Jos imettää säännöllisesti, myös yöllä, ja niin, että imetysten välillä ei tule yli kuuden tunnin taukoa, niin tutkimuksen mukaan sadasta naisesta tuli raskaaksi vain kaksi vuoden sisällä. Imettäminen on siis tehokas ehkäisymenetelmä.
Imettäminen ehkäisymenetelmänä?
Yleläinen
34786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
ja todistettu monen vl-äidin suulla, että menetelmä ei pidä paikkaansa.
Minä kyllä uskon, että syy on siinä, että vl-äiti ei usko, eikä tiedä, että täysimettäminen ehkäisee.
Täysimettäminen pitäisisi aloittaa jo ensimmäiselle lapselle, muuten kokeilu on liian myöhäistä, kun pieniä vauvalapsia on jo useampia vaatimassa huomiota. Sen jälkeen täysimetystä ei pysty, eikä jaksa tehdä.
Käytännössä pienen vauvan hoitaminen suuressa perheessä on tuttelit ja tankkaus puurolla illalla, ettei vauva herää yöllä syömään.
Täysimetys-valistus tyrmätään heti, jos sitä yrittää tuoda vl-äitien piiriin. Kestovaippoista ja muusta sellaisesta kyllä puhutaan.
Mutta kun juuri täysimetys on myös lapselle parasta mitä äiti voi antaa! Toki se vie valtavsati aikaa äidiltä, siihen lapsen kanssa olemiseen on keskityttävä melko totaalisesti. Mutta eihän se lopulta ole koko elämän mitaassa pitkä aika,,, vauva on pieni vain vähän aikaa mutta JUURI SILLOIN hän luo käsityksensä siitä, millainen on hänen osansa. Jos hän saa sen turvallisuuden ja tyydytyksen minkä täysimetys antaa, hän saa tasapainoisemmat lähtökohdat elämälleen.
YK suosittelee imetystä 2-vuotiaaksi asti. Syitä on varmasti monia:
1. varsinkin kehitysmaissa on turvallisempaa, että pieni lapsi saa maitoa eikä esim. saastunutta vettä
2. täysimetys pidentää lasten syntymäväliä (= ehkäisee), mikä edistää lasten ja äitien terveyttä
3. maito sisältää kaikki tarvittavat ravintoaineet
4. imettäminen luo läheisen siteen äidin ja lapsen välille
Luonnon oma menetelmä , jotta vauva saa elämäneliksiiriä ainakin aluksi. Ja miten on helppo tapa se, että imettää ...eväs on aina lämpimänä tarjolla...Aluksi vauva vaatii tiheästi tissiä.., ja näin maito alkaa lisääntyä...Aluksi se vie tosiaan muun hormonitoiminnan taka-alalle , jotta maitorauhashormonit pääsee jylläämään.. Mutta imettäminen on tosi mahtava juttu...ei ehkäisymenetelmä..
on vielä hauskempaa kuin omien lasten ilmiantaminen johtokunnalle.
Lyylerin kurkkuun joka tilanteessa. Lyyleri on asiallinen keskustelija ja Jumalan lapsi. Sinä kadut vielä rumia sanojasi Lyylerille ja muille vl:ille tällä palstalla. Muistat jokaisen ruman tokaisusi helvetissä käristessäsi.
Matt. 12:36 Minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, jonka ihmiset lausuvat, heidän on tuomiopäivänä tehtävä tili.
Matt. 5:22 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka on vihoissaan veljelleen, on ansainnut oikeuden tuomion. Samoin jokainen, joka sanoo veljelleen: 'Senkin hölmö', on ansainnut Suuren neuvoston tuomion, ja se, joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
Lyyleri on erittäin kova, julma ja häikäilemätön lähimmäisilleen. Jumalaa Lyyleri ei tunne.
imetys ei ole sallittua liian kauan, koska se ehkäisee ja estää elämän alkua.
se reppana oot aina kiinni ko takiainen.!
Jos eivät tule itse henkilökohtaisesti meille valittamaan, pitäkööt turpansa kiinni.
Mutta luontohan on tässä järjestänyt niin, että äiti ei tule raskaaksi, vaan voi keskittyä siihen yhteen vauvaan ilman uutta raskautta. Eli se ON luonnon järjestämää ehkäisyä. Ja kun suositus on imettää lapsi liki 2 vuotiaaksi, niin sitten kun raskautuu, niin lasten ikäeroksi tulee todennäköisesti vähintään 3 vuotta eli sellainen synnytysväli on jo kohtuullinen.
Ja parhaasta päästä. Omatkin lapsensa uhrannut.
luetko paljon fantasiakirjoja ??
Onko termistönne muuttunut?
jos käyttäisit vl-liikeessä tähän täysimetyksen valistamiseen aikaasi, niin saisit todella paljon hyvää aikaan.
on varmaan jokkaiselle tavoite..Neuvolan ohjeiden mukkaan.. Se ei kaikilla onnistu ..ja jokkainen tekee kuin parhaaksi näkkee. Neuvolat neuvovat ja tukevat...tietenkin myös ystävät ja sukulaiset.
eikö lyylerille ole neuvolat tuttuja?
Onlapselle hyväksi, että äiti imettää häntä melko usein ja suhteellisen pitkään. Täyteenimetettyjen lasten vähäisyys huolettaa monia asiantuntijoita. Tämä pidentää lasten syntymisvälejä, eikä sen synnillisyyttä voida mitenkään järkevästi perustella Raamatulla kuten ei myöskään rytmimenetelmää.
Olen 29-vuotias äiti ja vaimo. Meillä on kaksi lasta. Molempia olen täysimettänyt 6 kk ja jatkanut imetystä sen jälkeen muun ruuan ohella.
Aloin odottaa toista lastamme, kun esikoinen oli reilu 9 kk. Nyt tämä nuorempi on reilu 10 kk enkä ole vielä raskaana. Lapsemme eivät ole koskaan syöneet tuttipullosta mitään.
En ole koskaan tavannut naista, joka olisi tullut raskaaksi täysimettäessään. Siis tarkoitan todella tilannetta, jossa lapsi ei ole saanut muuta ravintoa kuin äidinmaitoa rinnasta imemällä. Joidenkin tutkimusten mukaan täysimetys ehkäisee raskauden 98 %:sti.
Minä en imetä ehkäistäkseni, vaan siksi, että se todella on lapselle (useimmiten) parasta. Olen onnistunut näin hyvin pitkälti TIEDOSTA johtuen.
En ole koskaan käyttänyt ehkäisyä. Toivomme mieheni kanssa saavamme lisää lapsia. Ai niin, emme ole vanhoillislestadiolaisia. Uskon Jumalaan Luojana, olen "tavallinen" kristitty luterilainen enkä käytä ehkäisyä vakaumussyistä. Olen tälle palstalle kerran asiaan liittyen kirjoittanutkin.
Täysimetykseen liittyen on ihmisillä hyvin paljon väärään tietoa, olen huomannut...
Minäkin täysimetin puolivuotiaaksi ja imetin yli kolme vuotiaaksi. Olen vl ja imetin lapseni edun vuoksi - ravinnollisista, emotionaalisista jne syistä. Tiedän imetyksen eduista ja näin konkreettisesti sen, miten paljon imetys merkitsee lapselle ja miten kauniisti läheisyys, kiintymyssuhde ja turvallisuudentunne pääsevät kehittymään ja miten helppo imetyksen kautta on reagoida ja vastata lapsen tarpeisiin.
Uskon, että paljon isojen perheiden lasten hyvinvointi lisääntyisi (pahoinvointi vähentyisi), jos heitä imetettäisiin WHO:n ohjeiden mukaisesti.
MUTTA, tunne vl-äitejä, jotka ovat tulleet raskaaksi täysimetyksestä huolimatta. Tämä on totta ja totta on myös se, että kyseessä on ollut oikeasti täysimetys. Kylläkin yöimetyksessä välit ovat varmasti jo alkaneet kasvaa, mutta ei vielä kuuteen tuntiin (minkä joskus olen lukenut ajalliseksi rajaksi hormonitoiminnan muuttumiselle).
että vauvalle ei anneta mitään muuta ravintoa kuin äidinmaitoa, ei edes VETTÄ.
Monesti näkee, kun seurapenkissä lapsille annetaan vettä pullosta.
Miksi seurapenkissä ei saa imettää lasta?????????
Miksi äitikerhoihin ei pyydetä apua imetyksentuesta?
http://www.imetys.fi/itu/index.php
Olipa mukavaa luettavaa. Imetystä koskevat jutut kiinnostavat aina! :) Olen kanssasi NIIN samaa mieltä siitä mitä kirjoitit imettämisestä (suurperheissä).
Koen, että nimen omaan pitemmällä tähtäimellä imetyksen hyödyt näkyvät parhaiten. Olen myös monesti miettinyt, että aikojen saatossa äidinmaito on ollut vastasyntyneille ja isommillekin elinehto.
Imetyksestä ei mielestäni pidetä liikaa meteliä, ainakaan hyvässä mielessä. Nämä imetys- ja ehkäisyasiat voivat olla ja ovatkin monelle varmasti kipeitä asioita. Tunnen perheitä, joissa lasten ikäero on alle vuosi ja vastaavasti esim. meille lapsia tuskin joka vuosi tulee, jos imetän suositusten mukaisesti. Kahdella ensimmäisellä ikäeroa siis 1,5 vuotta ja nyt näyttää tulevan pitempi väli - jos ylipäätään saamme lisää lapsia.
Höh! Miksi ei saisi imettää seurapenkissä? Ei kais itä kukaan kiellä. Ihmiset ovat vain niin estyneitä, pelkäävät tissinsä vilahtavan. Hyvä imetyspaita päällä ja kevyt viltti peitoksi, niin kukaan ei edes huomaa penkissä imetettävän. Kylläkään en itsekään etupenkissä imettäisi, valitsisin takapenkin paikan, jossa rauhassa imettää.
Nimimerkkisi jätti epäselvyyttä: mitä et ymmärrä? Ai sitäkö, että täysimetys todella tarkoittaa vain pelkän rintamaidon antamista lapselle? Miksi lapselle tarvitsisi edes juottaa vettä mahan täyytteeksi, jos hän saa aina halutessaan lapsentahtisesti rintaa? Ei vauva yksinkertaisesti tarvitse muuta. Ja luonnollisestikin myös veden antaminen muuttaa imetysrytmiä, kun imemistarve kohdistuu pulloon (eikä rintaan), kun pienen vatsa täyttyy vedellä eikä maidolla (maidon tuotanto vähenee, imetysväli kasvaa jne) jne.
tiloissa on ylleensä huoneet lastenhoitoa varten..rauhallinen soppi, jossa hyvät istuimet ja sohva..Oon joskus nurkassa istuessani kääntynyt nurkkaan päin ja imettänyt vastasyntynyttä seuroissa ..eipä kukkaan valittanut...edes huomioinut..
Mutta onhan sitä muitakin ehkäisymuotoja kuin imettäminen.
Imetys ei siis todellakaan ole ehkäisymuoto. Imettäminen ehkäisee (usein) luonnostaan uuden raskauden ja nämä ovat kaksi eri asiaa. Se, missä vaiheessa nainen raskautuu uudelleen riippuu monesta tekijästä ja on naiskohtaista.
Ehkäisypillereillä voi ehkäistä, kondomilla voi ehkäistä, pessaarilla... Rytmimenetelmääkin käyttäen voi ehkäistä. Imettäessään nainen ruokkii lastaan ja jos/kun ei raskaudu, niin ei silti voida puhua raskauden ehkäisystä. Tiedän mistä puhun :)
No niin, asia selvä. Siis imettämällä ei kannata yrittää ehkäistä, sillä elämme vuotta 2009 ja ihan oikeita toimivia ehkäisymenetelmiä on nykyään olemassa.
kuolematon sielu jokkaisella...ja halu kilvoitella loppuun asti., Jumalan huolenpitoon turvautuen.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Ruotsalaistutkimus Hyvätuloiset äidit imettävät kauimmin/1135249621005
http://uutiset.msn.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Viranomaiset suitsivat tietoa vauvojen ruokinnasta/1135256494861
Korvikemaito ei korvaa äidinmaitoa
http://www.hs.fi/juttusarja/hyvinvointi/artikkeli/Vastaako korvikemaito imetystä/1135268031111
Joopa joo!
höpöpuhetta, käyttäkää kondomia tai e-pillereitä, niin ei tarivtse olla epävarman imettämisen varassa. Uskokaa jo hyvät ihmiset, että teitä kusetetaan sukonnollisen lahkon taholta ja te ette sitä ymmärrä.
Liikkuvaa ja aktiivista lasta (yli 9kk) täysimettävä äiti on niin kiinni nälkäisessä lapsessaan, että ei ehdi eikä jaksa lisääntymisaktiviteetteja harrastamaan.
Uskon, että niin kauan kuin taaperon ainoa ravinnonlähde on rintamaito, äiti ei tule raskaaksi, ei yksinkertaisesti ehdi.