Kanttarellit ojasta

Harvoin saan niitä

Voiko kerätä? Mitä mykkyjä niihin kertyy siellä? Löysin ojanpientareelta heinikosta hurjasti mahtavia
kanttarelleja ja mietin että voiko ne syödä vai onko ne vaarallisia. Tie on asvaltoitu ja liikennettä on mutta
ei mikään runsasliikenteinen tie.

2

1319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siänimiäs

      Kyllähän ne kovasti pelottelevat noista raskasmetalleista ja muista epäpuhtauksista, jos sieniä tai marjoja tien vierestä poimii. Kaikissa sienikirjoissa varoitellaan, että sieniä ei saisi kerätä 50-200 m lähempää tietä, mutta toisaalta nuo samat varoitukset on olleet jo vuosikymmeniä kaikissa kirjoissa. Siis jo silloin kun bensiinissä oli lyijyä. Nythän sitä ei ole. Ja kun ajattelee sienten nopeaa kasvuaikaa, voiko siihen niin kauheasti ehtiä kertyä mitään epäpuhtauksia ja metalleja? Epäilen ainakin itse tuota asiaa. Uskallan kyllä itse kerätä tien läheltä sieniä, mutta aina oman harkinnan mukaan eli lähinnä katson liikenteen tiheyttä. Jos et kerää kaikkia sieniäsi tien vierestä, niiden mahdollisesti sisältäien haitallisten aineiden määrä vähenee suhteessa sienten kokonaismäärään. Ja jos ei tiien vierestä voi poimia, mitenkäs sitten niityiltä ja pelloilta ja niiden reunoilta, sinne kun ajetaan torjunta- ja muita aineita varmaan enemmän kuin mitä nykyautot saastuttavat ympäristöä.

      Kannattaa käyttää omaa (tervettä?) harkintaa.

      • Ruma mies

        Asiasta on vuonna tehty selvitys "Cadmium, lead, arsenic and nickel in wild edible mushrooms", Suomen ympäristökeskus 2006. Selvitys ei siis koske nimenomaan ojasta kerättyjä kanttarelleja, vaan ylipäänsä syötäviä sieniä.

        En paljon kemiasta ymmärrä, mutta näyttäisi siltä, että herkkusieni (ei siis herkkutatti, vaan herkkusieni) on ympäristömyrkkyjen kerääjänä yliveto. Kaukana sen jäljessä tulevat ukonsieni ja kangastatti, sitten suunnilleen samanveroisina rouskut ja vahverot. Punikkitatit taas näyttävät olevan varsin puhtaita kaikista myrkyistä.

        Sienet keräävät eri aineita eri tavoilla, esimerkiksi korvasieni ja herkkutatti ovat cadmiumin kerääjänä mestareita, mutta sen sijaan lyijyn suhteen kohtalaisen puhtaita.

        Cadmiumille ja lyijylle EU on määrännyt ylärajan, joka sienessä saa olla. Herkkusientä lukuun ottamatta kaikki tutkimuksessa selvitetyt sienet ovat kaukana EU:n rajasta. Useimmissa tapauksissa ero on monen kertaluokan suuruinen.

        Itse poimisin ja söisin ojan reunalla kasvavat kanttarellit ilman epäröintiä, itse asiassa olen tehnyt sitä joka kesä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe