Hygieniapassi puuttuu!!

Mariam-

Olen v. 2002 valmistunut ravintola-kokki ja minulta puuttuu hygieniatodistus ja passi. Todituksesta löytyy kurssi, millä olemme suorittaneet passia vastaavat taidot. Joudunko kuitenkin suorittamaan sen kokeen, jotta saan passin?

4

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sthhhndxtmn

      Ei ole varma tieto, mutta näin muistelen:

      Jos todistuksesta löytyy maininta, niin et tarvitse erikseen passia. Tosin jotkut kaavoihin kangistuneet työnantajat sen saattavat vaatia joka tapauksessa, koska eivät tunne nykykäytäntöä.

    • Mariam-

      Tässä tapauksessa sen vaatii terveystarkastaja. Työpaikan kans asia on ok, onhan minulla koulutus, todistukset ja ammattitaito.

    • hygieniapoliisi

      ja lähettämällä sinne tutkintotodistuksen josta käy ilmi kyseinen koulutus, saat passin sieltä. Toinen, mahdollisesti jopa nopeampi vaihtoehto on, että seuraat paikkakuntasi koulutusilmoittelua, säännöllisesti noita testejä järjestetään ja osallistumismaksu on kympin pari- saat sen kortin. Aiemmin laki sanoi, että ennen vuotta 1995 tutkintotodistuksen saaneet eivät tarvitse korttia vaan tutkintotodistus ajaa saman asian. Näin ei nykyään enää ole.

      • maksoi

        minulle tänään 40€. Tarjoilijaksi valmistuin 1991.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2311
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1882
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1846
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1798
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1132
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1036
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      893
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      850
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      837
    Aihe