Haluaisin liittyä kirkkoon

Olen tässä viime aikoina ajatellut liittyväni kirkkoon, kun täytän 18 vuotta. Rippikoulua en ole käynyt, enkä ole koskaan kuulunut kirkkoon eli minua ei ole kastettu. Äitini erosi kirkosta ennen kuin meni naimisiin isäni kanssa. Hän on käynyt rippikoulun. Ajattelin vain kysyä, miten homma oikein pelittää. Mitä asioita pitää tehdä ennen kuin olen kirkon jäsen? Kiitos jo etukäteen!
17625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Pyydä kirkolta todisteita jumalasta ennenkuin liityt kirkon jäseneksi.

Äänestä

Sä tarvitset vaan kasteen, niin oot kirkon jäsen :)

Äänestä

Miksi ihmeessä haluat kirkon jäseneksi, oletko kenties hullu?

Äänestä
  • Miksi ihmeessä pitää olla hullu jos haluaa kirkkoon?

    Äänestä

  • eekookongas kirjoitti:

    Miksi ihmeessä pitää olla hullu jos haluaa kirkkoon?

    """"Miksi ihmeessä pitää olla hullu jos haluaa kirkkoon? """"
    -Kysytkö ihan tosissasi näin tyhmää?

    Se joka haluaa omasta tahdostaan kirkon jäseneksi täytyy olla hullu.

    Äänestä

hieman niitä syitä, miksi olet näin haluamassa?

Äänestä
  • Kummina oleminen on luultavimmin se pääasia. Toisaalta myös kirkkohäät olisi ihan mukava juttu. Yhtenä syynä on myös se, että suomalaisilla sattuu olemaan tällainen kielteinen asenne kirkkoon kuulumattomia kohtaan. Ja eiköhän se ihan jokaisen oma asia ole, jos kirkkoon haluaa liittyä. Ei siihen hulluutta tarvi.

    Äänestä

  • heejin kirjoitti:

    Kummina oleminen on luultavimmin se pääasia. Toisaalta myös kirkkohäät olisi ihan mukava juttu. Yhtenä syynä on myös se, että suomalaisilla sattuu olemaan tällainen kielteinen asenne kirkkoon kuulumattomia kohtaan. Ja eiköhän se ihan jokaisen oma asia ole, jos kirkkoon haluaa liittyä. Ei siihen hulluutta tarvi.

    kummeus ja kirkkohäät ovat ihan hyviä syitä, jos todellakin koet ne tärkeiksi.

    Muista kuitenkin, että kirkkoon liittymällä liityt uskonnolliseen järjestöön, jonka toiminnan ja tunnustuksen samalla hyväksyt. Lue luterilainen uskontunnustus oikein ajatuksella, ja mieti, oletko joka asiassa samaa mieltä.
    Samalla sitoudut maksamaan jokaisesta tulevasta palkastasi kirkolle 1-2% osuuden riippuen asuinkunnastasi. Esim. 60000 euron vuosiansiosta se tarkoittaa 600 - 1200 euroa, jonka voisit käyttää itse sopivaksi katsomaasi avustuskohteeseen ilman välikäsiä. Kirkon verotuloistahan vain noin 2% käytetään avustustyöhön. Kaikki muu kuluu henkilöstön ja kiinteistöjen ylläpitoon ja muuhun toimintaan.

    Päätöshän on vain ja ainoastaan sinun, mutta ehdotan kuitenkin, että entäpä jos odottaisit siihen asti, kun kummeus tai kirkkohäät tulevat ajankohtaisiksi?
    Kirkkoon liittyminen onnistuu sitten niin halutessasi hyvin nopeasti, koska kirkko ottaa mielellään jokaisen maksamasi veroeuron vastaan mukisematta. :) Tarkoitan sitä, että jos liityt kirkon jäseneksi vaikkapa joulukuussa, niin joudut maksamaan veron koko vuodelta, vaikka et ollut jäsenenä kuin pari viikkoa.

    Äänestä

  • heejin kirjoitti:

    Kummina oleminen on luultavimmin se pääasia. Toisaalta myös kirkkohäät olisi ihan mukava juttu. Yhtenä syynä on myös se, että suomalaisilla sattuu olemaan tällainen kielteinen asenne kirkkoon kuulumattomia kohtaan. Ja eiköhän se ihan jokaisen oma asia ole, jos kirkkoon haluaa liittyä. Ei siihen hulluutta tarvi.

    "..suomalaisilla sattuu olemaan tällainen kielteinen asenne kirkkoon kuulumattomia kohtaan. Ja eiköhän se ihan jokaisen oma asia ole, jos kirkkoon haluaa liittyä."

    Huomaatko ristiriidan? Eikös ole jokaisen oma asia olla myös kuulumatta kirkkoon!

    Tee omia lapsia, joiden elämään pääset osallistumaan. Et ole yhtään "huono ihminen" vaikket olisikaan kummi. Kummina voi olla myös kirkkoon kuulumaton, jos vanhempien kanssa niin sovitaan, kyse on kuitenkin vain lapsen, hänen vanhempiensa ja kummin välisestä suhteesta. Mitä sitä kummiudesta kirkollisveroa maksamaan..

    Naimisiin pääsee kirkkoon kuulumaton ja riittää, että toinen puolisoista kuuluu kirkkoon, jotta voi mennä kirkossa naimisiin ilman eri veloitusta. Mikä ihme siinä kirkkorakennuksessa niin kiehtoo, että haluaa 15 minuutin toimituksesta maksaa vuosipalkastaan satoja euroja?

    Äänestä

Tässä on sata syytä miksi kirkosta kannattaa erota. Kannattaa tutustua tähän ennen kuin aiot liittya kirkon jäseneksi.
http://www.stabu.net/satasyyt.html

Äänestä

Kun haluat liittyä evankelisluterilaiseen kirkkoon niin mene paikkakuntasi seurakunnan kirkkoon tai kansliaan. Pyydä tavata jonkun papin. Hän keskustelee kanssasi ja neuvoo miten edetään. Tavallisesti aikuisen pitää käydä lyhennetty rippikoulu, joka on käytännössä muutamia keskustelukertoja papin kanssa ja muutamissa jumalanpalveluksissa läsnä oleminen. Sitten seuraa konfirmaatio eli sinut kastetaan valelemalla vettä päällesi ja osallistut ehtooliseen. Sitten nimesi kirjoitetaan seurakunnan jäsenkirjaan, jolloin samalla tulet ev.lut. kirkon jäseneksi.
Jos haluat liittyä johonkin muuhun seurakuntaan, niin mene ko seurakunnan tilaisuuteen tai toimistoon ja pyydä keskustella papin tai seurakunnan johtajan kanssa. Sitten seuraa jatkokeskustelut. Asia etenee jäsenkirjojen siirron mukana (maistraatista seurakuntaan). Yleensä etsivä henkilö johdatetaan uskoon sen mukaisesti mitä seurakunnassa uskotaan.

Äänestä
  • Sellaista. Tervemenoa aloittajalle uskonveljien seuraan. Minun mielestäni kirkkoon ei kannata kuulua, jos ei ole uskovainen.

    Äänestä

  • "Kun haluat liittyä evankelisluterilaiseen kirkkoon niin mene paikkakuntasi seurakunnan kirkkoon tai kansliaan. Pyydä tavata jonkun papin. Hän keskustelee kanssasi ja neuvoo miten edetään. Tavallisesti aikuisen pitää käydä lyhennetty rippikoulu, joka on käytännössä muutamia keskustelukertoja papin kanssa ja muutamissa jumalanpalveluksissa läsnä oleminen."

    Tässä kirkon epäloogisuus taas näkyy! Vauvat pakkoliitetään kirkkoon, kysymättä ja keskustelematta asianosaisen kanssa. Aikuisella on eri kuviot liittymisen kanssa. Lasten pakkoliittäminen uskontoon pitää lopettaa! Ja aikuisten pitäisi jo järkiintyä ettei sadut ole totta!

    Jos aikuinen voi suorittaa rippikoulun muutamalla keskustelulla ja kirkossa käynnillä, miksi nuoria pitää kiusata rippikoululla kuukausi tolkulla. No selvähän se ja tietenkin siksi, että aivopesu uppoaisi paremmin..

    Äänestä

Täytä lomake ja jää odottamaan seurakunnan yhteynottoa. Tämä on se helpoin tapa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heejin kirjoitti:

Olen tässä viime aikoina ajatellut liittyväni kirkkoon, kun täytän 18 vuotta. Rippikoulua en ole käynyt, enkä ole koskaan kuulunut kirkkoon eli minua ei ole kastettu. Äitini erosi kirkosta ennen kuin meni naimisiin isäni kanssa. Hän on käynyt rippikoulun. Ajattelin vain kysyä, miten homma oikein pelittää. Mitä asioita pitää tehdä ennen kuin olen kirkon jäsen? Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu