Onko kenelläkään mitään vinkkiä, miten saisi vietettyä hauskan illan kaveriporukan kesken niin, että jokainen toisi itselle tarpeettomia esineitä tai vaatteita?
illanviettona kierrätys
1
545
Vastaukset
- yhteinen teema
pitäkää teemailta jos kerran tapaatte useamman kerran vuodessa. Yhden tapaamisen teemana voisi talvi-aikaan olla talviharrastusten välineiden vaihto.(Samoin voi tehdä kesän harrastustarvikkeiden kanssa).
Voitte myös tehdä siitä jännittävän tapaamisen, että myös kaikki asukkaat lähistöllä voivat myös tulla tekemään löytöjä. Jos nimittäin asutte kerrostaloalueella viette laput ulko-oviin hyvissä ajoin(lupa kysyä taloyhtiöltä tai vuokraisännältä, että saatte johonkin tilaan laittaa myynnin jonka tavoitteena ei ole voitto, vaan asukkaiden tavarainvaihto). Olette ehkä ostaneet tuoremehua ja tehneet pikkuleipiä tarjottavaksi, että näin saatte ehkä vaihtoon menevistä tavaroista oman rahaosuuden pois. Asukkaat ovat näin tulleet teille entistä tutummaksi ja viihtyvyys säilyy.
Ensimäinen tapaaminen menisi näin tavaroiden hinnanmuodostukseen, sekä muuhun suunnitteluun ja työtehtävien jakamiseen myyntipäivänä.
Jos teillä on ensimäinen tapaaminen kierrätyksen merkeissä jonkun luona, voitte näin järjestää "nyyttikestit".
Seuraava tapaaminen sitten avoimien ovien päivä, mihin kaikki ilmoituksella, ajasta ja paikasta (sekä toimenpideohjeet)ovat tervetulleita ostamaan halvalla käytettyjä. Ne tavarat, mitkä "jäävät yli lahjoitetaan punaiselle ristille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626725- 666438
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1365314Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504223En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204029Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53570Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323510Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722965- 252839
- 342813