Luin tuossa jo 7.8 ilmestynyttä AutoBilld -lehteä, jossa markkinointiyritys J.D.Power tutki saksalaisten autojen omistajien tyytyväisyyttä vuonna 2006-2007 käyttöön otettujen automallien osalta. Rellun ku-vassa oli uusin Laguna III malli, tosin vuosimallien perusteella vaikuttaisi, että kyseessä pitäisi olla Laguna II Toisaalta taas Saksassa Laguna III tullut myyntiin varmaan aiemmin kuin Suomessa!?).
Vastauksia autojen omistajilta tuli 16 425 kpl. Tyytyväisyys mitattiin neljässä osassa: Laatu ja luotetta-vuus (painoarvo 26 %), Haluttavuus (painoarvo 32 %), Huolto (painoarvo 20 %) ja kustannukset (pai-noarvo 22 %). Automalleja oli mukana 113 kpl.
Lagunan tyytyväisyysindeksi oli 85.6 % eli sama kuin Mercedes-Benz E:llä. Seuraavassa kymmenen parasta:
1. M-B CLK 87.4 %
2. BMW Z4 86.3 %
3. Nissan Qashqai 85.8 %
4. Mercedes-Benz E-sarja 85.6 %
Renault Laguna 85.6 %
6. Toytota Prius 85.5 %
7. Honda Accord 84.7 %
Mazda 6 84.7 %
9. Audi 6 84.6 %
Skoda Roomster 84.6 %
Muita tärppejä:
16. Toyota Corolla (83.9 %)
33. Skoda Octavia (82.9 %)
40. Renault Modus (82.2)
47. Mazda 3 (81.8 %)
59. Kia Cee'd (81.3 %)
60. Dacia Logan (81.0 %)
69. VW Golf (80.5 %)
71. Volvo V50 (80.3 %)
72. Renault Scenic (80.2 %)
75. Citroen C4 (80.0 %)
79. Renault Megane (79.8 %),
81. Ford Focus (79.6 %)
90. Opel Astra (78.5 %)
107. Hyundai Gets (76.4 %)
Lagunan kokonaisarvosana oli erittäin hyvä, johon pääsi vain kuusi automallia 113:sta. Huonoin malli oli Fiat Punto sijalla 113., 72.9 % yleisarvosanalla heikko. Rellun tulos merkkinä oli tosin vasta sijalla 18., kun merkkejä oli yhteensä 27 kpl.
Tutkimustulos yllätti Lagunan osalta saksalaisetkin, jotka mielestäni eivät ole ennen arvostaneet Rellua ja muita ranskalaisia korkealle. Itse olen tosin aina uskonut siihen, että Rellu osaa tehdä autoja. Mm. menestys kolariturvallisuus yms. vertailuissa viittaa siihen. Tosin huomattakoon, että kyseessä oli tyytyväisyys -tutkimus, ei niinkään laatu. Nyt mielenkiinnolla odottamaan tulevia laaturaportteja...
Saksalaiset tykkää "Lagusta"?!
6
531
Vastaukset
- raskaleipäääääääää
REnoota oli 2 uutta lagunaa...joskus:: aina vikaa siis aina vein korjaamolle ( merkki) ei osattu tehdä mitän
vedetti välijohtoja kone huone täyten,,oli kuin joulukuusi joitakin komponetteja uusittin,,,,, hyvä ajaa alusta hyvä mutta moottrori puoli täysin paska hyppi nyki ei käynnyt kaikkea mahdollista..ensinmäiset ranskalaiset oli
ON ollut ylensä japskii ja kestääääääääää,,nyt on korealainen,, ja kestäääää en oo ikinä katunut ,, HYVÄ kun pääsi eroo raskalaisista... ehehhehe kaveri osti uuden turpo clion 2008 3kertaa mennyt JO PUOLA ja muuta vikaa eli jossai n on mätäää ja pajon...................Hyvii ne on ajaaa..mutta mitä ilooo......- äveriäs öhtys
Ranskalaisilla laatutuotteilla ajelevat fiksut ja sivistyneet ihmiset, joilla on kyky omaan ajatteluun. Kirjoitustaidoistasi päätellen et ole Samaraa tai -89 Corolla kummempaa koskaan omistanut.
- katos tilastoja ketkä on kärjessä
äveriäs öhtys kirjoitti:
Ranskalaisilla laatutuotteilla ajelevat fiksut ja sivistyneet ihmiset, joilla on kyky omaan ajatteluun. Kirjoitustaidoistasi päätellen et ole Samaraa tai -89 Corolla kummempaa koskaan omistanut.
Täys susei..ollut 2 lagunaaa UUTTA OSAKS LUKEE ,, NYT on sonata 3vuotta mittarissa 180tkm ei vikaaaaa ei
ja seuraava tulee olemaan genesis.... - d
katos tilastoja ketkä on kärjessä kirjoitti:
Täys susei..ollut 2 lagunaaa UUTTA OSAKS LUKEE ,, NYT on sonata 3vuotta mittarissa 180tkm ei vikaaaaa ei
ja seuraava tulee olemaan genesis....Opettele puhumaan. Tuosta tulee pääkipeäksi.
- Hermanni R.
Jos auton pitosi on yhtä kehno kuin kirjoitustaitosi en yhtään ihmettele.
- eetvartti
äveriäs öhtys kirjoitti:
Ranskalaisilla laatutuotteilla ajelevat fiksut ja sivistyneet ihmiset, joilla on kyky omaan ajatteluun. Kirjoitustaidoistasi päätellen et ole Samaraa tai -89 Corolla kummempaa koskaan omistanut.
joo,ei Natsien autoilla kehtaa ajaa,jousituskin kuin Natsien kivireellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026618
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313970törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303405Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831817- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471113Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11940- 42899