tuoksuherkät häiriköitä

????

4

826

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä muuttavat otsikkoa

      Ehkä hieman huono valinta otsikoksi ja sivuluetteloon, jos siitä tosiaan saa kuvan että allergia- ja astmaliitto pitää hajusteyliherkkiä häiriköinä. Todellisuudessahan otsikolla tarkoitetaan sitä, että noin niinkuin yleisesti tunnutaan ajattelevan niin, eli siis enemmistö ihmisistä ilmeisesti pitää hajusteyliherkkiä häiriköinä, koska eivät ymmärrä, että kyse todellisesta yliherkkyydestä.

    • Etätyökykyinen

      A&A-liiton tietämys asiassa on tuota luokkaa, valitettavasti.

      Ruotsin Allergia- ja Astmaliitto on ottanut asian vakavasti ja ajanut myös hajusteyliherkkien etua jo monta vuotta.
      http://www.astmaoallergiforbundet.se/
      Sivun oikeassa ylälaidassa on etsi-luukku, sinne sana "doftöverkänslighet" ja tulee tietoa ruotsiksi.
      Apulaisprofessori Eva Millqvist on tutkinut astma-tyyppisesti oireilevia, hänen nettisivunsa (kaikki uusin tutkimus ei vielä päivitetty):
      http://www.tilia.se/

      Tanskassa hajuste- ja kemikaaliyliherkkyyttä on tutkittu erityisessä tutkimusprojektissa (3-vuotinen), mikä jatkuu toistaiseksi. Tietoa tanskaksi ja englanniksi (3-vuotisen tutkimuksen tutkimusjohtaja Jesper Elberling teki väitöskirjan ko. aiheesta, sekin löytyy nettisivulla englanniksi kohdasta "Downloads"
      http://www.mcsvidencenter.dk/Default.aspx?ID=1

      Suomeksi voi lukea hajusteista HAKE ry:n sivulta suomennetun Klaus Ferlown artikkelin
      Hajusteet - kasvava terveys- ja ympäristöuhka
      Klaus Ferlow – 09/2007
      http://www.hajusteyliherkkyys.com/suomtietoa.htm
      -- teksti pientä, kopioimalla itselle siitä saa helppolukuisamman.
      --------------

      Hajusteraaka-aineiden joukossa on ns. teollisuuskemikaaleja, osa ongelmajätteiksi luokiteltuja.
      Löytyy hengitysteitä ärsyttäviä aineita, myös hengitystieherkistäjiä (todettu aiheuttaneen astmaa), vaikkakaan hajusteraaka-aineita ei testata hengitystievaikutusten osalta - ei tarvitse, ei vaadita.
      Hengitystieherkistäjiä ei edes osata tutkia ennakkoon, vuosia kehitetty hyväksyttävää testimenetelmää, toistaiseksi tuloksetta. Ihmiset toimivat nykypäivänä koe-eläiminä, osa on jo sairastunut....

    • ikävä leimaustapa.

      Mikähän tuohonkin liittoon on mennyt? Homeista sairastuneet kuuluivat myös samaan häirikkökategoriaan. Kohta siellä suhtaudutaan ilmeisesti samoin myös tavallisiin allergioihin, kun uudessa ohjelmassa nekin puolitetaan. Muuttuvatko tavallista allergiaa sairastavatkin ajan mittaan häiriköiksi?

      • vk1

        Niin kauan kuin tämän hetken allergiapäättäjät Suomessa toimivat, tuohon ajattelutapaan tuskin on tulossa muutosta. Lääkäreissä voi toki olla henkilöitä, joilla voi olla valistautuneempi näkemys koskien homeita ja hajusteherkkyyttä, mutta harvassahan nuo ovat. Kuten edellä jo mainittiin, useissa muissa maissa asia on erilailla. Suomessa vallalla oleva ajattelutapa on todella ikävää niitä henkilöitä kohtaan, joilla on kyseisiä herkkyyksiä, koska pahimmassa tapauksessa ilman asianmukaista hoitoa ja tukea, herkkyydet voivat johtaa yliherkkyysongelmien pahenemiseen ja kyseisten henkilöiden syrjäytymiseen työyhteisöstä.
        Myös silloin kun kysymyksessä on työpaikka-altistuminen esim. kemikaaleille tms., hoidon saaminen ja vakuutusyhtiön yhteistyö voi olla välillä vähän turhankin vaikeata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1300
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1218
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1142
    4. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1034
    5. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1030
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      54
      912
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      6
      833
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      32
      818
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      197
      710
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      689
    Aihe