Tuleeko rikosrekisteriin merkintä

jos tuomitaan oikeudessa syylliseksi pahoinpitelyyn? Sakkorangaistus ja uhrille korvauksia.

Tuleeko tästä rikosrekisteri??
4409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ilman muuta

Äänestä

Jos rangaistuksena on pelkkä sakkorangaistus, ei rikosrekisteriin tule merkintää. Rik.rekkiin merkitään vain vankeusrangaistukset (ehdolliset, ehdottomat) ja sitä vastaavat yhdyskuntapalvelut, nuorisorangaistukset jne. Ei siis riipu rikosnimikkeestä, vaan tuomitusta seuraamuksesta.

Äänestä

Tulee

Äänestä

Kysyjä joutuu nyt punnitsemaan, minun vastaukseni on ettei tule merkintää. Vastauksia on kaksi puolesta ja kaksi vastaan, mikähän on oikein? Rikosrekisterilain (2 §) mukaan sakkoja ei merkitä rikosrekisteriin. Ne merkitään kuitenkin sakkorekisteriin, joka on erillinen oikeusrekisterikeskuksen ylläpitämä rekisteri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämmätönn kirjoitti:

jos tuomitaan oikeudessa syylliseksi pahoinpitelyyn? Sakkorangaistus ja uhrille korvauksia.

Tuleeko tästä rikosrekisteri??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu