Jämtlanninpystykorvan/k karhukoiran pennut

Metsästyskoiraksi

14.8. syntyi tarhaamme Pälkäneelle sekarotuiset terhakat vahinkopennut. Emä jämtlanninpystykorva ja isä viereisen tarhan karjalankarhukoira. Pentuja on 2 urosta ja 4 narttua.

Kumpikin vanhemmista on paperillinen, hyväsukuinen metsästyskoira. Mutta vahingon seurauksena pennut tietenkin sekarotuisia.
Vanhemmat toimivat metsällä hyvin ja kummallekin on saatu hirvikaatoja. Erittäin ihmisystävällisiä, tulevat luokse haukulta pillillä kutsuttaessa.

Pennut ovat sisällä perheen kanssa emon hoidossa.

Pentujen hinta 80eur sisältäen eläinlääkärikulut ja ensimmäiset madotukset.

Kyselyt/varaukset 0440-395222

3

1865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koiramies123

      Monttuun

      • Pälkäne

        siinä käykin varmaan osan kohdalla. Mutta ei kai se ole keneltäkään pois jos ennen lopettamista kyselee olisiko joku kiinnostunut ottamaan pentua harrastus-tai seurakoiraksi koska vanhemmat ovat tiedossa ja kumpikin toimii hyvin omana rotunaan. Mutta tietysti kukaan ei tiedä millainen uusi koira on eikä kuinka rodut yhdistettynä toimivat. Mutta kumpikin rotu on riistaviettinen,pysäyttävä hirvikoira. Todennäköisesti pennuista tulee hyviä metsästyskoiria. Mutta sekarotuisina ne ovat paperittomia eikä niillä voi osallistua kilpailuihin tai näyttelyihin.

        Kuten hinnasta voi päätellä ei pentuja ole tehty ansaitsemismielessä vaan tarkoitus saada eläinlääkäri tms kulut pois.Pennuista huolehditaan hyvin niin kauan kun ovat meillä. Vahinkopennuista ei ole tarkoitus hyötyä, mutta mielummin tietysti haluaisi niille mahdollisuuden elää kuin sinne monttuun kun kerran vanhemmat olivat päässeet parittelemaan tarhassa vaikka välissä oli verkkoaita. Ennen seuraavaa juoksua tarhassa tulee olemaan vielä vanerilevy verkkoaidan lisäksi:)


    • Sjoroos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe