Tohatsu 25hp ongelmat

Tohatsu 25hp vm n.1977 temppuilee. lähtee hyvin käyntiin ja toimii paikallaan hyvin. Kovemmilla kierroksilla=täysillä ajettaessa saattaa hyytyä ja sammua. Muutenkin kone on tehottoman oloinen vaikka puristukset on suht ok.
Korjausyrityksenä: Bensaletkut/suodattimet/käsipumppu uusittu, pumpun kalvot tarkastettu, kaasutin tarkastettu, tulpat uusittu, tankin imuputki tutkittu ja kannentiiviste vaihdettu.

Kertokaas viisaammat mitä kannattais vielä tehdä jotta sais koneen toimimaan. uutta en osta:)
8728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

vaihtaa kampiakselin stefat kumpaankin päähän. Katso tarkkaan, kumminpäin ne siellä on, tai ota vaikka kännyllä kuva, ennenkun purat. Ei muuten ole haittaa, vaikka ottaa niitä kuvia enemmänkin ennen aloitusta esim. joku johto saattaa mahtua liikkumaan vain jossakin tietyssä poterossa.
Stefojen vaihto saa koneen käymään paljon terävämmin ja voimat palautuu.

Äänestä
  • kyselee. Kun stefoja vaihtaa, niin eikös koko kone pidä ottaa irti perästä. Ja pitääkö kone myös halkaista, vai saako ne stefat siitä päältä päin pois?

    Äänestä

Kyseisessä härpättimessä on keskipakoisvoimaan perustuva kärkiä liikuttavaa nokkaa säätävä systeemi. Jos sen jouset ruostuu ja jumii niin ennakko ei säädy kierrosten mukana, tai ehkä säätö on jämähtänyt vaikka täysien kierrosten asentoon. Ota vauhtipyörä irti ja herkistä kyseiset käikäleet.

Äänestä

Kunnossa se on, eihän niissä oo koskaa ollu sen enempää tehoa, mutta ääntä löytyy, vaikka muille jakaa.

Äänestä

kyseisen koneen malli on b40a. Yleistä tehojen puutetta suurempi ongelma on että voimaa on ajoittain vähemmän ja välillä meno hyytyy kokonaan. Mahtaakohan kyseisessä mallissa olla kärjetön sytytys?

Äänestä

25 hv:n perämoottori on ollut kiinni veneessä yli talven. Syksyllä ajoin vedet ulos, laitoin ohutta öljyä sylin-tereihin. Juhannuksen aikoihin käynnistyi neljännellä kiskaisulla, ajoin n. 3km ongelmitta. Sen jälkeen en ole saanut käyntiin lainkaan. Tarkistukset: uusi bensa, käsipumppu, uudet tulpat, b-pumpun kalv.tarkistettu - ei lupaamas! Miehessäkö vika?

Äänestä
  • boxi voi olla sökö

    Äänestä

  • Kannattaa varmistaa myös bensansuodattimen kuvun tiivisteen pitävyys. Kyseisessä koneessa on muuten kärjetön sytytys.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niksu13 kirjoitti:

Tohatsu 25hp vm n.1977 temppuilee. lähtee hyvin käyntiin ja toimii paikallaan hyvin. Kovemmilla kierroksilla=täysillä ajettaessa saattaa hyytyä ja sammua. Muutenkin kone on tehottoman oloinen vaikka puristukset on suht ok.
Korjausyrityksenä: Bensaletkut/suodattimet/käsipumppu uusittu, pumpun kalvot tarkastettu, kaasutin tarkastettu, tulpat uusittu, tankin imuputki tutkittu ja kannentiiviste vaihdettu.

Kertokaas viisaammat mitä kannattais vielä tehdä jotta sais koneen toimimaan. uutta en osta:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu