Lohkon "sisähaaroitus"

Vuoden vanhassa Grandessa Deltan asentama lohko, mutta sisälämppärille haaroitus uupuu.

Missä kannattaa asennuttaa ( älä ehdota "tee ite"... :-)?

Ei liene kovin iso duuni eikä hintava...

T. Puntari 2008
3562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Triestessä halvempaa kuin Suomessa. Ja taitaa lohkokin olla asennettu ihan tehtaalla. Paikkakuntasi halvin autokorjaamo on kannattavin paikka. Jos haet jotain yleispätevää niin ainakaan AD autohuolto ei ole se kaikkin kallein ja löytyy aika monesta kylästä. Ja jos satut huollattamaan autoasi jossain saattaa halvin ratkaisu olla tilata homma huollon yhteydessä.

Äänestä

Ostat johdon haaroittimen(taitaa sisältyä johtosarjaan) ja poraat rintapeltiin sopivan läpiviennin(ei valmiina).
Läpivientiä poratessa katsot vain huolella turvallisen kohdan, vasemmalta(edestä katsottuna)mistä poraat. Porattuasi suojaa reikä huolellisesti pohjamaalilla. Viimeistele reikä pintavärillä ja anna reiän kuivua kunnolla ennenkuin tunget reikääsi vielä mitään.

Muista asentaa johtosarjan mukana toimitettu tiivisterengas läpiviennin ja johdon väliin. Näin vältyt ns. mahdollisilta vesivahingoilta.
Eikä tämä kaikki maksa kuin johdon, ruostepohjamaalin ja haaroittimen verran. HALPAA! Samalla vierähtää myös yksi tylsä sunnuntaitunti rattoisiissa työnmerkeissä tyytyvähköin mielin, puhumattakaan että autosi on tästälähtien lämmin jokaniin aamu!

Liike kuin liike molottaa hommasta varmaa hunajaa, siispä tee se itse ja säästä! Teeaan örvellykset on syytä jättää omaan arvoon, vaikka rahaa olisikin tuhlattavaksi asti. Heillä budjetti voipi pompsahtaa nimittäin 200e hujakoille helpostikin ja työnlaatu on mitä on! Kokemusta onpi. TSEnMPPIÄ!

Äänestä
  • Työnlaatu tosiaan on mitä on DELTALLA,Granteen asennettiin uutena lohkolämmitin ja sisäpistoke,eiköhän jäännyt johdon läpivienti tiivistämättä ja eiku vettä sisään,se vedenpoisto "tuttiputki" joka tulee sieltä ylhäältäpäin on melkein sen läpiviennin yläpuolella niin lorotti suoraan johdon läpivientiin,eli se pitää vielä jollain silikonin tökötillä varmistaa.Ihmettelen muutenkin sitä vedenpoisto putkea kun se räiskii aina myös ne konehuoneen eristeetkin märäksi ja sitä vaille ettei vesi mene suoraan myös laturiin ,on meinaa hilkulla sekin.Niin ja muutkin konehuoneesta autonsisään menevät läpiviennit vuoti(tehtaan vika jontka korjasivat)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puntari kirjoitti:

Vuoden vanhassa Grandessa Deltan asentama lohko, mutta sisälämppärille haaroitus uupuu.

Missä kannattaa asennuttaa ( älä ehdota "tee ite"... :-)?

Ei liene kovin iso duuni eikä hintava...

T. Puntari 2008

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu