Miksi?

Miksi?!!

MIKSI?!!?
Kun katsoo kuvia muiden maiden sotilaista, niin niillä on jalassa ihan tavalliset maiharit. Mutta kun katsoo kuvia suomalaisista, niin jalassa on helkkari tavalliset KUMISAAPPAAT??!?! SIIS MITÄ HELVETTIÄ??!

Jos suomi alkaisi lähettämään joukkoja vaikka Afganistaniin, niin Suomen maine olis taattu, kun jätkät talsii aavikolla Nokian kumppareissa.

Onko Suomi niin köyhä maa, vai onko tää taas jotain, mitä mä en ymmärrä.

MIKSI KAIKISSA KUVISSA SUOMALAISILLA SOTILAILLA ON KUMPPARIT JALASSA??!?

12

6431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehheh

      talvisodan aikaisia kuvia.
      kyl suomalaisillakin ihan nykyään maiharit on

    • Kummastunut

      Heippa.

      Suomessa on sotilailla molemmat; siis sekä maiharit että kumpparit.

      Niistä käytetään sitä, joka olosuhteisiin paremmin sopii.

      Suomessa maasto on pienipiirteistä ja kosteikot ovat yleisiä. Siksi maastossa kumisaapas on oiva jalkine, vaikkei se näytäkään niin sotaseksikkäältä kuin maihari. Talvella taas lumi kastelee nahkajalkineet ennemmin tai myöhemmin. Huopakumisaapas on silloin paikallaan. Tietysti parin tunnin hiihtolenkillä tai marjareissulla jalkineiden kostuminen ei ole vaarallista, mutta usean päivän jotoksella "olosuhteiden armoilla" asialla alkaa olla merkitystä.

      Maihareita käytetään kasarmilla ja lomille lähdettäessä (ja joskus jopa maastossakin).

      • reservin vääpeli

        Meillä oli loppupuolella leireillä vapaa-varustus. Silti noin 95% jannuista valitsi kumisaappaat. Mitäpä siihen enää lisäämään.

        Afganistanissa olosuhteet ovat suosiollisemmat varsikengille ja sellaiset varmaan otetaankin mukaan.


    • asdfh

      Eikö lenkkarit ja kumisaappaat ole ihan kätevät?
      Alkaisi lähettämään joukkoja Afganistaniin. Suomella on joukkoja Afganistanissa.

    • mjoo....

      Suomessa on suota, järviä, vettä, lunta ja muuta kosteikkoa joka paikassa. En ihmette yhtään miksei maihareitä käytetä enkä tiedä miksi niitä pitäisi käyttää.

      Afganistan on vähän eri juttu . . .

    • jiisuskraist

      Onhan tämänkin jutun aloittaja täysin idiootti jos ei tuon vertaa tiedä tai OSAA OTTAA SELVÄÄ! SIIS MITÄ HELVETTIÄ?!

    • Look good, Do good

      ihan Afganistanista juuri kotiutuneena voin kertoa että sielläkin on joskus käyttöä kumppareille kun oikein sataa, mutta suurin osa ajasta vietetään kunnon -05 mallin aavikkomaihareissa. Suomen välineet ovat operaatioissa huippuluokkaa, ei sitä samaa millä perus varusmies -spädäri rämpii eteenpäin (suomen taistelyvyö on jotain kaameaa, ulkomaalaiset luulevat varustepussia (ns. sipulisäkkiä) varavarjoksi ja muutenkin kaikin tavoin epäkäytännöllinen vehje). Onneksi suomi uudistaa koko ajan varustustaan. Tämä ei tapahdu tuosta noin vaan suurilla tilauksilla vaan pikkuhiljaa valuu uutta tavaraa sisälle ja vanhaa otetaan pois käytöstä varastoihin varalle.

      Keskustelun aloittajan tiedot Suomen armeijasta ovat pahasti vialliset ja kehoittaisin häntä käymään palveluksen läpi ja vasta sitten kirjoittamaan keskustelupalstoille kuinka surkeat varusteet meillä on. Tai edes kysymään joltakin palveluksen suorittaneelta millaista siellä on. Teen absurdin johtopäätöksen, jonka mukaan keskustelun aloittaja näki ehkä kaksi -- kolme kuvaa SA -intistä googlesta ja päätti niiden perusteella kirjoittaa tänne oman mielipiteensä. Nyt järki käteen.

      Alik. Anonyymi, Finnish Rapid Deployment Force II/08

    • c mies

      kyllä niitä maihareita löyty yhteensä 6 per taistelija, se että käytetäänkö niitä on eri asia.

    • jokurandomi

      Älä marise. Kumpparit on Suomen maastoon ihan omiaan. Itse softausta harrastavana voin sanoa (vaikkei se inttitasoa olekkaan) että märässä metsässä ja suolla on huomattavasti mukavampi kävellä kumppareilla ku ei oo koko ajan kengät täynnä vettä ja kyllä omistan myös maiharit

    • hierto

      Maiharit HIERTÄÄ ihon rikki jos pitää valita niin kumpparit!

      • p

        Vääränkokoiset kumpparit hiertää ihan yhtä pahasti kuin vääränkokoiset maiharit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8158
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      96
      3974
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      112
      3847
    4. 55
      3343
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      41
      2680
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1834
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      350
      1723
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      43
      1711
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1601
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      18
      1448
    Aihe