Rauli Ylimielinen kävi kuumana

Kokoomuksen Rauli Ylimielinen kävi kuumana perussuomalaisten Jorma.Kalevi Merivirralle, kun Merivirta oli pitäänut valtuustopuheen, jossa nosti esille kuurikauppojen kilpailuttamisen puuttumisen ym.

Rauli hermostui. Sätti Jorma-Kalevia kokouksen jälkeen julkisesti ja moitti osaamattomuudesta, jolloin Jorma-Kalevi sanallisesti taitavana kaverina puhui Raulin hiljaiseksi. Yleisö näki, kuinka Raulia vietiin kuin litran mittaa.

Loppukaneetissaan Merivirta kertoi, ettei Raulista tahdo olla muuhun kuin rikosilmoituksen tekoon persuista ja Kervisestä, jolloin Rauli meni hiljaiseksi eikä pystynyt yksilöimään yhtään seikkaa missä Jorma-Kalevi olisi tehnyt väärin vastustaessaan kuurikauppaa.

Pisteet Jorma-Kaleville 6-0.
15423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kokoomuksessa puurot ja vellit sekaisin, bisneksenteko päättäjänä tuo ehkä tuskaa. Kaksoisrooli painaa äijiä, ei voi mitää.

Äänestä
  • Nythän on silviisii että kaikenlainen kauppiaskunta on ihan väärää porukkaa edustamaan kuntalaisia päätöksentossa. Raha sumentaa!

    Äänestä

  • Minkä mittainen mies "pikku-hirvonen" muka on? kun noin sanot.kaikki ketä tuntee set tai jotaa kertokaa.

    Äänestä

jorma-kalevi on timo soinin työn lokaaja, nettipelle,itsensä munaaja.

Äänestä
  • Ei se älyllä loista Ralekaan!

    Äänestä

  • Kuurikauppa ja oman maan ostamisen puolesta JAA äänestäneet valtuutetut on äänestäjien silmissä sekä muistissa merkattu tulevissa koitoksissa näin X eli henkselit ristiin kuntapolitiikan saralla.Lohdutkseksi löytyyhän sitä yhdistyksistä jatkossa puuhaa onhan suomi yhdistyksien luvattu maa.
    "kyllä kuntalaiset muistaa,ne ei ole höynäytettävissä".

    Äänestä

  • kuutamo kaupat! kuu ja tähdet kaupanpäälle kirjoitti:

    Kuurikauppa ja oman maan ostamisen puolesta JAA äänestäneet valtuutetut on äänestäjien silmissä sekä muistissa merkattu tulevissa koitoksissa näin X eli henkselit ristiin kuntapolitiikan saralla.Lohdutkseksi löytyyhän sitä yhdistyksistä jatkossa puuhaa onhan suomi yhdistyksien luvattu maa.
    "kyllä kuntalaiset muistaa,ne ei ole höynäytettävissä".

    Voi perseen suti, sanon mä! Siis lidelöfillä ei hätää, suteja riittää!

    Äänestä

  • Lyhyesti ja ytimekkäästi !!! Pelle todellakin, ja huonosti käyttäytyvä

    Äänestä

Miten tätä kilpailuttamispykälää olisi sitten pitänyt soveltaa tässä tapauksessa? Tinkimälläkö?

Äänestä
  • Päätöksen jälkeen voi sitten käsiään hykerrellen hiljaa poistua omin joukoin takavasemmalle.

    Äänestä

  • Voi kristus ja pyhäyksinkertaisuus.Suomessa on moni kauppa ja osto sopimus mennyt uuteen jakoon kun ei selvitetty kaupansopimushetkellä Eu:n virallisia kilpailutus säädöksiä.Tätä ei edes mainittu missään asia yhteyksissä, onko juridinen puoli varmistettu.
    Lisäksi ei tullut minkäänlaista kommenttia salissa olleelta kunnanlakimieheltä, kun merivirta tiudusteli että onko tässä mahdollisesti hyötyä ja tai haittaa kolmannelle osapuolelle.(RL 40Luku,7-10 §). !
    YVA selvitys ja laskelmat tekemättä (pitää sisällään mm.maa-aineksien vaihdon jos pilaantunutta se viedään ekokemille riihimäelle maksaa mansikoita tonnilta rahtaus siihen päälle jne.)
    Lisäksi alue on uudelleen paalutettava betonipaaluin ,onko vanhat poistettavat puupaalut nykysäädösten mukaan hävitettävä ekokemillä ,lasku senkun kasvaa.
    Hesasta esimerkki: Sörnäisissä tekivät edellisen kaltaisen maapohja rempan,lasku kaupungille 5 M€, tämä antaa osviittaa mitä meille on tulossa kun tämä kunnan huono tuurisuus jatkuu.

    Hyvää yötä, luoja kotkaa ja kuureja varjelkoon !

    ps.tämän kirjoituksen jälkeen en ko. asiaa täällä enää vatvo.Valtuuston enemmistön ääniin 32 jaa 19ei,on yksi asia jälleen päätöksissä.

    Äänestä

Tälläinen syväanalyysi Salattujen Elämien tämän iltaisesta "kissatappelusta" löytyi eräältä forumilta:

"Kuten me äsken eetteristä tulleen jakson innolla katsoneet, voimme iloksemme jälleen todeta salkkarijoukkueen perinteikkään myllyhistorian saaneen jatkoa nopean, mutta sitäkin intensiivisemmän kissatappelun merkeissä. Kelattuani tilannetta ja siihen johtanutta tapahtumasarjaa videolta useaan otteeseen, on nyt aika purkaa mylly paperille ja analysoida tarkasti osalliset, sekä mahdolliset jatkotoimenpiteet kohtalokkaan attentaatin jälkeen. Joukkueen otteiden seuraaminen jatkossa ilman tarkkaa analysointia aiemmin koetusta voi nimittäin olla tiukalla hetkellä yllättävän vaikeaa.

Ennakkoasetelmat:

Jenni Vainio
FIGHT CARD: 1-0-0
vs Isabella Holm [VOITTO TUOMARIÄÄNIN] http://www.youtube.com/watch?v=1ze30Euk4Ns

- Kaikki me huomasimme, että Jennin Tanjalle heittämä haasto oli erittäin itsevarmasti esitetty. Ei siis olekaan ihme, että naisen fight cardista löytyy tähän mennessä pelkästään voittoja. Tosin matsejakin on alla vasta yksi, mutta vastus ei kuitenkaan ollut kuka tahansa, vaan itsevarma ja monissa liemissä keitetty porvariperijätär Isabella Holm, joka yllätti Jennin täysin puun takaa Kentaurissa järjestetyssä kissanristiäisgaalassa. Kermainen vaahtosatsi naamalle ei kuitenkaan hätkähdyttänyt kaiken kokenutta Miss Keittiötä, joka päätti ottelun nopeasti niskalenkkiin 14 sekunnin takomisen jälkeen. Lopullinen voitto kirjattiin kuitenkin vasta kabineteissa tuomariäänin 3-0. Jennin suurin vahvuus on hänen kimmoisat jalkansa, jotka pystyvät tekemään koko ottelun ajan väsymätöntä työtä vastustajan väsyttämisen eteen. Nopeiden jalkojen lisäksi Vainion erittäin hyvin liikkuva lantio ja sen edestakainen kiertoliike luovat pohjan sille, että vastustajalta on mahdollisuus ottaa luulot pois heti alussa. Kolmas tärkeä ominaisuus Vainiolla on hänen kyltymätön röyhkeytensä iskeä vastustajalta leegot nielun perimmäiseen nurkkaan, kun paikka siihen tulee. Näihin kolmeen mittaamattoman tärkeään ominaisuuteen kulminoituu Jennin kaikki koko kehässä. Nuo kyvyt olivat avainasemassa myös myllyssä Tanja Jääskeläistä vastaan.


Tanja Jääskeläinen
FIGHT CARD: 0-0-2
vs Kristo Päivinen [TAPPIO] - Myllyä ei ole toistaiseksi näytetty Suomen televisiossa.

- Amatöörisarjoissa otellessaan Tanja kohtasi Kristo "The Bullet" Päivisen. Mylly päättyi tapahtumasarjaan, jonka seurauksena syntyi nyt jo ylimaallisiin multiin kadonnut Juulia Autio. Tämän tappion on kerrottu olleen Tanjalle henkisesti erittäin nöyryyttävä.

vs Ismo Laitela [TAPPIO TYRMÄYKSELLÄ] http://www.youtube.com/watch?v=w2nTsV1DUbA

- Tanja Jääskeläinen jatkoi surullisenkuuluisaa ammattilaisuransa haukkaamalla jälleen kohtuuttoman kovan palan. Joukkueen rutinoitunut kapteeni Ismo Laitela tyrmäsi loistavasti ajoitetulla oikean käden alakierrekoukulla Tanjan, joka lakosi samantien samettisohvalleen veteläksi ruikulipaskaksi. Paluuta ei enää ollut, joten Ismo Laitela kirjautti matsista itselleen knock out -voiton fight cardiinsa. Ottelu Jenni Vainiota vastaan on ennen kaikkea nuoruuden ja kokemuksen taisto. Onko jo yli viisikymppinen Tanja fyysisesti valmis kohtaamaan nuoren ja vetreän haastajansa? Jenni ei ole vastustajana niin kova kuin Ismo, mutta syökö aiempi huono menestys Tanjan itseluottamusta? Tappio tästä voisi tietää ammattilaisuran loppumista.

Jenni Vainio vs Tanja Jääskeläinen - Ottelun kehityskaari ja lopputulos

- Ottelusta olisi voinut ennalta povata tasaista taistoa. Tanja Jääskeläinen omasi alussa paremmat asemat nojaten itsevarmuutta huokuen baaritiskin tammiseen koristekouruun. Jenni ei kuitenkaan antanut tämän hämätä itseään, vaan istumasta noustuaan valoi terävällä jalkatyöllä paikan ratkaisulle, jota hän ei todellakaan jättänyt käyttämättä.

Miss Keittiö ei nimittäin uransa toisessa ammattilaisottelussa juuri jättänyt vastaansanojille sijaa. Pohjanmaalaista grillitappeluhenkeä uhkunut aggressio ennen matsia ei mennyt ylilatauksen puolelle, vaan urallaan kovassa nousukiidossa oleva Vainio tyrmäsi Tanjan oikean kyynärpäänsä nopealla sivalluksella erittäin terävän lantiokierron jälkeen. Knock out ajassa kahdeksan sekuntia ei todellakaan jätä jossitteluille sijaa. Jääskeläiselle eniten miettimisen varaa jää hänen heikosta jalkatyöstään. Suojaus ei ollut laisinkaan kunnossa ja kun se yhdistetään paikallaan tönöttäviin jalkoihin, yhdistelmä on tuhoisa. Jenni Vainion kaltainen vahvan voittamisen kulttuurin omaava iskijä ei jätä tällaista tilaisuutta käyttämättä. Edes kehätuomari Miikan ryntääminen väliin ei saanut kuriin Jenni Vainion tukahdutettua raivoa. Voitolle lisäpontta antoi pohjoisamerikkalaisesta goonikulttuurista ammennettu trash talk, josta moni raskaammankin sarjan taistelija olisi kateellinen. Myös yleisö eli vahvasti hetkessä mukana, eikä pystynyt tunnekuohultaan edes aploodeeraamaan. Suurin osa tyytyi tuijottamaan tapahtunutta suu ammollaan auki. Tanjan pisteitä vähentää ennestään hänen myötähäpeää herättänyt naistennisäännähdyksensä tappion hetkellä. Näitä ei näissä peleissä ole ennenkään hyvällä katsottu. Ammattilaisten keskuudessa ei sääliä tunneta.

Lopputulos: JENNI VAINIO - KNOCK-OUT WIN.

Seuraavaksi
- Tanja Jääskeläinen saa tyrmäystappion myötä haudata haaveensa ammattilaisuran jatkosta. Jenni Vainion toinen voittokirjautus puhtaaseen fight cardiin nostaa hänet salkkarien naishanskaajien kunnioitetuimpaan aateliin ja voi samalla tietää mestaruusottelua nopealla aikataululla. Potentiaalisia vastustajia ovat ainakin Roinatan Sievinen, sekä joukkueen kokenein myllyttäjä ja voittamisen kehittäjä, Ismo Laitela. Mahdollista on myös, että Tanjan tuore aisapari Sakke Sardiini janoaa kostoa suojattinsa tappiolle, ja heittää siksi haasteen tiskiin. Ottajia siis varmasti löytyy, mutta yksi asia on varma - Jenni Vainio on tämän illan jälkeen vaikea vastus kelle tahansa."


Mulle tuli tuota lukiessa sen verran isot naurun purskaukset, että näppäimistöni sai iltakahvikasteen heti alkuunsa...
Eli kuka tekee tästä Rauli vs. Jorma Kalevi matsista tai muusta tuon "sirkus Lindeland-talon" tapahtumista?
Onko siis kellään parempaa syväanalyysia tuosta kokouksen jälkeisestä tilanteesta? Tai esim. kokouksessa olleesta puheenvuoroista kuurikauppojen puolustajien vs. vastustajien välillä?

Äänestä
  • oli tälläinen syväanalyysi esillä samalta kirjoittajalta eilen:

    "« Vastaus #689 : eilen kello 18:46:52 »
    Kentän laidalta:

    Vaikka viimeisimmät jaksot eivät olekaan aiheuttaneet yhtä tykyttävää kiimaa, kuin syyskauden avauksen tienoilla, salkkareiden lähiaikojen pelikirjasta voidaan silti eritellä muutamia mahdollisia suunnanmuutosstrategioita, jotka tulevat avaamaan peliä jälleen uusille urille. Joukkueeseen on kuitenkin ilmestynyt uusi pelaaja, joka ei todellakaan ole mikään entinen A-junnu tai edes mestislöytö, vaan ihka aito ja pesunkestävä ulkomaalaisvahvistus, joten häneen on ensiksi syytä tutustua hieman tarkemmin:

    Pelaaja-analyysissa siis tänään: Noa Okada
    - Noa Okada aloitti salkkariuransa lupauksia herättävällä, mutta silti hieman keskinkertaisella sisääntulolla. Heti alussa kävi selväksi, että yksi sushinpurijan suurimmista vahvuuksista saattaa olla nopealla jalkatyöllä tehty tilanteko joukkueen teknisesti taitavammille yksilöille. Näytti Pihlajakadun rapussa oitis kykynsä vetää ylimääräisiä vastustajia puoleensa kuin herhiläisiä. Loi ensin loistavalla rystykäden kurotuksella paikan ovikellon soitolle, mutta suoritus keskeytyi, kun nuorisojoukkueen kokematon puolustaja Oona Kiviranta höntyili itsensä ulos tilanteesta suoraan Noan juttusille. [Ei muuten kovin normaalia suomalaista kerrostalokulttuuria mennä juttelemaan ovikelloa rapussa soittavalle vieraalle ihmiselle. Ainakaan kellekään saatanan japanilaiselle. Onneksi salkkareiden pelikirjaa on täysin mahdoton ennalta lukea.]

    Oona-episodin jälkeen nähtiin vahva ja kuviakumartamaton sisäänajo laidasta suoraan Taalasmaiden keittiön keskiöön, jossa joukkueen varakapteeni, ylimaallisen kokemuksen ilmentymä, maapallon kuudesti kiertänyt ja Kennedyn salamurhat ja WTC:n terrori-iskut paikan päällä nähnyt Seppo "Sixth Sense" Taalasmaa piti joukkueen nuorelle vesalle tervetulijaispuheen, joka nostettiin välittömästi yhdeksi puheellisen viestinnän suurista klassikoista. Vaikeuksilta ei kuitenkaan vältytty Iissabella Holmin saavuttua suoraan vaihtopenkiltä karvaamaan joukkueen tuoretta keltanokkaa. Noa ei pystynyt vielä täysin vastaamaan Iissabellan nopeisiin painopistemuutoksiin ja aggressiiviseen liikkeeseen, mutta tilanne jäi lopulta ratkaisemattomaksi. Toistaiseksi.

