tuoksuherkät häiriköitä

Näin Allergialiiton mielestä: http://www.allergia.com/index.phtml?s=710

(sivuluettelossa)

Kukahan nämä sivut on suunnitellut ja hyväksynyt...
4829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ehkä hieman huono valinta otsikoksi ja sivuluetteloon, jos siitä tosiaan saa kuvan että allergia- ja astmaliitto pitää hajusteyliherkkiä häiriköinä. Todellisuudessahan otsikolla tarkoitetaan sitä, että noin niinkuin yleisesti tunnutaan ajattelevan niin, eli siis enemmistö ihmisistä ilmeisesti pitää hajusteyliherkkiä häiriköinä, koska eivät ymmärrä, että kyse todellisesta yliherkkyydestä.

Äänestä

A&A-liiton tietämys asiassa on tuota luokkaa, valitettavasti.

Ruotsin Allergia- ja Astmaliitto on ottanut asian vakavasti ja ajanut myös hajusteyliherkkien etua jo monta vuotta.
http://www.astmaoallergiforbundet.se/
Sivun oikeassa ylälaidassa on etsi-luukku, sinne sana "doftöverkänslighet" ja tulee tietoa ruotsiksi.
Apulaisprofessori Eva Millqvist on tutkinut astma-tyyppisesti oireilevia, hänen nettisivunsa (kaikki uusin tutkimus ei vielä päivitetty):
http://www.tilia.se/

Tanskassa hajuste- ja kemikaaliyliherkkyyttä on tutkittu erityisessä tutkimusprojektissa (3-vuotinen), mikä jatkuu toistaiseksi. Tietoa tanskaksi ja englanniksi (3-vuotisen tutkimuksen tutkimusjohtaja Jesper Elberling teki väitöskirjan ko. aiheesta, sekin löytyy nettisivulla englanniksi kohdasta "Downloads"
http://www.mcsvidencenter.dk/Default.aspx?ID=1

Suomeksi voi lukea hajusteista HAKE ry:n sivulta suomennetun Klaus Ferlown artikkelin
Hajusteet - kasvava terveys- ja ympäristöuhka
Klaus Ferlow – 09/2007
http://www.hajusteyliherkkyys.com/suomtietoa.htm
-- teksti pientä, kopioimalla itselle siitä saa helppolukuisamman.
--------------

Hajusteraaka-aineiden joukossa on ns. teollisuuskemikaaleja, osa ongelmajätteiksi luokiteltuja.
Löytyy hengitysteitä ärsyttäviä aineita, myös hengitystieherkistäjiä (todettu aiheuttaneen astmaa), vaikkakaan hajusteraaka-aineita ei testata hengitystievaikutusten osalta - ei tarvitse, ei vaadita.
Hengitystieherkistäjiä ei edes osata tutkia ennakkoon, vuosia kehitetty hyväksyttävää testimenetelmää, toistaiseksi tuloksetta. Ihmiset toimivat nykypäivänä koe-eläiminä, osa on jo sairastunut....

Äänestä

Mikähän tuohonkin liittoon on mennyt? Homeista sairastuneet kuuluivat myös samaan häirikkökategoriaan. Kohta siellä suhtaudutaan ilmeisesti samoin myös tavallisiin allergioihin, kun uudessa ohjelmassa nekin puolitetaan. Muuttuvatko tavallista allergiaa sairastavatkin ajan mittaan häiriköiksi?

Äänestä
  • Niin kauan kuin tämän hetken allergiapäättäjät Suomessa toimivat, tuohon ajattelutapaan tuskin on tulossa muutosta. Lääkäreissä voi toki olla henkilöitä, joilla voi olla valistautuneempi näkemys koskien homeita ja hajusteherkkyyttä, mutta harvassahan nuo ovat. Kuten edellä jo mainittiin, useissa muissa maissa asia on erilailla. Suomessa vallalla oleva ajattelutapa on todella ikävää niitä henkilöitä kohtaan, joilla on kyseisiä herkkyyksiä, koska pahimmassa tapauksessa ilman asianmukaista hoitoa ja tukea, herkkyydet voivat johtaa yliherkkyysongelmien pahenemiseen ja kyseisten henkilöiden syrjäytymiseen työyhteisöstä.
    Myös silloin kun kysymyksessä on työpaikka-altistuminen esim. kemikaaleille tms., hoidon saaminen ja vakuutusyhtiön yhteistyö voi olla välillä vähän turhankin vaikeata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


???? kirjoitti:

Näin Allergialiiton mielestä: http://www.allergia.com/index.phtml?s=710

(sivuluettelossa)

Kukahan nämä sivut on suunnitellut ja hyväksynyt...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu