kalvaako pentu sähköjohtoja, eli pitääkö johdot piilottaa(poiskaan ei voi ottaa seinästä)?
entäs pystyykö mikään koira hyppäämään parvekkeen kaiteen korkeudelle, jos parvekelasi on auki? tuoleja eikä pöytiä ei ole alla.
ja jos pentu kalvaa esim huonekaluja onko olemassa mitää ainetta(ei myrkkyä!) mitä voisi laittaa huonekaluihin niin koira ei menisi lähelle?
kysyn koska pentu joutuu olemaan hetken yksinkin päivisin.
entäs pystyykö mikään koira hyppäämään parvekkeen kaiteen korkeudelle, jos parvekelasi on auki? tuoleja eikä pöytiä ei ole alla.
ja jos pentu kalvaa esim huonekaluja onko olemassa mitää ainetta(ei myrkkyä!) mitä voisi laittaa huonekaluihin niin koira ei menisi lähelle?
kysyn koska pentu joutuu olemaan hetken yksinkin päivisin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toiset syövät johtoja, toiset eivät. Järjestä pennulle riittävästi tekemistä, ettei tule aika pitkäksi ja isoimmat johtoröykkiöt kyllä ite piilottaisin, varmuuden vuoksi. Eivät koirat yl parvekkeelta hypi, mutta jos liian vähän tekemistä jatkuvasti, alkaa käymään tietysti kierroksilla ja jos esim. pelästyy todella pahasti jotakin, niin... En koskaan jätä omaani vartioimatta parvekkeelle, olen aina lähettyvillä. Toiset laittavat huonekaluihin esim. valkopippuria tai tabascoa, jotkut koirat kuitenkin pitävät niistä eli ei auta kaikille. Paras tässäkin, muuta aktivitettia tarpeeksi, silloin tallaisia ei tule. Jos järsii, kiellä selkeästi (ei mitään huutoa tai niskaotteita, koira vain pelästyy ja sekoaa niistä) ja työnnät tilalle jonkin mieluisan järsittävän tai alat leikkiä koirasi kanssa, näin se oppii että on muutakin hauskaa kuin huonekalujen syöminen. Ole johdonmukainen ja kärsivällinen, reilu. Kysele kasvattajalta ja lue Tuire Kaimion kirjoja, paljon hyviä neuvoja siellä.
Onhan minulla koira ennenkin ollut, kaksikin, mutta tuntuu taas kuin ei muistaisi mitään pentuajoista. pennut järsivät kaikkea..johtoja tosiaan pelkään mutta yritän piilottaa ja jättää koiranleluja -purtavaa niin hän keskittyisi niihin. pippurista ja tabascosta en ole kuullutkaan, pitänee kokeilla jos huonekalut alkavat maistua.
parvekkeelle en aio koiraa päästää yksin mutta jos joskus sattuisi livahtamaan kanssani sinne, on toki lasit mutta yksi lasi yleensä auki, kissa loikkaisi sinne kevyesti.