Apua kaipaava

noviisi...

Muutin kuukausi sitten Hkiin ja viime viikonloppuna autooni (Alfa 156 10 v. vanha) murtauduttiin. Jäin hämmästelemään miten ihmeessä sinne autoon oli menty kun ikkunat ehjät ja murron jälkeen kuitenkin kaikki lukot toimii je en vaikka kuinka katsoin niin en nähnyt lukoissa mitään tiirikointi jälkiä. Olisiko jollakin tietoa/kokemusta miten rikolliset toimii Alfan suhteen ?

Niin ja miksi kysyn on tietenkin se että miten hitossa estän heitä uudelleen iskemästä autooni, rattilukkoko?
No autossa ei ollut mitään varastettavaa irtainta omaisuuutta, joten mitään ei viety. Rosvot halusivat koko auton ja ovat yrittäneet saada sen käyntiin ja siinä rikkoneet virtalukon ja eihän se enää käynnisty avaimella. Nyt se täytyy hinata korjaamolle...onhan minulla vakuutus, mutta täytyyhän minun omavastuu maksaa ja ottaa aivoon pirusti !!!

Pitäisi ostaa uudet kesärenkaat, mutta kannattaako satsata hyviin renkaisiin, jos seuraavaksi lähtee renkaat (yhdeltä naapurilta kuulemma oli viety). Olen kuullut, että joissakin automerkeissä on renkaan yksi pultti erilainen ja sitä ei saa auki kun erikoisavaimella. Onko Alfassa tällaista mahdollisuutta ja onko sellainen kallista asentaa (tietäen Deltan hinnat ?)...

4

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 234rt

      Lukkopultit voi ostaa myös alfaan, niissä on yksi pultti erilainen.

    • HR....

      Mistä päättelet että autoosi on murtauduttu jos jälkiä ei ole ja mitään ei ole viety. Auton käynnistymättömyys virta-avaimella on tyyppivika joka johtuu virtalukon ympärillä olevan iduktiosilmukan toimimattomuudesta. Iduktiosilmukka lukee koodin avaimen sisältä ja jos lukeminen ei onnistu täydellisesti auto ei käynnisty. Koska olet muuten vaihtanut avaimeen patterit?

      • noviisi....

        päättelin, kun kaikki tavarat oli penkottu läpi ja olivat hujan hajan....siellä ei vaan ollut mitään varastamisen arvoista, ainoastaan soitin, mikä ei kelvannut, auto olisi kelvannut.


      • kannattaa lukita ovet

        mitenkähän nämä paristot liittyy käynnistyksen estoon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      20
      2277
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      33
      2132
    3. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      64
      1673
    4. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1657
    5. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      80
      1602
    6. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      52
      1472
    7. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1460
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      83
      1149
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1017
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      895
    Aihe