Kesän kalastelua

Jos mieli on vapaa ja siima kireä.
Silloin on elämä tyyni ja vireä.
Älä turhaan toisien hermoja koita,
vaan elämän lankoja duurissa soita.
Kala kiinni ota, jos se koukkua maistaa.
Jos se vapaaksi jää niin silti aurinko paistaa.
2145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No tulipas kesä mieleen...
Kireitä siimoja siulle ja löysää luonnetta..

Äänestä
  • Kiitos vaan.
    Tuo on lyhyt runo, mutta mielestäni se kuvaa hyvin leppoisaa elämän asennetta, vaikka itse sanonkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ripo.. kirjoitti:

Jos mieli on vapaa ja siima kireä.
Silloin on elämä tyyni ja vireä.
Älä turhaan toisien hermoja koita,
vaan elämän lankoja duurissa soita.
Kala kiinni ota, jos se koukkua maistaa.
Jos se vapaaksi jää niin silti aurinko paistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu