Parkkitilaa Helsingistä..?

Moikka :)

Osaako joku sanoa mistä löydettäis arki-iltana ilmaista parkkipaikkaa mahdollisimman läheltä Tavastiaa? Me ei helsinkiä oikein tunneta niin joku katu/osoite olisi mukava tietää ja miten siitä sit pääsee Tavastialle :D
Me tullaan helsinkiin ke-iltana joskus klo 20-21 ni sillon varmaan on parkkeeraus aika lailla ilmaista? Ainakin täällä Tampereen suunnalla on..
Vielä toivottaisiin, että sen lisäks että olis ilmaista, niin löytyis varmasti vapaana olevia paikkoja, ettei joutuis hirveesti kierteleen vieraassa kaupungissa... Kiitos paljon vastauksista!
104040
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

jaa että varmasti vapaana oleva ilmainen paikka?? ja mahdollisimman läheltä aluetta jossa porukka tappelee joka paikasta.
Valitettavasti tuohon aikaan kadunvieret ovat täynnä keskustassa asuvien autoja. Joten kannattaa hakeutua pikkuisen pois normaaleilta kadunvarsilta jjos haluaa varman paikan. Muuten menee ajeluksi ja paikan etsimiseksi.
Töölöön ei kannata lähteä. Siellä on kova pula kun on paljon asuntoja. Liikekeskusta on parempi.
Suosittelen Kauppatoria pressanlinnan edessä, siinä voi pysäköidä n 04 asti ja illalla on aina tilaa. Pohjoisesplanadi on osoite. Samoin siitä Etelärantaan päin (Unioninkadun kautta ajaen) ja kohti Siljan laivalaitureita löytyy laivasillankadulla tuohon aikaan varmasti tilaa.

Sitten on näitä joitain reuna-alueita. Kaisaniemen puiston takana Töölönlahden rantaa pitkin kulkee Kaisaniemenranta. Sinne mahtunee. Jonkin verran tilaa on myös länteenpäin Töölömn reunalla Hietaniemen hautausmaalle päin kun vaan ajaa tarpeeksi lähelle rantaa Hietaniemenkatua

Jos et sitten halua kävellä niin Forumin parkkihalli on 5 min Tavastialta.

Äänestä

Finlandia-talon parkkiksella ilmaista klo 22 jälkeen. Sieltä kävelee Tavastialle alle 10 min, ja se on paremmassa suojassa kadunvarsien peilinvääntelijöiltä.

Äänestä
  • Kiitti vastauksista :)
    Siks uskalsin pyytää että ilmaista ja varmasti tilaa koska muistan että viimeks ku oltiin tavastialla me parkkeerattiin jonkun ison sillan alle missä sai olla kiekolla sen keikan ajan ja se ei ollu hirveen kaukana tavastiasta, eikä siellä koko parkkiksella ollu ketään muuta :o mut en yhtään muista missä se paikka oli ;D
    mut eiköhän me näistä mennä sit johonkin, KIITOS! :)

    Äänestä

Itämerenkadun keskustan puoleisessa päässä olevan sillan alla.

Äänestä
  • Yhtäkkiä muuttuu mitenkään muusta parkkipaikasta eritelty alue, alueeksi jossa ei saakkaan vapaasti parkeerata. Saatanallinen sakkorysä. Autoilijoille vittuillaan jokapaikassa.

    Äänestä

Marian sairaalan pihalla on parkkitilaa yllinkyllin, myös arkisin päivällä. Ei maksa mitään ja auto on suojassa aitojen sisäpuolella.
Siitä vielä lyhyet kävelymatkat moneen suuntaan. Suosittelen!!!

Äänestä
  • Vaikka en pidäkään ajatuksesta, että ylimielisesti muissa asioissa kuin sairaalassa asioinnin ajaksi ko. mestassa parkataan, niin kohta tuonne ei enää autoa saakaan.

    Äänestä

  • Kriz. kirjoitti:

    Vaikka en pidäkään ajatuksesta, että ylimielisesti muissa asioissa kuin sairaalassa asioinnin ajaksi ko. mestassa parkataan, niin kohta tuonne ei enää autoa saakaan.

    Miten niin ei saa sinne enää autoa?
    Joka arkipäivä jätän sinne, kun työpaikkani on siinä lähellä.

    Äänestä

vanhan messsukeskusksen ja stadionin alueelta voi löytyä ilmainen pysäköinti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_mirilla_ kirjoitti:

Moikka :)

Osaako joku sanoa mistä löydettäis arki-iltana ilmaista parkkipaikkaa mahdollisimman läheltä Tavastiaa? Me ei helsinkiä oikein tunneta niin joku katu/osoite olisi mukava tietää ja miten siitä sit pääsee Tavastialle :D
Me tullaan helsinkiin ke-iltana joskus klo 20-21 ni sillon varmaan on parkkeeraus aika lailla ilmaista? Ainakin täällä Tampereen suunnalla on..
Vielä toivottaisiin, että sen lisäks että olis ilmaista, niin löytyis varmasti vapaana olevia paikkoja, ettei joutuis hirveesti kierteleen vieraassa kaupungissa... Kiitos paljon vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu