Olen 17-vuotias ammattikoululainen. Vanhemmat eronneet, äidilläni ei mitään tuloja toimeentulotuen lisäksi ja isän tuloja ei lasketa. Kirjoilla olen isovanhempieni luona, joten minut katsotaan itsenäisesti asuvaksi. Opintotukea saan n. 150e kuussa. Vaan siinäkö se onkin? Vai onko mahdollista jostain vaatia lisää rahaa, vanhemmilta ei penniäkään tipu ja tuolla opintotuella pitäisi kituuttaa kuukausi ja maksella koulukirjoja.
Niin, onko alaikäisen mahdollista saada jonkinmoista toimeentulotukea/muuta avustusta jostain suunnasta tälläisessa tilanteessa?
Opiskelijan tuet
5
1373
Vastaukset
- sutsisatsi satsaa
Kai tiesit, että on rikollista huijata yhteiskunnan tukia olemalla kirjoilla isovanhempien luona ja asumalla oikeasti äidin kanssa. Toki pahoillaan oon sun tilanteesta, mutta rikoslaissakin tollanen kantaa nimikettä petos.
- dirnt___
Ilmaisin epäselvästi, mutta asun siis kyllä isovanhempieni luona.
- 222xxx222
dirnt___ kirjoitti:
Ilmaisin epäselvästi, mutta asun siis kyllä isovanhempieni luona.
Jos et itse maksaa ruokaa ym., niin 150€/kk on paljon. Itse elin opiskelu aikana (vuokran jälkeen jäi käteen) 50€/kk. Kannattaa katsella koulun ilmoitustauluja, jos jollakin opiskelijalla olisi myytävänä käytettyjä kirjoja.
- maksella kaikkea?
Kun käsitin, että et kuitenkaan maksa isovanhemmillesi vuokraa?
Tuo on ihan normaali summa, joka opiskelijalla jää käteen vuokran jälkeen. Jolloin ostetaan siitä sitten vielä ruoat, maksetaan puhelinlaskut, koulukirjat, bussikortti jnejne..
Itseasiassa monelle ei jää tuonkaan vertaa, koska vuokra on yleensä niin paljon..
Sitten vaihtoehdot ovat laina, työskentely ja usein nämä molemmat yhdistettynä.
Ja ei, rahaa ei voi "vaatia" mistään..
Rahaa saa työskentelemällä ja toimimalla yhteiskunnan jäsenenä. - Anonyymi
menen opiskelemaa, toiselle paikkakunnalla jossa olen kirjoilla, äitini luokse, joka saa nyt asumistukea. viikot olisin äidin luona, viikonloput kotonani, johon minä saan asumistukea. voiko äitini menettää asumistukensa, kun siellä viikot asun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266244Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto655172SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724300SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143655Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213230SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352529Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT992312Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672262