Opiskelijan tuet

dirnt__

Olen 17-vuotias ammattikoululainen. Vanhemmat eronneet, äidilläni ei mitään tuloja toimeentulotuen lisäksi ja isän tuloja ei lasketa. Kirjoilla olen isovanhempieni luona, joten minut katsotaan itsenäisesti asuvaksi. Opintotukea saan n. 150e kuussa. Vaan siinäkö se onkin? Vai onko mahdollista jostain vaatia lisää rahaa, vanhemmilta ei penniäkään tipu ja tuolla opintotuella pitäisi kituuttaa kuukausi ja maksella koulukirjoja.

Niin, onko alaikäisen mahdollista saada jonkinmoista toimeentulotukea/muuta avustusta jostain suunnasta tälläisessa tilanteessa?

5

1431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sutsisatsi satsaa

      Kai tiesit, että on rikollista huijata yhteiskunnan tukia olemalla kirjoilla isovanhempien luona ja asumalla oikeasti äidin kanssa. Toki pahoillaan oon sun tilanteesta, mutta rikoslaissakin tollanen kantaa nimikettä petos.

      • dirnt___

        Ilmaisin epäselvästi, mutta asun siis kyllä isovanhempieni luona.


      • 222xxx222
        dirnt___ kirjoitti:

        Ilmaisin epäselvästi, mutta asun siis kyllä isovanhempieni luona.

        Jos et itse maksaa ruokaa ym., niin 150€/kk on paljon. Itse elin opiskelu aikana (vuokran jälkeen jäi käteen) 50€/kk. Kannattaa katsella koulun ilmoitustauluja, jos jollakin opiskelijalla olisi myytävänä käytettyjä kirjoja.


    • maksella kaikkea?

      Kun käsitin, että et kuitenkaan maksa isovanhemmillesi vuokraa?
      Tuo on ihan normaali summa, joka opiskelijalla jää käteen vuokran jälkeen. Jolloin ostetaan siitä sitten vielä ruoat, maksetaan puhelinlaskut, koulukirjat, bussikortti jnejne..
      Itseasiassa monelle ei jää tuonkaan vertaa, koska vuokra on yleensä niin paljon..
      Sitten vaihtoehdot ovat laina, työskentely ja usein nämä molemmat yhdistettynä.

      Ja ei, rahaa ei voi "vaatia" mistään..
      Rahaa saa työskentelemällä ja toimimalla yhteiskunnan jäsenenä.

    • Anonyymi

      menen opiskelemaa, toiselle paikkakunnalla jossa olen kirjoilla, äitini luokse, joka saa nyt asumistukea. viikot olisin äidin luona, viikonloput kotonani, johon minä saan asumistukea. voiko äitini menettää asumistukensa, kun siellä viikot asun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      30
      3569
    2. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      47
      3157
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      59
      3017
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      50
      2957
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      52
      2569
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      33
      2138
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2109
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      60
      1952
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1829
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      49
      1637
    Aihe