moi!
kyselen nyt ehkä jonkun mielestä todella typerää asiaa :)
päihkäilin juuri tuolla pihamaalla, että jokohan voi kerätä kesäkukkien siemeniä talteen. esimerkiksi kehäkukan siemeniä, krassin siemeniä, koristetupakan siemeniä. siis sellaisia jotka ovat vielä ihan VIHREITÄ. vai pitääkö odottaa niin kauan, että ne kypsyy kunnolla ja mahdollisesti putoavat sitten maahan mistä niitä ei löydä millään :)
eikö siemenet kypsy sisällä itsekseen, vähän niin kuin esimerkiksi tomaatit?? kun ei millään jaksaisi odottaa sitä kypsymistä.
siementen keruusta
2
4918
Vastaukset
- Siementelijä
Samaa pohdin aiemmin itsekin ja kokeilemalla olen päätynyt keräilemään eri tavoilla.
Kun siemenet ovat isoja ja komeita, otan sisälle pienen varrenpätkän kera oli väri mikä hyvänsä. Toimii oikein hyvin esim. kehäkukan, krassin, unikoiden, kosmoskukan ja orvokkien kanssa.
Ahkeraliisan siemenet ovat valmiita, kun siemenkota rullautuu auki hypistellessä. Ne eivät tunnu kypsyvän sisätiloissa itämiskykyisiksi, jos ottaa liian aikaisin.
Mustasilmäsusannan ja päivänsinin siemenkodan voi kerätä, kun peitinlehdet alkavat aueta tai muuten vaan rupsahtaa.
Kaikki hiplaamalla irtoava on kypsää ja ehkä parempilaatuista kuin pöydällä majailleet, mutta reilusta määrästä aina saa tarpeeksi itäviä. Kylväessä panen reilummin kuin ostosiemeniä ja joinakin vuosina on tullut taimitulva:) - Anonyymi
Miten siemen käyttäytyy kypsänä? Voiko se hypätä ja löytyä kaukanakin siemenkasasta, missä on vielä kuoret jäljellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä412213Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2191916- 1091516
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421255- 1151187
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1361094Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251068- 74982
- 70940
- 60907