänkin edes harkitset, valitse se. Voit aina vaihtaa lyhkäseen matikkaan kun siltä tuntuu. Ei sitä tiedä vaikka matikka alkaiskin luistaa hyvin, kohdalle sattuu hyvä opettaja tms. Pitkä matikka on kuitenkin omanlaisensa etu! Tsemiä!

    Äänestä

  • einiinneropatti kirjoitti:

    Minulla ihan sama tilanne, eli abi vuosi meneillään ja suoritan viimeistä pakollista kurssia pitkää matikkaa. Kaikki kurssit on menny ekalla yrittämällä lävitse (vaikken olis kursseilla paljon aina jaksanutkaan keskittyä). Arvosanat laskee selvästi loppua kohden mentäessä, mutta niinhän ne kurssitkin vaikenee loppua kohti :D Eli aluksi oli sellaista 8 luokkaa, nyt on ollut 6 ja 7. Peruskoulusta lähtiessäni matikka oli kiitettävä. Mulle pitkä matikka tuli jotenkin itsestään selvyytenä, vaikka tiesin jo ennen lukiota että vaikeaa tulee olemaan. Jos tuota pitkää nyt sitten vähänkin edes harkitset, valitse se. Voit aina vaihtaa lyhkäseen matikkaan kun siltä tuntuu. Ei sitä tiedä vaikka matikka alkaiskin luistaa hyvin, kohdalle sattuu hyvä opettaja tms. Pitkä matikka on kuitenkin omanlaisensa etu! Tsemiä!

    Se laskeeko vai nouseeko numerot tos pitkäs matikas riippuu ihan itestäs. Itellä nousi matikan numero :D

    Äänestä

Se millanen sun matikan numerosi on yläasteella ei välttämättä tarvitse vaikuttaa siihen valitsetko pitkän vai lyhyen matian. (Itselläni on siis pitkä ja olen nyt lukion kakkosella)

Jos joudut yläasteella uurastamaan matikan eteen ihan mielettömästi ja sitten saat seiskoja kokeista niin en ehkä suosittele pitkää matikkaa. Jos taas et yläasteella vaan viitti panostaa matikkaan ja saat seiskan, vaikka pystyisit parempaankin jos halusisit, niin ota vaan pitkä.

Toivottavasti ymmärsit tosta selityksestä asian ytimen. :) Kaikkein tärkein asia mietittäessä pitkän ja lyhyen matikan valintoja on kuitenkin MUN mielestä motivaatio. Jos luulet, että sulla motivaatio riittää niin sitten vaan pitkään. Jos taas motivaatio on usein hukassa, niin sitten kannattaa harkita kaksi kertaa.

Ja suvun painostuksiahan ei saa koskaan ottaa huomioon, ne pitää vaan päästää toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Elät omaa elämääsi ja teet itse valintasi !

Sun kannattaa oman pohdinnan ohella jutella myös omalle matikan opettajallesi. Hän tietää taitosi ja kykysi ja osaa varmasti sanoa mielipiteensä pitkästä ja lyhyestä matikasta.

Tsemppiä opiskeluun ! :DD

Äänestä

Hei,


Itse opiskelen pitkä matikkaa ja mulla ite oli 9 matikasta peruskoulussa. ja sä kysyit sitä, että mikä kannattaa ottaa pitkä vai lyhyt matikkaa niin mä voin sanoo riippuu henkilöstä ja vielä se, että mihin aikoo hakea lukion jälkeen. todellakin kannattaa ottaa pitkä matikka jos aikoo opiskella lääketiede, farmaseutti, kaupis, juristti, ym.., esimerkiksi vektori kurssi on hyödyllistä, koska sitä käydään fyysikan 4 kurssilla, ja mä voin sanoo vielä se että fysiikka, matikka ja kemia täydenttävät toisiaan eli todellakin kannattaa opiskella pitkä matikka.


TÄRKEÄ sinun pitäisi tehdä läksyt aina, koska asiat mitä käydään tunnilla on niin paljon, että koeviikon aikana ei ehdi kaikea opiskella. ja muuten kun sä haet lukioon, niin sinun tulisi tietää mitä aiot opiskella lukion jälkeen, koska sä joudut ottaamaan jostain oppiaineesta syventtäviä kursseja. esimerkiksi jos aiot hakea lukion jälkeen opiskelemaan lääketiede, niin sinun pitäisi opiskella kemia, fysiikka, pitkä matikka ja biologia.


