Olen runsaasti ylipainoinen ja tavoitteena on suuri painon pudotus. Pelkällä ruokavalion muutoksella kiloja on tippunut jo muutamia, mutta olisin valmis myös liikkumaan. Ongelmani on kuitenkin polvet. Kun käyn lenkillä, niin noin puolen tunnin reippaan kävelyn jälkeen polviin alkaa sattua (ikäänkuin polven pitäisi naksahtaa, muttai naksahda), ja seuraavan viikon verran molemmat polvet on kipeinä niin että aina seistessä ja liikkuessa muistaa käyneensä lenkillä. Pyöräilyssä on sama vika. Onko jollakin keinoja miten vahvistaa polvia oikein tai liikkua "turvallisesti" ettei vaivat pahene?
Liikkuminen
ylipaino
7310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sama vika täällä, kolmenkymmenen kilon ylipaino ei tee polville hyvää...
Lähestyn asiaa kuitenkin maalaisjärjellä, eli kävelen näin aluksi lyhyitä lenkkejä ja kehoa kuunnellen pidennän matkaa ajan kanssa. Vähän liikuntaa joka päivä mieluummin kuin liian pitkä rykäisy harvakseltaan, niin pysyy vireessä. Kipeytymistä ei voi välttää näin alussa, mutta kyllä se siitä helpottaa!
onko sulla mahdollista käydä uimahallissa? vesiliikunta on hyvää ylipainoiselle. Uinti, vesijumppa, vesijuoksu. Ja uinti kuluttaa kaloreita yllättävän paljon - enemmän kuin moni muu liikunta.
Kun paino putoaa merkittävästi, voit lisätä liikkumista turvallisesti. Liiallinen ylipaino rasittaa niveliä (lonkkaa, polvia, nilkkaa), seurauksena voi olla nivelten kuluminen ja pysyvä nivelrikko. Lisäksi voi epätasaisessa maastossa tulla nivelsiteiden repeämiä ja kierukkavaurioita, joiden korjaaminen on aika vaivalloista.
Parempi olisi yrittää pudottaa painoa pidempään ruokavaliolla ja lisätä vähitellen liikuntaa ja aloittaa liikkuminen helpoimmasta päästä.
Esimerkiksi vesijumppa, uinti ja soutu ovat liikuntamuotoja, jotaka rasittavat vähemmän jalkojen niveliä.
Minäkin kävelen ja pyöräilen, vaikka varsinkaan kävelyä ei jonkun tiedon mukaan suositella reilusti ylipainoisille ollenkaan juuri nivelvaivojen takia (??!). Olen kuitenkin kävellyt nivelvaivoista huolimatta koko ylipainoisuuden ajan, tietämättä mitään tuollaisesta rajoituksesta...
Ehkä olisi parempi tehdä alkuun vain pieniä kävelylenkkejä ja maltillisia pyörälenkkejä ja käydä sitten mieluummin vaikka aktiivisemmin uimassa. Myös lihasharjoittelu on hyvästä, sillä lihastreeni tehostaa laihtumista ja hyvä lihaskunto tukee niveliäkin paremmin.
mulla ei ol enää ylipainoa, jos nyt on pikkusen ollut, mutta käyn kuntosalilla ja pyöräilen, joskus saan itseni lenkille uloa, mutta polvet on aina kipeät.
Mulla on aina ollut huonot polvet ja nyt oon pakosta pitänyt taukoa kuntoilusta vaan kun veri vetää salille, kun kerran oon sen aloittanut.
Olis myös kiva tietää mikä auttaisi, kun ylipainosta ei ole kysymys ja silti sattuu niin pirusti aina polviin.
Samoin kävi minullekin alkuun. Hiljensin vauhtia ja siirryin pois asfalttitieltä (soratie, pururata). Pyöräilyä polvet ei kestä vieläkään.
Kokeile sen sijaan uintia ja saliharjoittelua. Uinti on aerobista, molemmat vahvistavat lihaksistoa. On mahdollista - ja todennäköistä - että olet liian lihava vielä lenkille tai pyöräilemään.