Timo Soini esitti satamattomalle Espoolle Finjet aluksen osostoa. Meillä Kotkassa ollaan paljon vaatimattomampia, takkia kääntävä puolue loikkari esittää Kotkaan ilmaista ruokailua.
Kunnalta ruokaa työttömille
23.8. 04:00 KymenSanomat
Nyt moni työtön ”mökittyy ja höperöityy” kun ei enää työttömyyskauden jatkuessa pääse varojen puuttuessa yhteiskunnallisiin ”terapeuttisiin kulttuuririentoihin”. Ei se jatkuva sukulaisten luona pyöriminenkään herkkua ole. Monilta on myös tärkeät vanhemmat jo edesmenneet mikä lisää yksinäisyyden tunnetta ja masentuneisuutta. Näistä asioista kyllä puhutaan mutta se jämerä ote päätöksenteossa puuttuu ja vielä vaikeutuu koska sattuneista syistä kunnassa on koalition hyväksymä säästö- ja yt-menettely käynnistetty.
Näyttää siltä että kunnassamme menee ihmisarvojen edelle ”visiot, kiinteistökaupat ym. sirkushuvit”, eliitti viis veisaa työttömistä niin kauan kuin oma takapuoli pysyy kuivana!
Uskallan esittääkin että eri kaupunginosissa on työttömillä oikeus kunnan ruokailuun, kunnan kuntosaleihin sekä uimahalliin vapaa pääsy jne.
Toivon myös urheiluseuroilta ns. yhteiskuntavastuuta tarjoamalla työttömille vapaa pääsyn otteluihin ja samaa voisi esittää elokuvateattereille kuin myös kaupunginteatterille ja Kotkan kulttuuriasiainkeskukselle.
Yhdessä meidän on kannettava vastuu lähimmäisistä, sitä ei ulkoapäin ole saatavissa! Pidetään veronmaksajan oikeuksistamme ja palveluiden saatavuudesta jatkossakin tiukasti kiinni!
JORMA-KALEVI MERIVIRTA (ps.)
Kotkan populisti PeruSS asialla
Soppaa kansalle
0
195
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2026963
- 594612
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s354105- 703209
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161945Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271686- 171660
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401563- 341439
- 1431227