Pieni artikkeli belgialaisilta sivuilta. Ohessa arkkitehtitoimiston eräälle taiteilijalle suunnittelema pelkistetty ja puhdalinjainen kuutio. Ulkoa ja sisältä maksimiinsa pelistetty ja 'puhditettu' rakennus, jossa volyymi ja valo hallitesevat, tavaran sijaan.
Makuja, lähestymistapoja ja tarpeita on tietysti erilaisia. Rakennus tulisi kuitenkin sijoittaa ja suunnitella ympäristöönsä sopivaksi, joka tässä tapauksessa on varsin karikatyyrinen, koominen, räikeä.
Alla talon tilannut henkilö toteaa asuneensa aiemmin paljon ovia, kaapistoja ja säilytystilaa sisältäneessä perinteisessä 'prenium' talossa. Nykyinen vapaa vomyymitalo ei voi olla liian ladattu kalusteilla, joka pakottaa tekemään harvennusta ja rajoittumaan oleelliseen. Ihminen on kykenevä sopeutumaan uuteen tilaan. "On hauska asua toisella tavalla, koska talo pakottaa tekemään niin."
Varsin erikoinen asumisen filosofia. Yleensä talo suunnitellaan ihmisen tarpeita varten, ei päinvastoin.
>> Il n'y a pas si longtemps, elle vivait dans une maison bourgeoise classique pleine de portes et de rangements. « Un tel espace ne doit pas être surchargé avec du mobilier, ce qui oblige à faire le tri et à se limiter à l'essentiel. L'être humain a la capacité de s'adapter à un nouvel espace. C'est gai de vivre autrement parce que la maison impose de le faire. »
- http://www.lesoir.be/supplements/immo/article_726769.shtml
- http://portfolio.lesoir.be/v/immo_09-09-09/mawet_09-09-09/631702_PhoDoc1_DSC_2342_jpg_0KPAR2LR.JPG.html
- http://portfolio.lesoir.be/v/immo_09-09-09/mawet_09-09-09/9961702_PhoDoc1_DSC_2331_jpg_0KPAR39R.JPG.html
- http://portfolio.lesoir.be/v/immo_09-09-09/mawet_09-09-09/7831702_PhoDoc1_DSC_2375_jpg_0KPAQZER.JPG.html
Belgialainen kuutio
cubique
1
493
Vastaukset
- Arkkivaari
Hieno talo, vaikka puhdaslinjaisuudessaan jopa hieman pienoismallin omainen. Sisältä olisi ollut mukava nähdä enemmänkin, ehkä omistajataiteilijan sisustukset olisivat tuoneet taloon elämän jälkeäkin. Omistajan taiteilijanlaatu selittänee myös kummastelemasi asumisfilosofian.
Tämä on lievästi off-topic, mutta tuo häiritsee, kun kohde-esittelyihin päästetään jälkikäsittelemättömiä valokuvia: tahattomat vinoudet oikaisematta yms. Ei meillä arkkitehtuurivalokuvauksen kurssilla olisi tullut kuuloonkaan moinen slarvailu varsinkaan näin eksaktissa kohteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2204085Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112583Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382295Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801400Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861288- 481149
- 751037
- 59903
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58881- 45866