Miten teillä, joita herpes kiusaa, on kyseinen vaiva häirinnyt raskauden aikana? Onko kellään kokemusta synnytyksistä, miten on sujunut?
herpes
ja raskaus
6139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ole kertaakaan puhjennut raskauden aikana ja jos niin huono mäihä käy että synnytyksessä se on päällä niin annetaan tippa käteen jotta voi alakautta synnyttää.. :)
ne joilla herpes on, niin alkavat ottaa estolääkettä kun tulee raskausviikko 36 täyteen, jotta alatiesynnytys mahdollistuisi eikä herpes puhkeais. Jos sattuu että rakkuloita on synnytshetkellä, ei voi synnyttää alakautta.
kantajat ala käyttämään viikolla 36 lääkitystä!! Mistä moinen "tieto"?? Laittaisitko linkin, kiitos.
itse joudun ottamaan koska olen kantaja.
Kyllä mulle ainakin on lääkäri jo valmiiksi aciclovir-reseptin kirjoittanut estolääkitykseen. Ja ohje oli, että viikolla 37 aloitan. Ei ole kyl oireillut raskausaikana.
herpeksen aina varmasti poissa, vai vaan todennäköisemmin?