homesienet

Suolasienipurkin pinnalle oli tullut hometta, voiko sieniä käyttää kun kuorii reilun kerroksen sieniä pois?
2647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niinkuin kaikissa turvallisuutta sivuavissa asioissa, tässäkin on vaikea antaa neuvoa.

Itse ottaisin reilun kerroksen pois ja käyttäisin loput.

Jos sinulla on suolasienet tässä vaiheessa vuotta homehtuneet, käytät varmaan vielä viime vuotisia sieniä? Tai sitten suolaa on liian vähän? Tai sienet eivät ole nesteen peitossa?

Äänestä

Heittäisin menemään. Homerihmasto voi hyvinkin olla jo levittäynyt koko purkkiin, vaikkei sitä silmällä näekään. Homeitakin on niin monenlaisia, jotkut niistä tuottaa vaarallisia toksiineja ja toiset taas ei, jolloin periaatteessa riittäisi pelkän homekasvuston poisto. Suosittelen pistämään roskiin, varma on aina varmaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hometta kirjoitti:

Suolasienipurkin pinnalle oli tullut hometta, voiko sieniä käyttää kun kuorii reilun kerroksen sieniä pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu