Suunnitelmissa tuollaisen 2000-2003 välillä valmistetun 147:n hankkiminen, näillä näkymin tuolla 1.6 -koneella. Koska työmatkaani sisältyy useampi kilometri moottoritieajoa kiinnostaisi kuitenkin kuulla millaisia kulutuslukemia ko. auton omistajat ovat kirjanneet ylös?
Vastaukset 8
- HR..
Meillä 120hv versio vie maantieajossa n 7l/100km ja sekalaisessa vähän yli 8. Ei siis hirveästi vähemmän mitä 156 2.0 TS:llä meni. Alle 7l/100km on mahdollinen kun maltilisesti ajaa mutta kaupungissa kulutus on melkein 2.0 TS:n luokkaa. Eco versiosta ei ole kokemusta mutta veikkaan että ero näkyy eniten kaupunkiajossa.
- Kokemusta on!
Vastaus kuuluu yksinkertaisuudessaan näin: Mikäli Alfa Romeon hankinnassa on kynnyskysymyksenä ja tärkeimpänä pointtina se, paljonko se kuluttaa polttoainetta, jätä se hankkimatta! Alfa kuluttaa sen, mitä se liikkuakseen tarvitsee ja sen käyttökustannukset muodostuvat sitten aivan muista kohteista.......
- HR..
Juu kaikki mikä on alle 10l/100km on vähän.
- Hassksks
Veikkaanpa että kulutuksen suuruus on pienimpiä huolia Alfan ylläpidossa. ;)
- Voi voi
minäkin vähän arvelen. Voipi olla korjaamolle asiaa. Voi, voi.
- HR...
Se etteikö Alfallakin polttoainekulut olisi suurin menotekijä on asiaa edes ajattelemaan vaivautumattomien jorinoita. TS vaatii muutaman vuoden välein huollon joka maksaa asiantuntevassa huoltoliikkeessä teetettynä osineen 500...800e. Edesmenneessä Deltassa maksoi ilmeisestikkin 1000e...2000e. huoltoväli on 30000km tai 3v, siis tarkemmin huoltoja on kahdenlaisia joista kalliimpi 60000km/3v mutta ei mennä yksityiskohtiin. Lisäksi joudut ehkä vaihtamaan joitain alustan osia katsastuksen yhteydessä vuosittain tai sitten ei, näihin ylimääräisiin korjauksiin voit varata esim 200e vuosi (Tai Deltassa 500e/vuosi). Siis huolto ja ylläpito tulisi maksamaan oman kokemukseni mukaan tuollaiset reilu 500e vuosi kun vähän miettii missä auton huollattaa ja mistä hankkii (alkuperäiset) osat. Polttoaineeseenhan menee helposti tuollainen 2000e/vuosi joten polttoaineen kulutuksella on merkitystä.
- Jskss
Toki kulutuksella on merkitystä mutta tuskin kukaan paljon ajava ostaa bensa-alfaa autokseen. Ensinnä, niissä on keskivertoa korkeampi kulutus, ja toiseksi, luotettavuus ei ole "aivan" kärkipäätä.
Työkaverilla oli 156 2.0 TS alfa. Kiva peli, mutta, kone kulutti öljyö mahdottomasti ja maahantuoja piti sitä normaalina. Sitten eräänä päivänä öljyt olivat käyneet vähiin ja kone leikkasi kiinni. No, sijaisautolla ja isolla tukulla rahaa siitä selvittiin. Taas ajettiin n. 20 tkm ja kas kummaa, nokkahihna katkesi ennen aikojaan ja koneessa täystuho. Auto myytiin sellaisenaan eteenpäin, korjauksiin ei haluttu laittaa enää euroakaan. - Marcello Magaroni
Jskss kirjoitti:
Toki kulutuksella on merkitystä mutta tuskin kukaan paljon ajava ostaa bensa-alfaa autokseen. Ensinnä, niissä on keskivertoa korkeampi kulutus, ja toiseksi, luotettavuus ei ole "aivan" kärkipäätä.
Työkaverilla oli 156 2.0 TS alfa. Kiva peli, mutta, kone kulutti öljyö mahdottomasti ja maahantuoja piti sitä normaalina. Sitten eräänä päivänä öljyt olivat käyneet vähiin ja kone leikkasi kiinni. No, sijaisautolla ja isolla tukulla rahaa siitä selvittiin. Taas ajettiin n. 20 tkm ja kas kummaa, nokkahihna katkesi ennen aikojaan ja koneessa täystuho. Auto myytiin sellaisenaan eteenpäin, korjauksiin ei haluttu laittaa enää euroakaan.Niinpä niin. Mitä oli tapahtunut aiemmin, jotta auto alkoi öljynsyöjäksi? Sitäpä ei tästä ilmene. Olisikos kuitenkin niin että on ajettu väärillä öljyillä... Alfan koneet ovat tarkkoja tästä. Moottoriin ei ole syytä laittaa juuri muuta mitä italon manuaali neuvoo. Ja paljonkos hihnalla oli ajettu ennen rikkipoikki menoa, ja kuka ja missä oli tehnyt työn, ja mitä muita hiluja sinne vaihdettiin tai ei vaihdettu. Ei selviä sekään. Auton viaksihan se aina päätyy. Varsinkin jos se on italiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3271588Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311299Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5041230- 651011
- 74970
- 53756
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M110733Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75722Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468657Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän38638