Uusi kärhövauva

Teimme eilen kärhölle penkin, kalkitsin runsaasti, lehtikompostia ja turvekompostia vuorotellen. Sain siihen naapurista vauvakärhön, penkin keskelle istutin ja hiekkaa tyven päälle laitoin neuvojen mukaisesti. Nyt sain päähäni että istuttaisin tyhjään osaan tarha-alpia koska se peittäisi myös juuria. Onko järkevää?

5

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anelmas

      Minun kärhöni kasvavat hyvin ja menevät talven ylikin erinomaisesti. Tosin edellisen vuoden versot aina kuolevat eli jäätyvät, mutta maasta pukkaa joka kevät uusia varsia, ja kukintakin on mahtava.
      Kun istutin omat kärhöni, laitoin ne ainakin 25-30 sm syvyyteen. Näin oli ohjeissa, kun ostin taimet.

      • Taimi ei ollut järin iso, mutta istutin sen kuitenkin 5-10 sm syvemmälle kuin ennen, yksi pitkä juuri jäi vaakatasoon, vieläköhän tuota penkoisin ja ohjaisin syvemmälle? Maa on aika kuivaa, mutta ajattelin kastella sen kunnolla vasta keväällä. Tämä on ensimmäinen kärhöyritykseni.


      • anelmas
        sinikki12 kirjoitti:

        Taimi ei ollut järin iso, mutta istutin sen kuitenkin 5-10 sm syvemmälle kuin ennen, yksi pitkä juuri jäi vaakatasoon, vieläköhän tuota penkoisin ja ohjaisin syvemmälle? Maa on aika kuivaa, mutta ajattelin kastella sen kunnolla vasta keväällä. Tämä on ensimmäinen kärhöyritykseni.

        Laita kariketta juurelle talveksi, että sekin suojaa juuria. Kastele keväällä lämpimällä vedellä, että maa alla sulaa. Yleensä voit lisätä kariketta usein kesässä, kärhö ei siitä pahaa tykkää. Näin olen tehnyt jo usean vuoden ajan. Kai siellä alla oleva muuttuu maaksi ja antaa lisäenergiaa kasville.


      • kasvattaja
        sinikki12 kirjoitti:

        Taimi ei ollut järin iso, mutta istutin sen kuitenkin 5-10 sm syvemmälle kuin ennen, yksi pitkä juuri jäi vaakatasoon, vieläköhän tuota penkoisin ja ohjaisin syvemmälle? Maa on aika kuivaa, mutta ajattelin kastella sen kunnolla vasta keväällä. Tämä on ensimmäinen kärhöyritykseni.

        sinikki12 , anna nyt ihmeessä sille kunnolla vettä, että juurtuu hyvin ennen pakkasia. Ei tietenkään ämpärikaupalla, mutta märäksi kuitenkin.


      • kasvattaja kirjoitti:

        sinikki12 , anna nyt ihmeessä sille kunnolla vettä, että juurtuu hyvin ennen pakkasia. Ei tietenkään ämpärikaupalla, mutta märäksi kuitenkin.

        Hyviä vinkkejä annoitte, nyt lähden kastelemaan kunnolla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      93
      1071
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      482
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe