paljastan seurakunnalle olevani pohjimmiltani homo? Haluaisin vihdoin tulla ulos kaapista, mutta
pelkään saavani seurakunnan vihat päälleni. Neuvokaa, mitä tällainen nuori voisi tehdä?
pelkään saavani seurakunnan vihat päälleni. Neuvokaa, mitä tällainen nuori voisi tehdä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Varmasti käskee sun muuttua hetskuks tai erottaa mitään muuta heiltä ei heru
Liity Setaan niin sinulle lähetetään Homolehtiä ja yllytetään riettauteen ja homosteluun
on huikea, sadantuhannen hengen herätysliikkeen johdossa.
Kenenkään ei ole hyvä elää "kaapissa". Seksuaalinen suuntautuminen on toisaalta jokaisen yksityisasia, joten tuskin sinun on tarpeen "julistaa" asiaa erityisemmin. Alat vain elää normaalisti, seurustella avoimesti jos sinulla on seurustelukumppani. Voit solmia rekisteröidyn parisuhteen jos aiotte sitoutua "elämänmittaiseen liittoon". Siitä tosin saattaa sitten seurata puhuttelu ry:llä. Hoitokokouksia niiden vanhassa merkitykseessä nykyisin vältellään.
on julkistettu, Voittosen haastattelussa...
http://freepathways.wordpress.com/2009/04/21/homoseksuaali-ja-vanhoillislestadiolainen/
jos pesisit kätesi koko lahkosta. Minusta oikeanlainen tapa olisi ajatella niin, että jos joku ystävä tai sukulainen sinut homoutesi takia hylkää, ei hän ole ystävyytesi arvoinen. En pitäisi ihmeenä, vaikka suosittelevat näitä ASLAN:in eheytysterapioita, jotka takuulla ovat suuri riski mielenterveydelle ja jo lähtökohdiltaan epäinhimillisiä.
Tarkoitat kait hyvää. Mutta kyllä ihmisellä pitää olla oikeus olla vl joukossa kun on siihen lapsuudesta asti kasvanut ja haluaa uskoa syntinsä anteeksi... Ja vaeltaa jumalanlasten joukossa.
Ei kait sitä ole pakko pitää uskovaisena julkisynnissä elävää vaikka seuroissa kävisikin.
Miksi pitäisi olla oikeus? Homot voivat hakeutua sellaiseen uskonnolliseen liikkeeseen jossa heidän taipumuksensa hyväksytään. Raamatussa hmoilu on selvin sanoin kielletty. Miksi kaikkien pitäisi seurata samanlaista ääriliberaalia Raamatun tulkintaa kuin Suomen ev lut kirkko?
koska eivät usko Raamatun ilmoitukseen litteästä maasta.
et silleen. Halunsa kullakin