Opiskelijan tuet

dirnt__

Olen 17-vuotias ammattikoululainen. Vanhemmat eronneet, äidilläni ei mitään tuloja toimeentulotuen lisäksi ja isän tuloja ei lasketa. Kirjoilla olen isovanhempieni luona, joten minut katsotaan itsenäisesti asuvaksi. Opintotukea saan n. 150e kuussa. Vaan siinäkö se onkin? Vai onko mahdollista jostain vaatia lisää rahaa, vanhemmilta ei penniäkään tipu ja tuolla opintotuella pitäisi kituuttaa kuukausi ja maksella koulukirjoja.

Niin, onko alaikäisen mahdollista saada jonkinmoista toimeentulotukea/muuta avustusta jostain suunnasta tälläisessa tilanteessa?

5

1373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutsisatsi satsaa

      Kai tiesit, että on rikollista huijata yhteiskunnan tukia olemalla kirjoilla isovanhempien luona ja asumalla oikeasti äidin kanssa. Toki pahoillaan oon sun tilanteesta, mutta rikoslaissakin tollanen kantaa nimikettä petos.

      • dirnt___

        Ilmaisin epäselvästi, mutta asun siis kyllä isovanhempieni luona.


      • 222xxx222
        dirnt___ kirjoitti:

        Ilmaisin epäselvästi, mutta asun siis kyllä isovanhempieni luona.

        Jos et itse maksaa ruokaa ym., niin 150€/kk on paljon. Itse elin opiskelu aikana (vuokran jälkeen jäi käteen) 50€/kk. Kannattaa katsella koulun ilmoitustauluja, jos jollakin opiskelijalla olisi myytävänä käytettyjä kirjoja.


    • maksella kaikkea?

      Kun käsitin, että et kuitenkaan maksa isovanhemmillesi vuokraa?
      Tuo on ihan normaali summa, joka opiskelijalla jää käteen vuokran jälkeen. Jolloin ostetaan siitä sitten vielä ruoat, maksetaan puhelinlaskut, koulukirjat, bussikortti jnejne..
      Itseasiassa monelle ei jää tuonkaan vertaa, koska vuokra on yleensä niin paljon..
      Sitten vaihtoehdot ovat laina, työskentely ja usein nämä molemmat yhdistettynä.

      Ja ei, rahaa ei voi "vaatia" mistään..
      Rahaa saa työskentelemällä ja toimimalla yhteiskunnan jäsenenä.

    • Anonyymi

      menen opiskelemaa, toiselle paikkakunnalla jossa olen kirjoilla, äitini luokse, joka saa nyt asumistukea. viikot olisin äidin luona, viikonloput kotonani, johon minä saan asumistukea. voiko äitini menettää asumistukensa, kun siellä viikot asun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      176
      6446
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      77
      5322
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3725
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      122
      3355
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      177
      2702
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2325
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2088
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      38
      1660
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1576
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1326
    Aihe