Jotku lapselliset ympäristöaktivistit ovat lähteneet höösäämään kansalaissuunnittelun kaa. Ihmiset on höynäytetty sommittelemaan pahville kokonaisia kortteleita jopa Helsingin kalleimpiin akupunginosiin puisin vaahtokarkein koristelluin puupalikoin. ihmisrukille on kerrottu, että näin he voisivat saada kauniin ja toimivan ja halvan asuinkorttelin.
Edesvastuutonta hölynpölyä! Asemakaavoitus ei tosiaankaan ole palikoiden sommittelua.
Vai olisitko sinä valmis menemään wikiterveyskeskukseen, jossa innokkaat maallikot kalasaksineen tonkisivat kilvan vatsaonteloasi riemuiten uusista verisistä löydöksistään?
Wikisuunnittelu!?
1
466
Vastaukset
- wiki on jees
Hammaslääkäreillä ja potilailla ympäri maailmaa on selvä ja yhteneväinen käsitys siitä, minkälaiset ovat terveet hampaat. Tilanne on toisin kaupunkisuunnittelussa - yhteiskunnassa ei ole jaettua näkemystä siitä, minkälainen on "hyvä ympäristö" - siksi mm. Hesarin mielipideosastolla syytetään arkkitehteja tavallisten ihmisten toivomusten vähättelystä ja taas arkkitehdit kummastelevat, miksi tavalliset ihmiset haikailevat Vantaan Kartanonkosksen kaltaisten ympäristöjen perään.
Asiantuntemusta tarvitaan kaupunkisuunnittelussa, mutta kaupunkisuunnitteluun liittyy myös paljon arvosidonnaisia asioita - niin sanottuja makuasioita - ja siksi on tärkeää, että tavalliset ihmiset pääsevät vaikuttamaan ympäristön kehitykseen ammattisuunnittelijoiden rinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2054671Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184541Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133630Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661627
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill211281- 1841169