Luin tuossa jo 7.8 ilmestynyttä AutoBilld -lehteä, jossa markkinointiyritys J.D.Power tutki saksalaisten autojen omistajien tyytyväisyyttä vuonna 2006-2007 käyttöön otettujen automallien osalta. Rellun ku-vassa oli uusin Laguna III malli, tosin vuosimallien perusteella vaikuttaisi, että kyseessä pitäisi olla Laguna II Toisaalta taas Saksassa Laguna III tullut myyntiin varmaan aiemmin kuin Suomessa!?).
Vastauksia autojen omistajilta tuli 16 425 kpl. Tyytyväisyys mitattiin neljässä osassa: Laatu ja luotetta-vuus (painoarvo 26 %), Haluttavuus (painoarvo 32 %), Huolto (painoarvo 20 %) ja kustannukset (pai-noarvo 22 %). Automalleja oli mukana 113 kpl.
Lagunan tyytyväisyysindeksi oli 85.6 % eli sama kuin Mercedes-Benz E:llä. Seuraavassa kymmenen parasta:
1. M-B CLK 87.4 %
2. BMW Z4 86.3 %
3. Nissan Qashqai 85.8 %
4. Mercedes-Benz E-sarja 85.6 %
Renault Laguna 85.6 %
6. Toytota Prius 85.5 %
7. Honda Accord 84.7 %
Mazda 6 84.7 %
9. Audi 6 84.6 %
Skoda Roomster 84.6 %
Muita tärppejä:
16. Toyota Corolla (83.9 %)
33. Skoda Octavia (82.9 %)
40. Renault Modus (82.2)
47. Mazda 3 (81.8 %)
59. Kia Cee'd (81.3 %)
60. Dacia Logan (81.0 %)
69. VW Golf (80.5 %)
71. Volvo V50 (80.3 %)
72. Renault Scenic (80.2 %)
75. Citroen C4 (80.0 %)
79. Renault Megane (79.8 %),
81. Ford Focus (79.6 %)
90. Opel Astra (78.5 %)
107. Hyundai Gets (76.4 %)
Lagunan kokonaisarvosana oli erittäin hyvä, johon pääsi vain kuusi automallia 113:sta. Huonoin malli oli Fiat Punto sijalla 113., 72.9 % yleisarvosanalla heikko. Rellun tulos merkkinä oli tosin vasta sijalla 18., kun merkkejä oli yhteensä 27 kpl.
Tutkimustulos yllätti Lagunan osalta saksalaisetkin, jotka mielestäni eivät ole ennen arvostaneet Rellua ja muita ranskalaisia korkealle. Itse olen tosin aina uskonut siihen, että Rellu osaa tehdä autoja. Mm. menestys kolariturvallisuus yms. vertailuissa viittaa siihen. Tosin huomattakoon, että kyseessä oli tyytyväisyys -tutkimus, ei niinkään laatu. Nyt mielenkiinnolla odottamaan tulevia laaturaportteja...
Saksalaiset tykkää "Lagusta"?!
6
577
Vastaukset
- raskaleipäääääääää
REnoota oli 2 uutta lagunaa...joskus:: aina vikaa siis aina vein korjaamolle ( merkki) ei osattu tehdä mitän
vedetti välijohtoja kone huone täyten,,oli kuin joulukuusi joitakin komponetteja uusittin,,,,, hyvä ajaa alusta hyvä mutta moottrori puoli täysin paska hyppi nyki ei käynnyt kaikkea mahdollista..ensinmäiset ranskalaiset oli
ON ollut ylensä japskii ja kestääääääääää,,nyt on korealainen,, ja kestäääää en oo ikinä katunut ,, HYVÄ kun pääsi eroo raskalaisista... ehehhehe kaveri osti uuden turpo clion 2008 3kertaa mennyt JO PUOLA ja muuta vikaa eli jossai n on mätäää ja pajon...................Hyvii ne on ajaaa..mutta mitä ilooo......- äveriäs öhtys
Ranskalaisilla laatutuotteilla ajelevat fiksut ja sivistyneet ihmiset, joilla on kyky omaan ajatteluun. Kirjoitustaidoistasi päätellen et ole Samaraa tai -89 Corolla kummempaa koskaan omistanut.
- katos tilastoja ketkä on kärjessä
äveriäs öhtys kirjoitti:
Ranskalaisilla laatutuotteilla ajelevat fiksut ja sivistyneet ihmiset, joilla on kyky omaan ajatteluun. Kirjoitustaidoistasi päätellen et ole Samaraa tai -89 Corolla kummempaa koskaan omistanut.
Täys susei..ollut 2 lagunaaa UUTTA OSAKS LUKEE ,, NYT on sonata 3vuotta mittarissa 180tkm ei vikaaaaa ei
ja seuraava tulee olemaan genesis.... - d
katos tilastoja ketkä on kärjessä kirjoitti:
Täys susei..ollut 2 lagunaaa UUTTA OSAKS LUKEE ,, NYT on sonata 3vuotta mittarissa 180tkm ei vikaaaaa ei
ja seuraava tulee olemaan genesis....Opettele puhumaan. Tuosta tulee pääkipeäksi.
- Hermanni R.
Jos auton pitosi on yhtä kehno kuin kirjoitustaitosi en yhtään ihmettele.
- eetvartti
äveriäs öhtys kirjoitti:
Ranskalaisilla laatutuotteilla ajelevat fiksut ja sivistyneet ihmiset, joilla on kyky omaan ajatteluun. Kirjoitustaidoistasi päätellen et ole Samaraa tai -89 Corolla kummempaa koskaan omistanut.
joo,ei Natsien autoilla kehtaa ajaa,jousituskin kuin Natsien kivireellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233103Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 66678Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3643Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32571Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35557Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3500- 40491
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3489- 36485
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17485