kysymys messengeristä

Messengerillä onnistuu hyvin tuo videokeskustelu toisen kanssa, mutta yritimme sellaista keskustelua, jossa mukaan tulisi kolmas käyttäjä omalla koneellaan. Eli aluksi kaiketi teimme oikein, kun teimme ryhmän, mutta sen jälkeen ohjelma vain ilmoitti, että videokeskustelu onnistuu vain yhden kanssa. Miten saisimme kolmannen osapuolen mukaan, niin että kaikki näkee ja kuulee toisensa.
4207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

paljon kaistaa, eli mokkulalla ei toivoakaan...

Katso mesen ohjeista onko useamman välinen videopuhelu mahdollista...

"Puhelun vastaanottavan henkilön tietokoneessa on oltava Windows Live Messenger käynnissä. Puhelun vastaanottajalla tulee olla myös yllä eritelty laitteisto ja Internet-yhteys. Vaikka puhelun vastaanottavan henkilön tietokoneessa ei olisikaan web-kameraa, voit silti soittaa videopuhelun. Puhelun vastaanottaja näkee kuvasi tietokoneen näytössä, mutta sinä et näe hänen kuvaansa."

http://windowshelp.microsoft.com/Windows/fi-FI/help/3662672f-c9f5-4a93-8090-f72b44c96a341035.mspx

:)

Äänestä
  • Siis teknisesti meillä kaikilla on asiat kohdallaan. On kamerat, live messengerit ja kaistat. Vain asetuksista kiikastaa. Noista ohjeista ei tahdo vain löytyä sitä oikeaa vastausta.

    Äänestä

  • .......... kirjoitti:

    Siis teknisesti meillä kaikilla on asiat kohdallaan. On kamerat, live messengerit ja kaistat. Vain asetuksista kiikastaa. Noista ohjeista ei tahdo vain löytyä sitä oikeaa vastausta.

    Vuosia olen meseä käyttänyt ja tuo 3:men videopuheluyhteys ei ole ollut koskaan mahdollista. Vain textin kirjottaminen onnistuu vaikka 10:neltä henkilöltä yht aikaa. Eri asia jos kaikilla on plusmessenger joka taas ei ole microsoftin tuote,

    Äänestä

En aloita uutta keskustelua vaan jatkan tänne, elikkäs.

Mistä saisi ladattua tuon Windows mailin vanhemman version eli beta version?
Jouduin lataamaan koneelle kaikki ohjelmat uusiksi ja latasin tuolta msn:n sivuilta messengerin ja mailin, mutta tuo maili ei toimi, kun on uudempi versio.

Eli mistä vanhaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Messengerillä onnistuu hyvin tuo videokeskustelu toisen kanssa, mutta yritimme sellaista keskustelua, jossa mukaan tulisi kolmas käyttäjä omalla koneellaan. Eli aluksi kaiketi teimme oikein, kun teimme ryhmän, mutta sen jälkeen ohjelma vain ilmoitti, että videokeskustelu onnistuu vain yhden kanssa. Miten saisimme kolmannen osapuolen mukaan, niin että kaikki näkee ja kuulee toisensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu