Uusi aamu, syksy saa, pelottaako vanhuus?
Huomenta ! !
seita"
16142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vaahterat työmatkani varrella ovat olleet jo parina kolmena aamuna upeissa syysväreissä.
Ei pelota. Onko siinä jotain pelkäämistä? En pelkää elämää, en kuolemaa, en mitään, antaa tulla vaan, kerpele! No, iilimatoja ehkä ihan vähän pelkään.
on hyvää aikaa aloittaa harrasteet. Olen huomannut niiden piristivän vaikutuksen. Tänään aamukävelyllä oli upea auringonpaiste seurana. Linnut ovat vaijenneet tyystin. Vain harakka ja varis juttelevat puistossa. Sorsia tuli purosta pitkä rivi syömään juuri leikatulle viljapellolle. Raikas, hieno syysaamu! Nautin.
Kroppa hiukan panee vastaan noita tehokkaita jumppatunteja. Huomaa miten ikääntyvä "ruppi" nopeasti alkaa velttoilla kun ei muista kuntoilla kesällä.
Pyöräily ja sauvakävely ei hoida monipuolisesti lihashuoltoa. Mutta , mutta kun on mukavaa käpertyä lemppari tuoliin lukemaan tai kuuntelemaan musaa. Siihen vielä lasi luomupunkkua a, vot elämä hymyilee!
tai ainakin itse tunnen kuin ihminen ei saisi KOSKAAN vanhentua, kauhistus.
ME olemme rakentaneet HYVINVOINTI yhteiskunnan, NYT noi meidän lapset on sen purkaneet, kahmineet SUURET RAHAMME omiin taskuihinsa, ja vahukset joutaa vaikka "kaasukammioon".
Missä teimme virheen heidän kasvatuksessaan, vai tekikö sen KOULUT.
oma tuntemuksesi. Ei sinua kukaan kiellä vanhenemasta, anna mennä vaan!
Joo, ollaanhan me rakennettu. Ja ollaan oltu mukana purkamassa, kun tulimme ahneuksissamme rakentaneeksi liian isoa ja heikkolaatuista. Ollaan nyt vaan onnellisia inflaation maksamissa asunnoissamme, lokoisilla eläkepäivillä ja seurataan miten noi meidän lapset pärjää jättämämme sotkun ja purkujätteen ym. kanssa.
Ollaan ylpeitä itsestämme, taitaa olla ennen näkemätöntä, että seuraavalle sukupolvelle jätetään huonommat olot kuin itsellä oli/on. Olemme ainutlaatuisia!
voi kukaan syylistää. Vanhenen ihan rauhassa, hissuksiin. Kuntoilua harrastan omaa ruppia kuunnellen. Tietäen kuitenkin että itse elämäntavoillaan voi vaikuttaa tulevaan elämään. Elämääni on kuulunut kohtuulisen paljon ei niin mukavia kokemuksia.
Vastoinkäymiset kasvattavat jos eivät kaada ihan kumoon. En tunne katkeruutta siitä että omat lapseni ovat saaneet näissä ruuhka-Suomen oloissa käydä kouluja, opiskella. Eivät ole minulta mitään kahmineet. Jatko-opiskelut ovat suorittaneet työnteolla tai lainoilla.
Suuria rahoja en ole koskaan nähnyt, saatika käsitellyt. Olen vain maalaisjärjellä kasvatellut kahta lastani. Nyt saan olla jo mummuna ja tukena kahdelle lapsenlapselle. Olen suht onnellinen ikäihminen. Olen kiitollinen siitä että saan seurata läheltä nykyperheiden elämää.
Päivähoito on kovasti muuttunut sitten 70-ja 80-luvun. Perheet ovat paljon mukana. Hoitajat kertovat päivän kulusta hekemaan tulleelle aikuiselle. Olen joka kerta tippasilmässä kun pikkuinen juoksee syliini päikkärin pihalla ja pussa ja halaa. Saan voimaa jaksaa elämää eteenpäin.
Minulla on unelma että saaisin nähdä nuo lastenlapset ainakin nuoruuden suloisissa päivissä.
Kyllä on aivan eri käsitys asiasta, suuret ikäluokat rakensi VAURAAN SUOMEN, nyt yhtäkkiä muutamassa vuodessa on saatu KAAOS AIKAAN, kysyn vaan KUKA??? KYLLÄ NE ON NOI MEIDÄN JÄLKELÄISET , he on nyt noin nelikymppisiä , kuten KATAINEN ja VANHANEN !!!
TÖRKEÄÄ SAKKIA KOKO PORUKKA ,, HE JOUTUU VIELÄ EDESVASTUUSEEN TEKOSISTAAN.
Vanhukset pelkää tulla vanhaksi!
Nuoriso ( lapsenlappsemme )TYÖTTÖMÄNÄ, on otsaa tuhota hyvinvointi valtio!
enkä kahmimassa. Ellet sitten pidä kahmimisena sitä, että käyn vielä töissä, tänään vieläpä tuplapalkalla.
Kuinka niin vanhukset pelkäävät tulla vanhoiksi? Vanhuksethan ovat vanhoja, ja sopeutuvat ikäänsä ja sen mahdollisesti mukanaan tuomiin rajoitteisiin ja vaivoihin. Ihan niin kuin sinä ja minäkin.
Se on totta, että vanhusten kohtelussa olisi paljon toivomisen varaa. Tämähän ei ole mitään uutta, se vain on nyt noussut laajemmin ja voimakkaammin esille. Hyvä, että on, mutta toivon todellakin, ettei sillä haeta oikeutusta uusille ahneen tyhmille teoille. Epäilen, että niin tulee käymään.
Hyvinvointivaltion alasajo aloitettiin jo aikoja sitten.
on liikaa työttömyyttä, nuorten syrjäytymistä, vanhusten huonoa huolen pitoa, alle köyhyys jajalla aivan liikaa suomen kansalaisia, se on TODELLA VÄÄRIN.
Inflaatio on syöny jopa työeläkkeet köyhyys rajan alapuolelle, kyllä päättäjät on nyt olleeet harvinaisen TÖRKEITÄ päätöksissään.
MUUTOKSEN AIKA ON TULLUT !!
Kaunis syksy, ja toivottavasti vanhuuskin, - ulkokuori rapistuu, mutta sisin kypsyy..tuota niin..tulevaan.
pelota.
mua pelottaa, ku huijarit johtaa suomea, eikä vanhuksille riitä rahaa hoitoihin. Kohta tarjotaan vaan pilleri naamaan, ja saatetaan ijäiseen uneen.
Muuten menee hyvin, terveyttä vielä on ja omatoimisuutta muillekkin jakaa, mutta toi tuleva politiikka huolestuttaa.
Vanhusten osa on huolestuttava.
pelastaa?
Joo, ei pelota, - ongelmat tuo onneksi tullessaan myös niihin ratkaisun (ei pilleri), ja nyt se on tietoisuus..laaditaan vanhustenhoitolaki ja asetetaan vanhusasiamies.
On senverran saatu nokilleen nyt tämän höyrypäitten seurauksena, koko suomi KONKURSSISSA, ja meidä hiellä ja tuskalla tienatut rahat muutaman taskussa.
Seuraavat vaalit on TODELLA mielenkiintoiset; muutosen aika on tullut !!!!!
koskaan.
Eri asia, mihin varat suunnataan.
.
puristella kiveksiään omien vaikutusmahdollisuuksien ulkopuolella olevien asioiden kanssa!
Suotta pohtia väistämätöntä!
Vuosien laadussakin on riittävästi tekemistä.
10-vuotta vielä.Aletaan sitten funtsimaan tuota asiaa. Terveys ratkaisee tietysti kaiken. Mutta vanhuushuolet alkavat 70 hujakoilla.Olen joutunut seuraamaan asioita työni puolesta.60 on vielä paljon työssä,nuorekkaita,mutta 70-iässä kelkka kääntyy yllättävän kovasti,uskokaa ja nauttikkaa vielä muutama vuosi. Edelleen painotan:sairaus on eri asia.
Tää on totuus,jopa ulkonäöllisesti tapahtuu suuria muutoksia.erittäin suuria.