Naaraskissani aloitti juoksunsa eilen. Kysyisin teiltä miten kauan juoksut teidän naaraillanne ovat kestäneet ja kuinka usein niitä on ollut? Kissa on kasvatuskissa joten leikkaus ei tule kysymykseen vielä. Pillerit ehkä myöhemmin, mutta en niiden käytöstä ole kovin innostunut niiden vaarojen takia. kissa on tosi kovaääninen joten alkaa hermot mennä. Muiden kokemuksia?
kissan juoksu
lollaboo.
4967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kissani ei vielä ole alkanut kiimojaan mutta olisi kiva kuulla vastauksia tähän.
Kissojen kiimat ovat erilaisia, kestävät eri aikoja ja tiheys vaihtelee. Olen tekemisissä rotukissojen ja sitä kautta kasvattajien kanssa, joten tästä aika paljon tietoa.
Kissan kiima voi kestää 2 päivästä kolmeen viikkoon. Se voi tulla parin päivän välein tai vaikkapa kuukauden välein. Kissa voi pitää taukoja kiimoissa kuukaudesta puoleen vuoteen tai sitten ei.
Meillä kissa aloitti juoksun 10 kuukautisena niin että juoksua oli 5 päiväää, väliä 1 1/2 viikkoa, 5 päivää huutoa ja taas sama väli. Kun kolme juoksua oli ohi, aloin alkamaan pillereitä.
Eli kannattaa tosiaan miettiä noita pillereitä tai sitten kissa kannattaa astuttaa nopeasti.
Leikkaamattomat naiset!
Jos ei ymmrrä leikkauksen kouhotusta, ei ymmärrä lemmikin parasta.
Turha mouruaminen ja huoli loppuu, että nyt kun pitäisi pentuja saada mutta kun ei saa ja mourrmourr. Lisäksi kohtutulehduksen riski poistuu. Saat rauhallisemman ja mukavamman katin itselles.
Pillereitä en suosittele sen takia, koska tulevat aikaa myöden todella kalliiksi leikkaukseen verrattuna ja pitää muistaa antaa ne ja aina samaan aikaan.
Ja turhia astuttamisia en myöskään suosittele, liikaa jo kotia vailla olevia kissoja muutenkin.