rahat varmaan paikkaan

No Niin! Suomalaismieheltä viety Pattijoki One newsin mukaan rahaa ja arvoesineitä huoneesta. Eiköhän
olisi turvallisempaa pitää rahat ja arvoesineet muualla kuin majapaikassa. Kyllä sana leviää, missä ulkomaalainen asustaa. Minulla on onneksi thailady järjestänyt minulle tallelokeron pankista.
5487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

toisaalta voisin hyvin kuvitella lukevani joku päivä iltalehdestä jutun jossa kerrottaisiin thai tyttöystävän tyhjentäneen suomalaisen farangi miehen tallelokeron thai pankista. sitten jutussa kerrottaisiin,kuinka tyttöystävä oli avannut tämän tallelokeron farangin käyttöön,mutta tyttöystävä oli tallelokeron vuokraussopimuksen tehdessään ottanut myös itselleen yhden lokeron avaimista,ja pystyi näin lokeron tyhjentämään. tämän jälkeen farangi poikaystävä ei useista yrityksistä huolimatta ole enää saanut yhteyttä tyttöystäväänsä,eikä hänen olinpaikastaan ele mitään tietoa... jotenkin näin se voisi mennä :)

Äänestä
  • Muijan tavaraahan tuossa oli enemmän nyysiitty kuin Hännisen.

    Ei thait varasta sanan varsinaisessa merkityksessä.

    Äänestä

  • No

    Minun tapauksessa kysymyksessä ei ole tyttöystävä vaan thailadyllä on viereinen luukku pankissa miehensä kanssa. Kun käyn tallelokerolla, pankilla on passistani kopio kuvasivusta eli ulkopuoliset eivät voi tyhjentää.
    Minulla on tallelokerossa matkashekkejä, olisiko Pattijoen tapauksessa ollut turvallisempi ratkaisu ?
    Tietysti lista shekeistä numeroineen pitää olla eri paikassa, että saisi korvauksen mahdollisesti varastetuista
    matkashekeistä. Kun lähden Suomeen, annan thailadille lokeron avaimen (on muuten tyhjä nyt). Kun tulen
    pankkiin seuraavan kerran, maksan lokeron vuodeksi eteenpäin.

    Äänestä

  • thaibotti kirjoitti:

    Muijan tavaraahan tuossa oli enemmän nyysiitty kuin Hännisen.

    Ei thait varasta sanan varsinaisessa merkityksessä.

    Eihän nyt viaton monen jätkän patja mitään varasta. Pois se heistä. Jätkille ei tule edes mieleen, että ne panopotilaina on voineet olla niin rankkoja kokemuksia löysine vatsoine ja perseineen, että on pitänyt ottaa extraa omatoimisesti. Tottakai varastaminen silti on rikos. Turha kirkua poliisia, poliisi on käytännössä paikallisten puolella.

    Äänestä

siis pankissa Suomessa ja siirtää sipiva summa (min. 400 €) kerralla thaipankin tilille ja nostaa sitten thaikortilla tarpeeseen.
Arvoesineitähän ei kannata Thaimaassa edes omistaa, jos ei passia lasketa arvoesineeksi. Ei se niin vaikeaa ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ottakaa opiksi kirjoitti:

No Niin! Suomalaismieheltä viety Pattijoki One newsin mukaan rahaa ja arvoesineitä huoneesta. Eiköhän
olisi turvallisempaa pitää rahat ja arvoesineet muualla kuin majapaikassa. Kyllä sana leviää, missä ulkomaalainen asustaa. Minulla on onneksi thailady järjestänyt minulle tallelokeron pankista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu