Tervetuloa ikkunaan asti näyttää sujuvan suht vikkelään mutta taustakuvan ilmestyessä se jää jumittaa abaut pari kolme minuttia kunnes taas lähtee etenee niin tulee kuvakkeet ym. Muuten koneen toiminta ok. Ideoita mitä tolle vois tehä?
Xp käynnistyy tooosi hitaasti
-avuton-
8292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kone kannattaa välillä putsata ccleanerillä ja easycleanerillä.Myös levyneheytys kannattaa tehdä.Kun kone käynnistyy niin muut kuin virustorjunta ja palomuuri ei tarvi käynnistyä.
EasyCleaner on jo muinaisjäänne jota ei ole enää päivitetty moneen vuoteen (kehitystyö on jo loppunut). Siksi sitä ei enää kannata käyttää nykyisissä koneissa.
kehitys on lopetettu, ei se tarkoita etteikö ohjelma toimisi.
mo vistasta en tiedä mutta XP:ssä ainakin toimii, tosin tulee harvemmin käytettyä. ccleaner on nopeampi.
Ja ehkä kohta ei ees lähde päälle. Buuttaa vikasietotilassa ja koppaa tarkeet tiedostot ulkoselle kovalevylle ja tee järjestelmän palautus nii menee nopeemmaks. Sama juttu mun iskän koneella.
taustakuva? jos "mormaali" windowsin, niin silloin on jotain tauhkaa koneella.
jos itse otettu kuva, esim joku viiden megan "loistokuva" :) ja vähemmän tehokas kone, niin silloin kestää latautua.
nämä nyt tuli mieleen ekana.
Minä käytän CCLEANERIA ja sillointällöin ajan
http://onecare.live.com/site/fi-FI/default.htm
tuolla ohjelmalla.
RevUNNISTALLER ohjelmassa on valikko millä voi katsoa ja poistaa turhat käynnistyvät ohjelmat.
http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html
on CCleanerissakin.
Karsi pois käynnistymästä sellaiset, joita et aina tarvitse.
Suorita > msconfig > OK > Käynnistys-välilehti.