corolla -94 1.3 4e-fe. Käynnistys ongelma lämpimänä

Jukeeh

Ongelma on seuraavanlainen: kun käynnistää koneen lämpimänä, niin startti pyörittää konetta, kone ei käynnisty ollenkaan tai käynnistyy täristen ja kierroslukumittari ei nouse yli 500rpm. koneen saa kyllä käyntiin kun painaa kaasua ja nostaa kierrokset heti isommiksi. tulppien tai johtojen vaihto ei poista ongelmaa. myös virranjakajan kansi on alle 2 vuoden ikäinen. akku on uusi. mistä vikaa voisi lähteä etsimään? itselläni tulee mieleen tukos polttoainejärjestelmässä.
Kiitos

16

5854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintumies_

      Oireilee juuri noin että lämpimänä on ongelmaa saada käyntiin. Jos vika on seoksessa kylmäkäynnistämisen pitäisi onnistua normaalisti. Tsekkaa ryypyn toiminta ja imuilmatiehyeet ettei ole lintua tai booaa ilmanputsarikotelossa.

    • trhk

      vaihda tulpan johdot

    • asdqwerwqe

      Lämpötila-anturi? ECU luulee konetta kylmäksi ja antaa rikkaampaa seosta.

    • elliivo

      Corolla -94 1,6 XLI:ssä. Vikaa ei ole löydetty vaikka on kaikki mahdollinen tehty. Kun ongelma ilmenee syttyy sähköjärjestelmän viasta kertova varoitusvalo.

      Minä vaihdatin virranjakajan kannen, bensansuodattimen, tulpat ym.
      Auto on nyt tytön käytössä ja hän oli käynyt Toyota-korjaamon vianmäärityksessä. Tulos plus miinus nolla.
      Olivat arvelleet jonkun venttiilin olevan viallinen. Se oli vaihdettu mutta ei mitään apua tullut siitäkään.

      Tulpan johtoja ei ole vaihdettu mutta kun auto starttaa ihan hyvin, ei vain käynnisty, niin ei oikein tunnu minusta viittaavan tulpan johtoihin. Voisi sen tietysti vielä kokeilla.

      • coroporo

        onko kaikki sulakkeet tarkastettu?


      • Anonyymi

        Kun starttimoottori pyörittää hyvin , niin vika ei voi olla tulpanjohdoissa . Todellinen Tojotan omistaja . Ei mitään käsitystä viasta , ehjiä osia vaihdetaan uusiin . Jos veisi auton korjaamolle tulisi se varmaankin kuntoon . Kokonaisuutena varmaan halvemmalla .


    • Jukeeh

      Vikana oli tukkeutunut venttiili jonka korjaamon setä korjasi. kannatti viedä merkkiliikkeeseen, hintaa 55€

      • antero2000

        Mikä venttiili tarkalleen? mulla on sama ongelma..


    • Anonyymi

      Missä venttiilissä se vika oikein on? Olen tosi pulassa.

    • Ei lähde auto lämpimänä käyntiin. Joutuu sahaamaan akun tyhjäksi. Moottorina on 1,4 i
      Kylmänä käynnistyy hyvin. Missä vika piilee? Muillakin on samoja ongelmia? Jos syypää on tukkeutunut venttiili, niin mikähän venttiili se on?

    • Anonyymi

      Miksei kukaan vastaa? Joku varmasti tietää. EN uskalla viedä autoa Toyota-korjaamolle valohoitoon.

      • Anonyymi

        Olisiko PCV-venttiili?


    • Anonyymi

      Liimaventtiilit kyseessä kun ei ole enää lyijyä kuin luodeissa!🐷🐷

    • Anonyymi

      JOKOS TÄÄ AUTO ON SAATU KUNTOON? JOSSEI NIIN SANOSINPA NOTTA KANNATTAA VIEDÄ HKI KONALA ALPPILAN AUTOHUOLTO SIELLÄ ON TOYOTA MERKKIKORJAAMO TEKEE HYVIN HOMMAT JA HALPA!

    • Anonyymi

      Älä käytä 95 tekee noin pitemmän päälle eli liimaventiilit..masinolia tankkiin ..
      ja se lämpötilapaineanturi imusrjassa muutaman kympin vaihda
      nokkaakselin tunnistin oireilee myös noin...mutta luulen noi edellä mainitut..

    • Anonyymi

      Paaliin ja uudempaa toyotaa tilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe