Sivuaineeksi matematiikka?

Utelias-90

Haen ensi vuonna Yliopistoon opiskelemaan. Pääaineeni on luultavasti filosofia. koulussa en ollut kiinnostunut matematiikasta pätkääkään. Keskiarvoni oli 7, enkä tehnyt sen eteen mitään. Nyt matematiikka on alkanut kiinnostamaan minua. Olisiko järkevää jos ottaisin sivuaineeksi matematiikan?

2

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matematiikka rulettaa

      Matematiikka on yksi tärkeimpiä tieteitä (filosofian ohella), jota mielestäni kaikkien tieteilijöiden tulisi jossain määrin tuntea. Ei pelkästään luonnontieteet, vaan myös esimerkiksi useimmat yhteiskuntatieteet nojaavat matematiikkaan (tilastolliseen analyysiin). Matematiikkaa hyödyntävät myös mm. yleinen kielitiede ja psykologia.

      Filosofiassa vahva logiikan ala on käytännössä yhteistä aluetta matematiikan kanssa. Kielifilosofiassakin sovelletaan laajalti logiikkaa - oikeastaan koko analyyttisen filosofian perinteessa. Myöskään mannermaisessa sitä ei voi välttää. Logiikka liittyy ennen kaikkea kysymyksiin ajattelun rakenteesta. Tieteenfilosofiassa taas matematiikka on keskeinen malliala (deduktiivinen tiede).

      Itse olen filosofian pääaineopiskelija, jolla on matematiikka sivuaineena. Suosittelen myös tilastotiedettä/todennäköisyyslaskentaa, jonka kautta yhteiskuntatieteiden metodologia avautuu.

      Matematiikalla mallinnetaan lähes kaikkea tieteessä: esimerkiksi luontoa, aivotoimintaamme, kieltä ja ajattelua, taloutta, julkista päätöksentekoa (politiikkaa), musiikkia ja historiallista kehitystä. Useimmissa tieteissä tutkimus perustuu kokeelliseen asetelmaan (taustalla matemaattinen teoria) tai tilastolliseen analyysiin. Myös kvalitatiivisessa tutkimuksessa argumentointi ja teoriamallit ovat matemaattisia.

      Filosofiassa eräs keskeinen kysymys onkin, miksi matematiikka on näin keskeinen oppiala - ja mitä matematiikka oikeastaan on? Päänsisäinen kielemme vai lyötyykö se luonnosta?

      Suosittelen lämpimästi matematiikkaa!

    • matikisti

      Nuo ovat erittäin hyvä yhdistelmä. Eikä kannata yhtään tuijottaa sitä lukion matikan numeroa. Yliopiston matikalla ei nimittäin ole juuri mitään tekemistä lukiomatikan kanssa. Yliopistolla matikka on nimenomaan loogista päättelyä ja ajattelua, ei numeroiden pyörittelyä kuten lukiossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3208
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2665
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2529
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2457
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2334
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2045
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe