Heräsin eilen kädet täynnä paukamia, joita kuvitti voimakkaasti. Päivän mittaan niitä löytyi lisää. Kortisonivoide rauhoitti vähän, mutta yöllä heräsin raivoisaan kutinaan eikä nukkumisesta tullut mitään. Epäilen lintukirppua, mutta pelkään luteita... Onko lintukirppu vielä mahdollinen näin syksyllä?
Mulla nuo puremat ei ole rivissä, mutta ryppäissä kyllä. Ja niitä on PALJON: oikeassa kädessä puremia on varmaan 50, vasemmassa kädessä noin 15, vatsassa 6, molemmissa nilkoissa ja jalkaterissä yhteensä noin 20. Määrä tuntuu mielettömältä lintukirpun tekosiksi, kun keskustelupalstoja kahlatessa tuntuu monet sanovan, että "muutamia puremia yhdessä ryppäässä" - ei useita kymmeniä. Lisäksi tuntuu, että niitä paukamia nousee raamisen myötä lisää päivän mittaan... tietenkin pitää yrittää olla raapimatta, mut välillä ei onnistu. En enää tänä aamuna tiennyt onko kaikki paukamat olleet jo eilen, vai oliko niitä tullut lisää. Ei kuitenkaan ollut ainakaan selkeästi "uusia" purema-alueita.
Kuulostaako kenelläkään tutulta?
Ja sitten: jos tän lukee joku jolla on lintukirppu(ja) kulkeutunut sänkyyn, niin miten pääsit siitä eroon? Riittääkö petivaatteiden pesu? Entä mitä petauspatjalle voi tehdä, saunaan? Kuinka kauan ne pysyy elossa sisätiloissa?
Lisäksi meillä on koiria. Ne ei kylläkään pääse sänkyyn, mutta niiden mukana lintukirppu mahdollisesti on kulkeutunut asuntoon sisälle. Pitäisikö niille antaa vielä jokin kuuri kirppuja vastaan, ettei ne varmasti kanna enempää yllätyksiä sisälle? Vaikka kyllähän kirppu/kirput on voineet tulla minunkin mukana ulkoa sisälle.
Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen!
Lintukirppuja vai luteita?
8
15270
Vastaukset
- Mariiahi
"Hoitona käytetään antihistamiineja ja kortikoidivalmisteita, mutta vaiva paranee hoitamattakin, jos jaksaa kutinaltaan odotella. "
Tuollaiset ohjeet oli ihotauti.net sivuilla.
kerran itse syyhypunkin sairastaneena olen tulossa hulluksi näiden paukamien ja kutinan kanssa. Siltikään kutina ei läheskään kuten syyhyssä, eikä siihen liittyviä onkaloita löydy.
Patteja ja paukamia on pääasiassa pohkeissa ja toisessa kyljessä, useampi "puremajälki" vierekkäin ja kutiaa niin perkeleesti. toisen jalan olen jo raapinut niin verille, että rupia on rupien viereen.. tosi kaunista.
Olen ottanu päivittäin antihistaaminia (kestine) ja se kummasti helpottaa oireita. Koiranki olen pessy jo pari kertaa, vaikkei se sängyssä liiemmin viihdykään. Kortisonivoiteella hoidellu, vaikka tavallinenkin kosteusvoide auttaa tuohon kutinaan. Petivaatteet on vaihdettu ja pesty jo useamman kerran, täkit, tyynyt ja petarin käytin saunassa pari tuntia reilu 60-astetta. Ja patjat imuroin.. jos ei näillä ala häipyä, niin sit pakko hysteerisenä ostaa sitä NIX-voidetta ja hoitaa mahd. syyhykin pois :D
Luteita minäkin ensimmäisenä pelkäsin, kun jossain lehdessä oli juttua, että ovat yleistyneet suomessa. Eipä oo lutikan kakkaa missään näkynyt ja yleisellä siisteydellä ja hygienian hoidollahan se sekin häviää..
Taidan silti vielä varmuudeksi ostaa huomenna RAID-pullon ja suihkuttaa sängyn! Hyi olkoon... kaikkea sitä pitää kestää! Toivottavasti saat apua kutinaan.. - Raumatar
järkyä viäl nykyaikan kaikenlaissi kirppui ja meikäläinen viäl ötökkä kammone
- kutku
Kun olin pieni, kerran ulkona (keskellä talvea) alkoi yhtäkkiä kutittaa jokapuolelta, ja ilmeisesti lintukirppu oli purrut koko selkäni ja mahani paukamille. No ne hävi syhdessä yössä mutta voi hirvee mikä kutina. ja voi siis tapahtua talvella.
- kutikuti
lintkirput täälläkin ovat useampana vuoena kutitelleet. antihistamiinilla pärjännyt edelliseen kertaan asti, silloin jouduin turvaantumaan jo suunkautta otettaviin kortisoneihin
- Epätoivoinen
kutikuti kirjoitti:
lintkirput täälläkin ovat useampana vuoena kutitelleet. antihistamiinilla pärjännyt edelliseen kertaan asti, silloin jouduin turvaantumaan jo suunkautta otettaviin kortisoneihin
Mistä tietää että ne on juuri lintukirppuja? Meillä samat oireet ja kaikki mahdollinen siivous ja myrkytkin tehty, mutta..... Meillä ainakaan ei niitä edes näy, mutta joka aamu joku on käynyt pureksimassa, yäk. Mitä vielä voisi tehdä?
- Jeps3
Epätoivoinen kirjoitti:
Mistä tietää että ne on juuri lintukirppuja? Meillä samat oireet ja kaikki mahdollinen siivous ja myrkytkin tehty, mutta..... Meillä ainakaan ei niitä edes näy, mutta joka aamu joku on käynyt pureksimassa, yäk. Mitä vielä voisi tehdä?
Käsittääkseni lintukirput eivät viihdy pidempään sen enempää ihmisten kuin koirienkaan riesana. Joten jos pidemmän aikavälin aikana syntyy vain uusia puremajälkiä, eikä kotona tai kodin lähistöllä esiinny mitään selkää tartuntalähdettä, josta voisi saada aina uudestaan lintukirpuista tartunnan, niin epäilisin jotain muuta kuin lintukirppua.
Paras on tietenkin, jos onnistuu pyydystämään näitä elukoita tutkittavaksi. Esimerkiksi kakspipuoleisesta teipistä tms tahmeasta voisi yrittää esimerkiksi sängyn jalkoihin yms levittää ansoja eläimille.
- kirppujat
lintukirppuja on nytkin.. tuttuni juuri paranee siitä.. hän oli marjoja poimimassa metsässä ja poimi kannon juurella ..jossa lintupesä.. siitä hyökkäsi kirppuparvet kasvoihin ..niin kamalaa kasvojen muutosta en ole tavannut.. kaameeta katsottavaa kertakaikkiaan.. hän kehoittikin varomaan tälläsiä paikkoja ja etenkin lintupönttöjen puhdistusta.. sieltä tarttuu.. se on hirvittävä kauhea juttu..hän sai mm kortisonia.. mutta silmät muurautui umpeen ja kasvot kaikki vesikelloilla kaikkineen.. ja rinnassa kivut myös..
- lilli6
Linnunpöntön puhdistamisen jälkeen alkoi ihoa kutia ja polttaa, varsinkin kulmakarvoissa, korvissa jne. missä ihokarvoja. Ei ole paukamia eikä iholla näy mitään poikkeavaa. Mitä tämä voi olla, jotain näkymättömiä ötököitä ehkä. Millä kutinan saisi pois?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648