Outo vika Volvon trimmin näytössä. Näyttää, kun laittaa virrat päälle, trimmin korkeuden numeroina ja ledeinä, mutta hetken päästä hiljalleen häipyy numerot ja ledit sammuvat. Onko kenelläkään tietoa mistä vikaa lähtisi hakemaan? Tapahtuu vähän niinkuin virta loppuisi. Onko siellä trimmin näytössä jokin komponentti viallinen, joka esim. kuumenee, kun saa virtaa ja heittää sitten toimimasta.
Trimmin näyttö
#17
5419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mistäkö vikaa lähtisi etsimään. Itsekin epäilet virran katoamista, joten eikö loogisinta olisi alkaa etsiä vikaa liittimistä?
Kerrot aika vähän viasta. Onko vika päällä kun kone käy vai vain kun väännät virran päälle? Jos kone ei käy, niin voisiko akku olla niin sippi, että siitä ei riitä sähköä edes valoille. Toimivatko mittariston valot ja moottori starttaa hyvin?
Trimmikulmamittari on aika yksikertainen laite. Vetarissa on säätövastus, jonka arvo kertoo mittarin elektroniikalle mitä ledejä ja lukemia pitää näyttää. Tuon kaltainen vika on siellä mittaripäässä, eli mittari voi olla kaput taikka sen sähköiset kytkennät eli liittimet ovat huonossa kunnossa.
Vanha neliskulmainen mittari, niin vikaa eitarvitse etsiä. Mittari on rikki, kuten 90 % saman mallisista mittareista.
Kaikki muut mittarit pelaa oikein ja akut kunnossa. Vika ilmenee koneen käydessä. Mittari on sellainen neliskulmainen eli taitaa olla vanhaa mallia. Osaako kukaan kertoa mistä saisi uusia mittarieita edullisesti?
Kokeiles kuule haka googleen mittarin tietoja. Vähän penkomalla ja vaivaa näkemällä löytyy paljon edullisempia paikkoja kuin pencentra.
Sen sijaan uudemmalle, pyöreälle mittarille, löytyy sovitesarja. Tosin omat kokemukseni siitä ovat varsin huonot, uusi mittari ei toiminut yhdessä vanhan kytkinpaneelin kanssa. Uudemmat kalvokytkimet taas kuumenivat sulamispisteeseen "vanhan järjestelmän" korkeammasta virrasta johtuen..
Ongelmat on ehkä jo saatu korjattua..
Jos haluat edullisia alkuperäisosia (tarvitsemiasi ei edes saa tarvikeosina), niin kokeile http://www.drevia.se .
Palvelevat mielellään englanniksikin.
P.S. Älä haksahda ostamaan mitään käytettyä "ehjää" mittaria, se on 99% todennäköisyydellä rikki sekin.