    Suurinpana vaarana Noan kohdalla näkisin uhan jäädä keskinkertaiseksi ulkomaalaisvahvistukseksi vailla todellisia loistonhetkiä. Pahimpana skenaariona näkisin lyöttäytymisen yhteen mangapeikko-Kivirannan kanssa. Jos pallokalat kuitenkin pysyvät puntissa, aineksia on parempaan. Joukkueen uuden pelaajan sisäänajon tulisi nimittäin olla mahdollisimman räväkkä. Parhaana vaihtoehtona näkisin Noan lyöttäytymisen yhteen Pihlajakadun pelätyn ja kunnioitetun Osteri-Ossin bileseurueen kanssa. Tässä joukossa kuppiin ei todellakaan syljetä. Räväkät, mutta ah niin perinteiset vaihtarikännit ja sammuminen Pihlajakadun ankaraan, mutta kylmään rappukäytävään heti ensimmäisissä peleissä saattaisivat pelastaa paljon. Joidenkin vääräleukojen suusta on jo tässä vaiheessa kuultu myös kritiikkiä sen suhteen, että Noa hankittiin joukkueeseen vain ulkonäöllisistä syistä hoitamaan PR-puolta. Tällaista näkökulmaa ei voi täysin väheksyä - Okadan hiilenmustalla metroletillä jonon ohi pääsy DTM:ssä lienee täysi selviö. Myös aika Suosikin ja Koululaisen keskiaukeamajulisteiden kuvauksiin lienee jo varattu kalenterista. Tämä saattaa aiheuttaa kateutta joukkueen muiden nuorten pelaajien keskuudessa. Jäämme jännittyneinä odottamaan, mitä salkkareiden uusi virallinen metroseksuaali saa aikaan...

    Yleistä analyysia:
    - Viime aikoina yksikään joukkueen osa-alueista ei ole suuresti noussut ylitse muiden. Peräpäässä Ismo Laitela ja Taalasmaan raavaat urot Seppo ja Kari tekevät päivästä toiseen tasaista työtä joukkueen hegemoniaa ylläpitääkseen. Loistavia yksilösuorituksia ei ole viime aikoina silti nähty. Ismon pelikirjaan kirjoitettu Egypti-episodi ei taktisena oivalluksena riitä säväyttämään kriittistä yleisöä ja Seppokin on jäänyt viime matseissa melkoiseksi peruspenaksi, joka esitti viime viikolla vain yhden loistavan oivalluksen: Ismolle lähikaupassa heitetty TSAIJAIJAI-piikki nostaa konkarin viikon lievästi plussan puolelle. Kari Taalasmaa on myös hoitanut tonttinsa perusvarmasti. Lattiaharjan jatkuva edestakainen liike pitää miehen jatkuvassa valmiudessa iskeä maalintekotilanteisiin, kun paikka tulee. Tarjoilu ei viime viikkoina ole kuitenkaan pelannut ja kun korkkikin on pysynyt kiinni, ovat todelliset huippuhetket jääneet Pihlajakadun nöyrältä, mutta karismaattiselta kansanmieheltä väliin. Pihlajakadulla tasapaksuuden ja tähteyden raja on kuitenkin hyvin häilyvä: oikein ajoitettu autovarkaus, Stellansin ryöstäminen tai Helena Kuulan kolkkaaminen rappukäytävässä voisi nostaa Karin välittömästi takaisin tähtiloistoon.

    Muuten tasapaksusti luutineella keskikentällä on koettu selkeä yllätys, kun kauden lähes myyttisen pirteästi aloittanut Miro Holm on edelleen vahvistanut jo ennestään armoitetun vahvoja otteitaan. Iso osa kiitoksista menee kuitenkin geeneille - Sakke Sardiini on jumalan elollisena luomuksena niin vahva persoona ja kurinalaisuuden ilmentymä, että hänen jälkikasvustaan onkin aina ollut syytä odottaa jotain poikkeavaa. Nyt on tullut aika korjata hedelmiä. Miron kauden tähänastinen kohokohta osui Tsardäänin yhtiökokoukseen, jossa junnu kyykytti kokeneempia businesskonkareita kuusinolla. Heikoilla perustiedoilla tehty nopea päätös Tsardäänin osakkeiden takaisinostosta oli merkki kyvystä tehdä oikeita ratkaisuja lyhyessä ajassa. Tällainen kyky on keskikenttäpelaajalle kullanarvoinen ahnaita kärkipelaajia ruokittaessa. Keräsi otteistaan myös ansaitut kiitokset isäpapaltaan. Tekniikkaa siis on, mutta kestääkö nuoren kotkanpojan pää? Vaarana onnistumisten nouseminen hattuun. Jos pitää päänsä kylmänä, mahdollisuus lopulliseen läpimurtoon pääsarjatasolla on ilmeinen lähiviikkojen aikana. Joka tapauksessa viikon vakuuttaja.

    Hyökkäyspää on valitettavasti jäänyt karkeaksi tussuksi. Salkkareiden virallinen festarilehmä Jenni Vainio aukaisi (jälleen) majesteetillisen karvakolmionsa, tällä kertaa puolustuskyvyttömänä uhrina oli Helsingin ainoa lääkäri, diagnoosivirtuoosi Miikka, jonka luulisi saavan pyydystettyä parempaakin vuosikertapuumaa pääkaupungin syntisestä yöstä. Odotettavissa lähiviikkoina on runsaasti romanttista sohvalla norkoilua, kynttiläillallisia sekä tulevaisuuden suunnittelua. Täyttä paskaa siis. Juonikuvion voi pelastaa vain Miikan Jenniltä saama C-hepatiitti tai jomman kumman exän ilmaantuminen kuvioihin. Jälkimmäinen lienee mahdollistakin, sillä tilastokeskuksesta saamamme empiirisen tutkimuksen mukaan noin joka toinen Pihlajakadun rappua tallaava munat omistava henkilö on Jennin exä.

    Melko tasapaksua kaikenkaikkiaan. Jäämme jännäämään jännempää.

    Videovalmentajan päiväkirjasta:
    http://www.youtube.com/watch?v=OTvBLAWPmVA

    - Video ei ole millään tapaa hauska, mutta on silti hyvä kysymys, onko Sampo todellakin Konstan exä, kuten hän videossa väittää? Videoiden jatkuva kelaaminen paljastaa jatkuvasti salattuja nivoutumia salkkareiden pelikirjasta. Videoiden merkitystä ei todellakaan voi liikaa korostaa, kun aletaan käydä läpi joukkueen seuraavien viikkojen pelikirjojen koukeroita. Jäämme odottamaan lisäselvitystä tähän yllättävään käänteeseen.

    Tutkittuani myös uudestaan Kentaurin räjähdystä edeltäneen ja sitä seuranneen jakson voin myös antaa hyvät pisteet joukkueen puvustajille. Kenenkään kravatin, puvun tai housujen väri ei ollut vaihtunut räjähdyksen aikana. Tällaiset pienet yksityiskohdat ovat todellakin pieniä, mutta voivat lopulta nousta arvoon arvaamattomaan lopullisen kokonaisuuden kannalta.

    Seuraavalla viikolla jatkamme aiheesta: "Miksi salkkarihahmot eivät käy paskalla?" "


    Eli kyllä tuosta kaupungintalosta luulisi saavan myös jotain tämän suuntaistakin ilmoille, koska siellä tuntuu kyllä olevan liiankin paljon hyviä asiakirjoittajia, joille tuota huumorinkukkaa ei ole liiemmin jaettu...
    (eipä muuten luulisi olevan vaikeaa miettiä minkä suuntaiselta forumilta tuokin oli löydetty.)

    Äänestä

  • Ei auta Raulin mainetta paremmaksi salkkarit!

    Äänestä

  • Vaikka en itse hirveästi seuraa tuota Salkkareita, niin kyllä oli taas nauruhermoja kutkuttavaa juttua luettavissa! Meinasin laskea alleni, kun luin tuota tekstiä. Saisikohan esim. Aktivisti tuosta revittyä jutun tynkää luettavaksi, ihan meidän oman paikallistason Itsevaltijoiden tasolta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-seurailija kirjoitti:

Kokoomuksen Rauli Ylimielinen kävi kuumana perussuomalaisten Jorma.Kalevi Merivirralle, kun Merivirta oli pitäänut valtuustopuheen, jossa nosti esille kuurikauppojen kilpailuttamisen puuttumisen ym.

Rauli hermostui. Sätti Jorma-Kalevia kokouksen jälkeen julkisesti ja moitti osaamattomuudesta, jolloin Jorma-Kalevi sanallisesti taitavana kaverina puhui Raulin hiljaiseksi. Yleisö näki, kuinka Raulia vietiin kuin litran mittaa.

Loppukaneetissaan Merivirta kertoi, ettei Raulista tahdo olla muuhun kuin rikosilmoituksen tekoon persuista ja Kervisestä, jolloin Rauli meni hiljaiseksi eikä pystynyt yksilöimään yhtään seikkaa missä Jorma-Kalevi olisi tehnyt väärin vastustaessaan kuurikauppaa.

Pisteet Jorma-Kaleville 6-0.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu