Täällä meillä päin on valtavasti supikoiria, isojakin. Supikoirahan ei ole luontaisesti Suomen luontoon kuuluva laji, joten sen aiheuttamat tuhot muulle luonnolle on oikeus ottaa vihamielisesti.
Mikä koirarotu olisi ainakin suomenajokoiraa kevyempi, riittävän nopea saamaan supikoiran kiinni ja riittävän sisukas saamaan isoltakin supikoiralta hengen pois. Koirasta tulisi sisäkoira ja se saisi paljon liikuntaa muulloinkin.
Mikä koirarotu olisi ainakin suomenajokoiraa kevyempi, riittävän nopea saamaan supikoiran kiinni ja riittävän sisukas saamaan isoltakin supikoiralta hengen pois. Koirasta tulisi sisäkoira ja se saisi paljon liikuntaa muulloinkin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koiran koko olisi hyvä olla tosiaan suomenajokoiraa selvästi pienempi, jotta se mahtuisi farmariautoni peräkontissa noin 45 45 cm laajuisen pehmustetun laatikon päälle muun roinen keskelle.
Mene farmariautollasi koiranäyttelyyn ja kokeile miten eri rodut mahtuvat peräkonttiin siihen 45x45 laatikkoon muun roinan keskelle...
Siis voi Uuno. Jos tuo on sinun kriteerisi rodunvalinnalle niin toivon sydämestäni että kukaan ei sinulle koskaan koiraa myy.
Minä ainakin uskaltaisin suositella aloittajalle vaikkapa kerrynterrieriä tai sloughia:-)
Nuo vaikuttavat mielenkiintoisilta valinnoilta. Varmaankin osuvat kriteereihini hyvin. Kiitos:-)
Unohdin mainita irlanninterrierin, joka taitaa olla kerrynterrieriä nopeampi, mutta yhtä hyvä tappokone.
Supin tappaja mikäli on metsästykseen käytetystä linjasta ei supia saa mikään koira kiinni jos se vapaana pääsee karkuun, ajokoira pystyy ajamaan supin ahdistetuksi mihin metsästyksessä käytetty mäyräkoira tappaa supin tuo varmasti onkalosta koiran pois. Ajokoiraksi ehdotan venäjänajokoiraa minkä voi ketulle ja supille opettaa.
http://www.venajanajokoirayhdistys.net/index.php?sivu=rotu
Hyviä ehdotuksia olette antaneet. Taidan hankkia sekä sloughin että mäyräkoiran. Sloughi lienee olevan riittävän nopea saamaan supikoiran mahdollisesti kiinni. Mäyräkoira puolestaan voisi lähteä supin perään, jos supi menee luolaan.
Kiitos ehdotuksistanne, ne olivat mainioita! Mäyräkoiran ja sloughin taidan siis hankkia supien surmaajiksi:-)
Supihan tunnetusti on maailman nopein nelijalkainen heti gepardin jälkeen.
Supi on 100 kertaa nopeampi kuin gepardi.