hylsy tuli katsastuksesta

Moi!

Vetarin alta ruostunut puhki molemmin puolin. Mitenkähän paha laittaa ja onko olemassa valmiita korjauspaloja? Onnistuukohan tallihommina jos on hitsaustaitoinen vai pitäsköhän viedä johonkin korjaamolle. Tukivarsia varmaan joutuu irrottelemaan, samalla varmaan kannattas uusia joku puslakin. Tietääkö kukaan Helsingin seudulla mitään kohtuuhintaista ja hyvää paikkaa?

Kiitos kaikista neuvoista.
71415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eli siis se korin osa, pystysuuntainen kannatinpalkki, josta joku akseli menee läpi?? Johtunee siis suunnitteluvirheestä, kun palkin yläpäässä on reikä, josta lika ja vesi pääsee sisään, mutta ei alakautta pois.

OG 900:n tyyppi vika, äärimmäisen v-mäinen hitsata. Omassa jouduttiin leikkaamaan rälläkällä reikä sisälokariin, että pääsi sisäpuolelta hitsaamaan. Aikaa palaa ja vähän sellaista pura & kokoa puuhaa. Plus, että jarru yms. letkut on aika lähellä, eli ihan amatöörivoimin ei kannata yrittää.

Katsastusmiehiltä pitäis kieltää omistamiensa automerkkien katsastukset. Omani marssi saman tien palkille ja löi meisselin läpi, kun oli itsellään samanlainen. Tosin, aika oleellinen turvallisuustekijä.

Puolivuotta paikkailemisen jälkeen puhdistin paikan paineilmalla ja paljoa en liioittele, jos sanon, että kolosta tuli varmaan 4 kiloa hiekkaa ja roskia pois. Aiheellinen juttu siis.

Äänestä

Minulla ei mennyt kanssa viime vuonna 12/03 katsastuksesta läpi, samasta syystä. Jouduin hitsauttamaan ammattimiehellä, kun en itse omista hitsausvehkeitä ja varmaan taitoakin puuttuisi. Oman auton kohdalta tuli maksamaan karvan alle 1000 suomen markkaa ja silloin tehtiin vasta toinen puoli (apukuskin puoleinen). Hitsaaja sanoi, että oli tehnyt kymmeniin Saabeihin saman korjauksen ja samasta paikasta. Oli sitä mieltä,että hänelle tuodaan eniten ruostehitsaukseen (pohja/ovet/alusta)Saabeja ja Fiatteja. Yritin vähän hyssytellä, että kyllähän se Saabi muuten on ruosteelle -ei altis auto, mutta oli sitä mieltä, että ei pidä paikkansa. Taitoi olla antisaabisti.

Oma autoni muuten on SAAB TBO16S-91,ajettu 271 tkm

Äänestä
  • viisastuneena ajan edelleenkin saabilla mutta en montaa noin paljon hitsattavaa merkkiä ole omistanut. Ehkä juur fiat ja opel oli yhtä pehmenevää laatua.

    Saab olis ihan eri hintaluokassa tänäpäivänä jos ne tehtaalla olis ymmärtäny sinkitä korin ja rakentaa kunnollisen vaihdelaatikon.

    Äänestä

  • "Hitsaaja sanoi, että oli tehnyt kymmeniin Saabeihin saman korjauksen ja samasta paikasta."

    Johtunee siitä, että noita saman korimallin 20-25 vuotiaita yksilöitä on edelleen paljon ajossa. Hitsarit harvemmin antavat mielipiteissään tasoitusta vuosimallista, ajokilometreistä tai mallin yleisyydestä.

    Omasta vm -93:sta (300 tkm) jouduin myös tuon apparin puolen paikkaamaan, mutta paikaksi kelpasi kahden euron kolikon kokoinen läpyskä.

    Äänestä

Itse tein yhteen autoon ko. hitsaushomman ja valmiit palat löysin Motonetistä, maksoivat muistaakseni 19e/kpl. Ei se noilla valmiilla paloilla mikään mahdoton homma ole, tosin jarruletkut kannattaa poistaa ennen aloittamista

Äänestä

Jos nyt ymmärsin oikein, että Saappisi on alustasta alempien tukivarsien kohdalta mätä, niin tuo ei ole ihan mahdoton hitsata. Alatukivarren saa aika nopeasti pois.

Pitää huolella putsata ja sovittaa todella huolella uusi pelti, mutta kyllä se onnistuu ajan kanssa kotimekaanikoltakin.

Äänestä

Joo, ei riitä omat rahkeet eikä vehkeetkään. Vien suosiolla huomenna hitsattavaks korjaamolle itäväylälle, maksaa n. 250-300 eeroo (toivottavasti riittää).

Nämä reiät on siis vaakatasossa olevassa palkissa vetarin tunnelin pohjassa, mihin kura kerääntyy.

Auto on 900 2.1 -92, eikä juurikaan ruosteinen että tuli vähän yllätyksenä.

Kiitos vastauksista, ottaa päähän olla jalkamiehenä ja kulkee julkisilla korjauksen ajan prkl...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


satku -92 kirjoitti:

Moi!

Vetarin alta ruostunut puhki molemmin puolin. Mitenkähän paha laittaa ja onko olemassa valmiita korjauspaloja? Onnistuukohan tallihommina jos on hitsaustaitoinen vai pitäsköhän viedä johonkin korjaamolle. Tukivarsia varmaan joutuu irrottelemaan, samalla varmaan kannattas uusia joku puslakin. Tietääkö kukaan Helsingin seudulla mitään kohtuuhintaista ja hyvää paikkaa?

Kiitos kaikista neuvoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu