Olenko raskaana vai en?

mietityttää(:

Eli menkat ovat myöhässä 11 päivää, joitain muitakin oireita on ollut esim. väsymystä, pahoinvointia ja rinnat hieman arat. Tein yhden testin viime torstaina ja siinä oli haalea viiva. Eilen tein uuden testin joka näytti sitten negaa. Kumpaakaan testeistä en tehnyt aamulla, joten voiko tämä vaikuttaa asiaan? Onko muita jotka ovat olleet tällaisessa tilanteessa ja ollut kuitenkin raskaana?

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse vuosi sit

      samalla tavalla aikanaan testin samoilla oireilla ja samoilla tuloksilla. Kävin labrassa raskaustestissä kun alkoi vaivaamaan niin paljon ja raskaana olin mutta oli kohdun ulkopuolinen.. :/

    • Täällä ei..

      kukaan voi tietää oletko raskaana vai et. Testin tekemiseen ja totuuden mukaiseen vastaukseen vaikuttaa suurestikin se, tehdäänkö testi aamuvirtsasta tai ei. Raskaustesti testaa raskaushormonin määrää virtsassa ja jos sitä ei ole tarpeeksi, tulee testistä negatiivinen. Aamuvirtsassa raskaushormonia on aina eniten, koska yön aikana virtsa ehtii olla rakossa niin kauan.

      Voit kuitenkin ihan hyvin olla raskaana vaikka et ole saanut vielä positiivista tulosta testiin. Kannattaa koettaa ainakin parina aamuna tehdä testi aamuvirtsasta, mutta jos et sittenkään saa positiivista tulosta niin sitten voi hakeutua terveyskeskukseen veritestiin, tai vaihtoehtoisesti yksityiselle jos on ylimääräistä rahaa.

      Ja muistathan että raskaustestissä niiden viivojen ei kuulu olla yhtä tummia! Jos saat testiin vaaleamman testiviivan kuin kontrolliviiva, mutta se on kuitenkin selvästi havaittavissa (ja tulee testiajan sisällä) niin testi on silloin positiivinen.

    • kävi

      noin kuin sinulle, raskaus näkyi virtsasta vasta, kun ensimmäinen kuukausi oli ohi. Kannattaa soitella terveyskeskukseen, siellä voivat tehdä sinulle veritestin, joka on täysin luotettava. Voit myös itse jatkaa testailua, pidätä ensi kerralla väh. 4h ennen testin ottoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9188
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6284
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5350
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4821
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4433
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4103
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4037
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      106
      2166
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1568
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe