Päänsärkyä, huimausta, väsymystä ja pahaa oloa

jassu :)

Mulla on särkenyt päätä noin parin vuoden verran ja välillä on ollut taukoja säryssä mutta aina vaan palaa takaisin ja kestää kuukausia yhteen putkeen, että päivittäin särkee. Särky on aina pään etu osassa. Tällä hetkellä särky on lähes sietämätöntä ja todella kovaa särkyä, mikä luultavasti aiheuttaa sen, että on alkanut päivittäin huimata ja tulemaan pahaa oloa. Käyn noin kerran kahdessa viikossa hioronnassa, että ei pitäisi olla lihas jännitteistä ainakaan. Minulla on noin vuosi sitten löydetty aivojen etuosasta kalkkeumaa mikä kuvattiin mangneetti tutkimuksella, mutta ei havaittu mitään muuta. Voikohan tommoinen kalkkeuma aihettaa jatkuvan säryn? minulla on myös aika korkea verenpaine.. olen nainen, ikä 24, paine noin 98 / 145.

5

4279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madame_Migreeni

      Sinulla on pitkäkestoista, nyt todella kovaa päänsärkyä, huimausta, korkea verenpaine ja kalkkeuma aivoissa. Tuollaisen yhdistelmän kanssa on hyvä hakeutua neurologin hoitoon. Neurologin vastaanotolle pääset joko perusterveydenhuollon (terveyskeskuksen tai työterveyshuollon) lähetteellä tai jos se ei onnistu, yksityisneurologin vastaanotolle, johon et tarvitse lähetettä.

    • geiatara

      Oletko kokeillut lainkaan ravintolisiä? Useimmat vaivamme johtuvat puutteellisesta ravinnosta. Ihan ekana ottaisin käyttöön aloe-vera-hunaja juoman sekä kehon PH-tasapainon palauttamiseen tarkoitettuja tabletteja.
      Laita minulle yv. mikäli haluat että laitan sinulle sähköpostia aiheesta. Lääkkeet ovat aina viimeinen vaihtoehto. email: [email protected]

      • Tarkastaja !

        Tämä ei ole mikään markkinointi-palsta !


      • hellllllllli
        Tarkastaja ! kirjoitti:

        Tämä ei ole mikään markkinointi-palsta !

        tuskin kukaan lukee sanon vaan että sturge weberissä nuita oireita mutta sulla tuskin tota koska todetaan jo varsin pienenä.


    • ihmismuhennos

      Samoja oireita. Jonkun verran on myös hartioissa lihaksissa kireyttä ja osa myös varmastikin psykosomaattisia oireita. Tämä röntgenlausunnosta:

      "Falxin yhteyteen kuvaantuu rasvoittuma frontaalilohkojen väliin kraniaalisesti sekä etmoidilokeroston päälle etuokopan alueelle. [...] Falxissa hieman kalkkeumaa myöskin."

      Harmi kun lausunnon sain hoitajalta vasta lääkärikäynnin jälkeen. Täytyy kontrollikäynnillä pyytää noihin suomennosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      51
      3383
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      52
      3066
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      135
      1379
    Aihe