OLET TEKEMÄSSÄ OIKEA VALINTA ELI LUKIOOOOOOOOOON
KOSKA ELÄMÄ ON MUUTA KUN RAHAA...

Äänestä
  • Tai sitten vain roimasti lisäkursseja nimeltä ´suomi toisena kielenä´. Eihän tuossa kirjoituksessasi ole vielä yleissivistyksen häivääkään, kun suomenkieli on noin avutonta.

    Äänestä

  • Aaaaargh kirjoitti:

    Tai sitten vain roimasti lisäkursseja nimeltä ´suomi toisena kielenä´. Eihän tuossa kirjoituksessasi ole vielä yleissivistyksen häivääkään, kun suomenkieli on noin avutonta.

    MUT TIEDOKSI!!!!

    SUOMEN KIELI ON VAIKEE JA MÄ OON YRITTÄNYT OPISKELLA SUOMEN KIELTÄ ITSENÄISESTI
    MUT VAIKEEE KU EI TAJUUUUU JA VIELÄ SE ETTÄ MEITÄ ULKOMAALAISIA ON VÄHÄN SIINÄ LUKIOSSA JA MEILLÄ EI OOLE ''SUOMI TOISENA KIELÄNÄ'' KURSSEJA AINAKIN MEIDÄN LUKIOSSA. NIIN JOUDUN ITSE OPISKELLA KAIKKE, JA MULLA EI OLE AIKKAAAAAA NIIN PALJON TUSKIN KOTITEHTÄVIEN TEKEMISEEN.

    Äänestä

  • AMIR123 kirjoitti:

    MUT TIEDOKSI!!!!

    SUOMEN KIELI ON VAIKEE JA MÄ OON YRITTÄNYT OPISKELLA SUOMEN KIELTÄ ITSENÄISESTI
    MUT VAIKEEE KU EI TAJUUUUU JA VIELÄ SE ETTÄ MEITÄ ULKOMAALAISIA ON VÄHÄN SIINÄ LUKIOSSA JA MEILLÄ EI OOLE ''SUOMI TOISENA KIELÄNÄ'' KURSSEJA AINAKIN MEIDÄN LUKIOSSA. NIIN JOUDUN ITSE OPISKELLA KAIKKE, JA MULLA EI OLE AIKKAAAAAA NIIN PALJON TUSKIN KOTITEHTÄVIEN TEKEMISEEN.

    Kyllä sinun tekstistäsi jo selvää saa. Mutta niinhän se on, että kulttuuriin pääsee sisälle vasta kun osaa kielen aika hyvin. Ja ihan turha purkaus tämä minulta oli. Oikeasti. Anteeksi!

    Äänestä

  • Aaaaargh kirjoitti:

    Kyllä sinun tekstistäsi jo selvää saa. Mutta niinhän se on, että kulttuuriin pääsee sisälle vasta kun osaa kielen aika hyvin. Ja ihan turha purkaus tämä minulta oli. Oikeasti. Anteeksi!

    Sinä halusit korjata minulle virheen eikää ärsyttää, niin ei sinun tarvitsee pyytää anteeksi mistään.

    OIKEN HYVÄÄ SYYSLOMAA SINULLLE!!

    PS. AINAKIN MEILLE ALKOI SYYSLOMAA JA SE KESTÄÄ VIIKON.

    Äänestä

  • ...että juristiksi jos aikoo, ei TODELLALAAN tarvitse laajaa matematiikkaa.

    Äänestä

  • Mun mielestäni lukioon mennessä ei tarvitse vielä tietää, mitä aikoo tehdä lukion jälkeen. Lukiossa on hyvää aikaa miettiä sitä, mitä haluaa "isona" tehdä. Toki tuo mitä AMIR123 sanoit siitä, että jos haluaa vaikka lääkikseen pitää opiskella pitkää matikkaa jne., pitää paikkaansa. Harvat kuitenkin lukion jälkeen lääkikseen pyrkii.

    Mun mielestä ei kannata siis ottaa turhaa stressiä vielä yläasteella tai lukion ekojen vuosien aikana siitä, mitä haluaa lukion jälkeen opiskella. Ammatit joista esim. yläasteella ainakin itte haaveilin, on tässä välissä vaihtunut sen verran monta kertaa, että olen iloinen, etten ole niiden haaveiden mukaan valinnut aineitani lukiossa.

    Äänestä

  • kakkonen-- kirjoitti:

    Mun mielestäni lukioon mennessä ei tarvitse vielä tietää, mitä aikoo tehdä lukion jälkeen. Lukiossa on hyvää aikaa miettiä sitä, mitä haluaa "isona" tehdä. Toki tuo mitä AMIR123 sanoit siitä, että jos haluaa vaikka lääkikseen pitää opiskella pitkää matikkaa jne., pitää paikkaansa. Harvat kuitenkin lukion jälkeen lääkikseen pyrkii.

    Mun mielestä ei kannata siis ottaa turhaa stressiä vielä yläasteella tai lukion ekojen vuosien aikana siitä, mitä haluaa lukion jälkeen opiskella. Ammatit joista esim. yläasteella ainakin itte haaveilin, on tässä välissä vaihtunut sen verran monta kertaa, että olen iloinen, etten ole niiden haaveiden mukaan valinnut aineitani lukiossa.

    Jos ei tiedä mitä lukion jälkeen opiskelee, niin ottaa kaikki oppiaineet löysästi, jolloin opiskelija ei ole missään hyvää ja näin lukiolaisella on vaikeuksia kolmannella luokkalla, että mitä oppiaineita kirjoittaa ja samalla opiskelijalla on vaikeuksia vielä siinä, ettei pääse opiskelemAAN MISSÄÄN( jos ei pääse läpi kirjoituksesta). Niin minun mielestä ei ole turhaa mietti omasta tulevaisuudesta NYT.

    ja sitä huolimatta, että valinnat muuttuvat lukion aikana, niin jossain vaiheessa pitäisi päättää mihin hakee lukion jälkeen, niin valinta ei voi miettiä riittävästi kolmannella vuodella, tuskin silloin ehtii opiskella kirjoituksiin!!!

    Äänestä

matikan numerot pyöri mulla peruskoulussa 7-8-9 välill päästötodistuksessa oli 8. 9 luokalla sain ysei enempi kun kirjaa sillon jo avasin. en siis lukenut käytännössä yhtään koko peruskouluaikana saati sitten tehnyt läksyjä. Ja koulussakaan en oikeastaan kuunnellut pahemmin.

nyt lukioon otin sitten pitkän matikan ja hyvin on mennyt vaikka ei heti uskoisikaan. olen tällä hetkellä suorittanut 7 pakollista kurssia. itselle matematiikka ei tuntunut vaikealta kun asioihin perehtyi ja laskeminen mielenkiintoista kun joutui miettimään jotain ongelmaa. Eli tavallaan jopa kiinnostuin vähän matikasta ja näinpäin pois. numerot tähän asti 9,10,10,10,10,10,10 eli itsellä arvosanat on nousseet reippaasti. en ole joutunut mitenkään "pingottamaan" edes näiden numeroiden eteen. esimerkiksi edelleen minulla ollut huono tapa jättää läksyt aina tekemättä. en siis suosittele läksyjen tekemättä jättöä sillä on todella tärkeää, että pohtii itse asioita ja paneutuu niihin. itse siis kuitenkin kokeisiin sitten valmistauduin hyvin. vaikkakin aina meinaa itsellä jäädä viimetinkaan tyylin yks päivä kokeeseen ja sit siinä koko päivä kerrataa:D Toki ehkä olen hyvä keskittymään asioihin tunneilla. Meillä on vielä hyvä opettajakin niin jaksaa sitäkin kuunnella.

kavereista jotka kans tuli pitkään niin monella on kyllä laskenut numero. muutama oppilaskin jo karsiutunu ryhmästä. mutta tosin kyseiset oppilaat olivat tulleet jollain 6 peruskouluarvosanoilla. mutta toki kyseisillä jollain ollu parempaakin numeroo. mutta monet ovat saaneet ihan hyviäkin numeroita., tyyliin kymppejä.

suosittelen ainakin kokeilemaan pitkää. itsellä ainakin kannatti ja en ole pitänyt pitkää matematiikkaa liian vaikeana, toki on haastavaa. ja jos pitkä matematiikka tulee ylivoimaiseksi niin siit on helppo vaihtaa lyhyeen. . mutta toki jos itsestä tuntuu matikka vastenmieliseltä niin ei siinä paljoa järkeä ole. mutta silti mene ihmeessä pitkään. minä ainakin ylläyin positiivisesti ,kun huomasin että pärjäsin siinä.

Äänestä

Itselläni on pitkä matikka ja ihan hyvin on tähän asti mennyt (oon nyt kakkosella). Yläasteella matikan numerot oli sellasta kasia ja ysiä ja lukiossa tahti on jatkunut jokseenkin samaan malliin, vaikka töitä olen joutunut tekemään lukiossa PALJON enemmän kun yläasteella. Matikka vaikeutuu tietenkin lukioon mennessä, sehän on selvä.

Jos olet kiinnostunut matikasta niin valitse ihmeessä pitkä matikka. Ilman kiinnostusta ja innostusta pitkää matikkaa on kuitenkin turha valita, sillä silloin se tuntuu vaan paksulta puurolta koko touhu (mitä nyt olen muilta kuullut). Päätös on kuitenkin kokonaan sun omasi. Täältä keskusteluista voi toki ottaa vinkkejä ja ajatuksia, mutta älä ota kenenkään juttuja täällä liian vakavasti. :D

Tsemppiä valintoihin ! :DD

Äänestä

Jos sinulla on minkäänlaista aikomusta hakea lukion jälkeen teknilliseen yliopistoon opiskelemaan, niin kannattaa ottaa pitkä matematiikka. Toisaalta pitkäkin matematiikka on vain pintaraapaisu siihen verrattuna, mitä yliopiston kursseilla tulee vastaan. Itse siis opiskelen teknillisessä yliopistossa.

Yläasteella matematiikan arvosana oli 8, lukiossa pitkä matematiikka putosi loppua kohti lähelle 5½:n keskiarvoa, mutta kirjoituksista tuli kuitenkin C (7). Nyt pari yliopiston kurssia käyneenä voin sanoa, että jotkin hankalilta tuntuneet asiat pitkässä matematiikassa ovat lähes itsestäänselvyyksiä. Kaikkeen sopeutuu ja kaikessa pärjää, kuhan tekee töitä. Töiden tekoahan pitkä matematiikka pääasiassa opettaakin.

Ja vielä tuohon viimeiseen kysymykseesi; on parempi olla ns. huono pitkässä matematiikassa kuin hyvä lyhyessä. Jos olet kasin oppilas lyhyessä, niin voit kutosia napsia hyvällä omallatunnolla pitkästä.

Äänestä
  • matikkaa siellä yliopistoissa sitten tulee vastaan?

    Äänestä

  • gfhfgh kirjoitti:

    matikkaa siellä yliopistoissa sitten tulee vastaan?

    Periaatteessa samoja asioita, kuin pitkässä matematiikassa. Siis periaatteessa. Kaikkeen tutustutaan vaan huomattavasti syvemmin vaikka nopeampi tempo onkin. Esim. toisessa kurssissa mm. lukujonot, integrointitekniikat, kompleksiluvut ja vektorit. Linearisaatiot, differentiaalit, Taylorin polynomit ja implisiittiset/logaritmiset differentioinnit tulevat kyllä tutuksi jo ensimmäisessä kurssissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ysiluokkalainen kirjoitti:

Mikä teillä oli peruskoulussa matikan numerona? Ja onko se ihan kauheen vaikeeta?
Itselläni lukio vasta ensi vuonna edessä mutta ajattelen näitä jo nyt. Suku painostaa aika paljon että kannattaa ottaa pitkä matematiikka ja siitä on paljon hyötyä, mutta onko parempi olla hyvä lyhyessä matikassa vai huono pitkässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu