Räkätauti kuukausittain

Tässä on viime aikoina ollut niin, että jonkinlainen räkätauti on iskenyt minuun kuukauden välein (heinäkuun lopulta lähtien). Esimerkiksi talvella sairastelin myös usein, mutta kun lisäsin hygieniaa (mm. käsien peseminen aina kun mahdollista) ja hedelmien/vihannesten syönti, pääsin vaivoista eroon. Nyt siitä huolimatta on tällainen kierre iskemässä.

Olen yrittänyt miettiä mahdollisia syitä. Viime aikoina liikuntamääräni on kasvanut, esim. jääkiekkoa/kaukalopalloa käyn n. 4 kertaa pelaamassa viikon aikana. Tämän lisäksi harrastan 3-4 kertaa viikossa punttisalilla käymistä ja vielä pyöräilyä lenkkeilyä. Onko mahdollisesti lisääntynyt liikuntmäärä saanut aikaan ylirasituksen, jolloin kehon vastustuskyky on heikentynyt? Voisiko joitain muita syitä olla sairasteluun? Mainittakoon vielä, että tupakanpoltto on vähentynyt päivittäisestä polttamisesta pariin kertaan viikossa.

5

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D325OH

      D on tärkein vastustuskyvyn parantamisessa.150µg päivässä,niin kyllä kunto kohenee.Öljypohjaiset imeytyvät paremmin.

      • tuimas

        Kaikki vitamiinit ovat tärkeitä terveydelle, ja hedelmät esim. isot mehukkaat mandariinit!!!


    • röhä

      Uskoisin että liikunnasta vastustuskyky pitäis parantuu. Mutta voisko olla allergista flunssaa? Itsellä on kaiken maailman pölyistä. Tai jos on, jossain tilassa altistunut homeelle. Itselläni on jotain flunssaa ollut lähemmäs kolme kuukautta jatkuvasti, eikä loppua näy. Eikä siitepölynkää pitäis enää vaivata. Joten kyllähän tuo hieman on alkanut kummastuttaa.

    • Mannariini kyykyssä

      Moi,

      Tästä on aikaa suunnilleen 3vikkoa kk kun minulla flunssa kesti 3viikkoa. No nyt sitten alkoikin tässä alkuviikolla nenä hieman vuotamaan. Voi vee, että veetuttaa kun nenän alus on ihan punainen, koska olen niistänyt koko päivän, vaikka ihan vähän limaa tulee.

      Joo, kausiflunssani on joka vuosi, joka alkaa yleensä syyskuun lopussa ja jatkunee joko lokakuun loppupuolelle tai jopa joululuhun asti. Vitamiinella ei ole mitään tekemistä mun kausiflunssaan.

      Äh, väsyttää niin että järki seisoo. Hyvää Yötä ! jne.

      • Mannaryyni kyykyssä

        Siis tästä on aikaa suunnilleen 3 viikkoa kun kausiflunssa kesti minulla 3 viikkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6765
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6628
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      144
      5414
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4453
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4069
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3620
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3178
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3093
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      69
      2730
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      36
      2233
    Aihe