Tiimanninnokka Koivistonluodossa Porissa

Mitä palveluja on Kalaholmassa? Mielestäni Tiimanninnokka on Väinölän ja Kalaholman välillä.Kuinka pitkä matka Tiimanninnokasta on Porin keskustaan pyöräillen? Ajattelen esim. kauppatorille.Onko rauhallista asuinaluetta?Kuinka hyvin linja-autot kulkevat keskustaan ja kuinka usein, noin suurinpiirtein?
81859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on kohtuumatka kolmeen kauppaan, Väinölän Siwaan, Tupalan Siwaan ja Lukkarinsannan S-Markettiin. Ihan lähellä ei ole mitään. Kalaholmassa on pitseria, kampaamoja, koulu, seurakunnan kerhoja... On erittäin rauhallinen asuinalue. Linja-autovuoroja tietääkseni on hiukan karsittu. Porin linjojen sivuilta löytyy aikataulut

Äänestä
  • Se on Kalaholman Siwa ,ei Tupalan Siwa.

    Äänestä

Tiimanninnokka ei ole varsinainen asuinalue, vaan kuuluu käsittääkseni juuri Koivistonluotoon. Kaun sinne on jo pitänyt rakentaa hulppeita rivi- ja paritaloja, mutta suunnitelmat ovat ilmeisesti toistaiseksi jäissä.

Alueena rauhallinen, onhan kyseessä pientaloalue. Ja vieressä hyvin arvostettu Kalaholma.

Äänestä
  • Hyvin arvostettu kalaholma? HAAHAHAHHA

    BUHAHAHAHAHAHAAHHAHAHAHAHAAHAHAHHAHAAHHA

    Ikivanhoja homeisia rintamamiestaloja ja pienen pieniä paritaloja. Kalaholma on täyttä slummia.

    Epäilen että tarkoitit lukkarinsantaa, jossa on uusia asuntoja.

    Se ei ole sama kuin tuo rupinen kalaholma.

    Äänestä

Noh.. kuka mitäkin arvostaa.. Lukkarinsanta on kuin viereinen siirtolapuutarha.
Tontille mahtuu juuri ja juuri talo ja pihat lähes yhtä ja samaa pihapiiriä talojen kesken..
Tosin muutama poikkeuskin löytyy. Itse kaipaan ainakin omaa rauhaa ja tilaa jos asun omakotitalossa

Äänestä
  • Muuta Laviaan siellä on rauhaa ja saat olla yksin.
    Ei sen tontin tarvii niin suuri olla, jollei nyt haluu jotain tenniskenttää pihalleen, tai puutarhaa, yleensä siellä pihalla ollaan yhdessä paikassa, muu osa pelkkää ruohonleikkuuta ja huoltamista.

    Äänestä

Kalaholmassa asuu Porin eliitti.

Äänestä
  • Huumori on lajisi. Itsekin Kalaholmassa asuneena vitsisi nauratti vietävästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kataja.65 kirjoitti:

Mitä palveluja on Kalaholmassa? Mielestäni Tiimanninnokka on Väinölän ja Kalaholman välillä.Kuinka pitkä matka Tiimanninnokasta on Porin keskustaan pyöräillen? Ajattelen esim. kauppatorille.Onko rauhallista asuinaluetta?Kuinka hyvin linja-autot kulkevat keskustaan ja kuinka usein, noin suurinpiirtein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu